Konečne film Deža Ursínyho

S potešením som sa dozvedel od pána Ivana Brachtla, že dlho hľadaný dokumentárny film dramaturga, scénaristu a populárneho hudobníka, Deža Ursínyho – O rakovine a nádeji – je konečne k dostaniu. Viac krát sme ho tu na stránke Eutrofie spomínali a hľadali.

Nachádza sa medzi šesticou jeho dokumentárnych filmov na čerstvo vydanom dvojdiskovom DVD „6xDežo Ursíny“.

Sám tvorca tohto filmu sa liečil a vyliečil z rakoviny za pomoci Breussovej šťavovej kúry. Vo filme dokumentuje výpovede a pohľady viacerých ľudí, ktorí boli konfrontovaní s touto chorobou, čo môže byť pre nás inšpiratívne a motivujúce. I keď autor napriek úspechu na koniec chorobe predsa podľahol, keďže sa vrátil k svojmu nezdravému spôsobu života umelca, predsa aj toto môže byť pre nás poučením a varovaním, aby sme boli v tomto prípade veľmi dôslední a disciplinovaní.

Na DVD sú tiež dva filmy zachycujúce životy troch írečitých slovenských ľudových umelcov, jeden film z ústavu pre ťažko postihnuté deti, o ktoré sa starajú sestry matky Terezy a jeden film mapujúci týždeň v živote pacientov v blázinci. Toto všetko je zavŕšené filmom „Času je málo a voda stúpa“ ktorý je súhrnom výpovedí známych československých nepolitických osobností z minulého storočia na najpálčivejšie otázky nášho života, ako je smrť, sebevražda, svedomie, interrupcia, zmysel života a ďalšie.

DVD si možno zakúpiť na stránke http://www.klapka.sk/sk/produkty/dvd/dokumentarne/2-dvd-6-x-dezo-ursiny.html alebo priamo v  Slovenskom filmovom ústave, Groslingova 32, 811 09 Bratislava 1.

Viktor

 

Jeden komentár k “Konečne film Deža Ursínyho”

Pridaj komentár