NEBEZPEČIE ANTIKONCEPCIE

Často krát sa počas praktikovania Ryžovej kúry na týchto stránkach objavovali otázky, či antikoncepciu áno alebo nie. Preto uverejňujeme osvetľujúce názory fundovanej gynekologičky:

Psychogynekologička  Helena Máslová mala v prílohe Lidových Novin, v Pátku 30.1.2015 pozoruhodný a inšpiratívny rozhovor o  udrených ženách, dôležitosti pytačiek a o temnej stránke hormonálnej antikoncepcie u nás

Helena Máslová stojí dnes na poprednom mieste českej psychosomatiky. O tomto obore sa u nás ešte príliš nevedelo, jej prvým propagátorom bol lekár Jan Hnízdil. Obaja začali ľuďom vysvetľovať, že zdravie majú vo vlastných rukách a že lieky len „liečia“, ale nevyliečia.

Doktorka Máslová vyštudovala medicínu a má za sebou kariéru gynekologičky, ktorú v nemocnici pre jej názory na antikoncepciu a rutinne prevádzané pôrody presúvali cez internu až na liečebňu pre dlhodobo nemocných. O niekoľko rokov neskôr založila Centrum psychosomatickej starostlivosti, kde za ňou prichádza stále viac žien kvôli poruchám menštruácie, neplodnosti alebo preto, že sa im nedarí v živote nájsť svoje miesto.

Na konferencii TED ste vystúpila s témou plodnosti. Malo to veľký ohlas. Ako sú na tom ženy s neplodnosťou?

Je to hrozivá epidémia neplodnosti. Je to známka straty vitality populácie. Mám hodne pacientok, trápiacich sa poruchou plodnosti a pribúda ich. Neplodnosť je presný príklad civilizačnej choroby, ktorá nemá jednoduché riešenie – rovnako ako rakovina, cukrovka alebo kardiovaskulárne choroby. Málo sa pri nich zdôrazňuje, čo je príčinou. Na neplodnosť, rovnako ako na infarkt, si človek pripravuje telo desať pätnásť rokov dopredu. Neplodnosť je podobne ako rakovina známkou choroby nie jednotlivca, ale spoločnosti – teda väčšieho organizmu, ktorého je jednotlivec súčasťou. O tom sa málo hovorí. Niektorá spoločnosť je viac nemocná, iná menej. Česká spoločnosť patrí v Európe k tým viac nemocným.

Celý rozhovor nájdete v prílohe tohto článku.

Pridaj komentár