vitamín C

Názov

kyselina askorbová, askorbát

Popis a funkcia

Je známy už od r. 1742 ako ochranný prostriedok proti skorbutu. Objavený bol až r. 1926 v paprike a r. 1928 v citrónovej šťave. Chemická štruktúra je odvodená zo štruktúry D-glukózy, v ktorej tento vitamín vzniká v rastlinných organizmoch.

Doteraz sa preverilo a pripravilo viac ko 60 rozličných chemických derivátov L-askorbovej kyseliny (KA). V prírode sa vyskytuje v dvoch formách: v redukovanej (kyselina askorbová) a oxidovanej (kyselina dehydroaskorbová). Pomocou nich sa v organizme tvorí dôležitý reverzibilný oxidoredukačný systém.

V ľudskom organizme sa obidve formy využívajú pri hydroxylačných dejoch. Vitamín C je molekula skladajúca sa z uhlíka, sodíka a kyslíka, podobná glukóze, a je veľmi rýchla. Niektoré zvieratá žijúce v polárnych krajinách si dokážu vitamín C vyrobiť. Čím sú organizmy pohyblivejšie, tým viac vitamínu C spotrebujú.

Vitamín C je rozpustný vo vode a je nestály. Rozkladá sa pri varení lúpaní či vykôstkovaní ovocia. Vyskytuje sa spolu s inými živinami, ktoré tvoria bioflavonoidový komplex. Bioflavonoidy, ktoré sa označujú tiež ako vitamín P , pomáhajú vitamínu C plniť jeho funkcie a zvyšujú jeho účinok.

Detailný popis sa dá nájsť v skriptách Dušan Zachar, Humánna výživa II.

Medzi jeho základné funkcie patria:

  • pôsobenie pri tvorbe kolagénu
  • katalyzácia premeny dopamínu na noradrenalín
  • vstebávanie živín (vápnik, železo, aminokyseliny)
  • neutralizácia rakovinotvorných dusitanov
  • zvyšovanie účinnosti imunitného systému
  • regenerácia tkanív
  • vplyv na liečenie mononukleózy a iných chorôb
  • znižovanie hmotnosti
  • zlepšovanie využívania tyroxínu
  • zlepšenie zásobovania krvi železom a organizmu kyslíkom

 

Denná potreba

Pohybuje sa okolo 75 mg. Aby sa mohol vytvoriť zásobník tejto látky v organizme je potrebné konzumovať najmenej 200 mg denne.

Výskyt

Najväčší obsah vitamínu C z ovocia majú kiwi, rakytníkové bobule(450), čierne ríbezle(177), šípky(1200), citrón(50), grapefruit(69), jahoda(64), malina(49), pomaranč(50), grapefruit(69),

zo zeleniny brokolica, karfiol, kel(105), kapusta(45), paprika(138), šalát(85), kaleráb(63), zemiaky varené(14).
Údaje sú v mg/100g.

Príznaky pri nedostatku

skorbut, únava, malátnosť, zníženie počtu červených krviniek, poruchy väzivových tkanív,zdurené ďasná, pomalé hojenie rán, krvácanie z nosa, časté prechladnutia, citlivé sliznice, sklon ku kŕčovým žilám a hemeroidom, nadváha, poruchy spánku, depresie, katary a bronchiálna astma.

Príznaky pri prebytku

Nebezpečné najmä pre tehotné ženy (max. 500mg/denne). Dávky 2000 mg/denne a viac môžu spôsobiť hnačku, nafukovanie, vetry, môže byť narušené vstrebávanie medi a selénu. Pri veľkých dávkach sa môžu tvoriť obličkové kamene.

Pridaj komentár