vitamín D


Názov

kalciferol

Popis a funkcia

Pod vitamínom D sa rozumie skupina látok, ktoré boli objavené v roku 1922 (E.V.Collum). Sú to nenasýtené steroly, zmenené ultrafialovým žiarením. Sú nutné pre zdravé kosti a zuby, chránia pred rakovinou hrubého čreva a inými typmi rakoviny, ako aj ďalšími chorobami. Vitamín D sa nazýva aj slnečný vitamín, zahrňuje skupinu látok D2, D3, D4 a D5 s ich provitamínmi, ktoré sú charakteristické svojou antirachitickou účinnosťou. Vitamín D môže byť dodávaný v potrave, ale súčasne sa tvorí zo 7-dehydrocholesterolu, ktorý sa nachádza v epiderme kože po UV ožiarení. Keďže si ho telo vytvára samo, ide skôr o hormón ako o vitamín. Pri dostatočnom oslnení človek nepotrebuje vitamín D prijímať v potrave. Vitamín D je rozpustný v tukoch.

 

Detailný popis sa dá nájsť v skriptách Dušan Zachar, Humánna výživa II.

 

Medzi jeho hlavné funkcie patria:

  • stimulovanie črevnej resorpcie vápnika a fosforu

  • sprostredkovanie premeny kostí

  • premena minerálov v kostiach

  • ovplyvňovanie metabolizmu sterolov

  • modifikácia aktivity T-lymfocytov

  • ovplyvňovanie sekrécie PTH, inzulínu, prolaktínu

  • protinádorové činidlo

  • posilňovanie imunitného systému

 

Denná potreba

Denné dávky sa pohybujú okolo 400 m.j. pre dospelých, 600 m.j. pre ťarchavé ženy. Je vhodné doplniť prijímanie syntetického vitamínu D tabletkami horčíka, nakoľko sa pri tom vo zvýšenej miere vylučuje z organizmu.

Výskyt

Zdrojmi sú rybí olej, sardinky, lososy, slede, okrem rýb sa vyskytuje v pečeni živočíchov, v žĺtkoch a masle. Najlepším zdrojom je slnečné žiarenie. Je odolný voči teplu – pri varení sa neznehodnocuje.

Príznaky pri nedostatku

Pri avitaminóze D sa prejavuje krivica – rachitída, osteomalácia – mäknutie kostí, osteoporóza – rednutie kostí. Okrem toho dochádza k vypadávaniu a hnisaniu zubov, svalovej slabosti, nervovým poruchám, zväčšeniu kĺbov, podráždenosti, poruchám spánku, depresiám, krátkozrakosti.

Príznaky pri nadbytku

Pri veľmi veľkých dávkach (nad 1200 m.j.) dochádza k toxikóze a zvápenateniu mäkkých tkanív (steny krvných ciev, srdcové tkanivo, pľúca, obličky).

Príznakmi sú: slabosť, smäd, nechutenstvo, častejšie močenie, žalúdočno-črevné poruchy, vracanie a depresie.

Predávkovanie môže byť spôsobené vysokým príjmom rybích olejov, pečene rýb alebo tabletkových prípravkov. Nevhodné je nadmerné opaľovanie.

 

Pridaj komentár