Prečo zeler v breussovej šťavovej kúre

Tiež mal Rudolf Breuss veľmi dobrý dôvod, prečo zaradil na 2. miesto, spolu s mrkvou aj zeler.

Zeler nabitý zdravím: Pôsobí proti zápche, hlienom aj baktériám

Záznamy o využívaní zeleru siahajú do dávnej histórie, keď sa vňať zbierala z divoko rastúcich rastlín. Poznali ho už starí Egypťania, Gréci i Rimania. Starí Rimania ho používali ako korenie do jedál a z listov zhotovovali smútočné vence. Už vtedy bol zaraďovaný medzi najsilnejšie afrodiziaká. K nám sa dostal v 17. storočí z Talianska. V strednej Európe je obľúbený buľvový zeler, ale napríklad vo Francúzsku, Španielsku a USA je skoro neznámy. Pestuje sa tam prevažne zeler stopkový.

Draslík, horčík, sodík aj vápnik

Na správnu činnosť nervov a svalov dohliada horčík. Navyše reguluje teplotu a pôsobí na vznik hormónov. Sodík spolu s draslíkom ovplyvňujú správnu hladinu tekutín v organizme.

Veľké zastúpenie majú i stopové prvky železo, zinok, jód a chróm. Chróm je nutný pre štiepenie sacharidov. Spoločne s inzulínom reguluje hladinu cukru v krvi, preto jeho nedostatok môže byť jednou z príčin vzniku cukrovky. Pre peknú pokožku a dobrý psychický stav je potrebný zinok.

Zeler ako liek

Vysoký obsah vitamínu C robí zo zeleru ideálnu zbraň v boji proti chrípke a nachladeniu. Pokiaľ si doprajete čerstvú zelerovú šťavu, dodáte telu množstvo vitamínu, čím si celkovo posilníte imunitu. Vitamín A obsiahnutý v tejto zelenine podporuje tvorbu zrakového pigmentu, ktorý bráni vzniku šeroslepoty. Pre správnu zrážanlivosť krvi a mineralizáciu kostí je nevyhnutný vitamín K. Okrem celej skupiny vitamínov B v zelere nájdeme ešte vitamín E. Ten je pre telo významným antioxidantom, ktorý chráni pred voľnými radikálmi a vznikom niektorých druhov rakoviny.

Zeler dokáže pomôcť nášmu telu vo viacerých oblastiach:

  • éterické oleje pôsobia proti baktériám v oblasti ľadvín a močových ciest a plesniam v tráviacom trakte
  • odstraňuje zápchu, pomáha liečiť bolesti kĺbov, žalúdočné vredy, dnu, reumu a artritídu
  • zelerové silice rozpúšťajú hlien, dezinfikujú sliznice a zabíjajú baktérie
  • pôsobí ako prírodné diuretikum, preto by mali byť v pozore ľudia s ochoreniami ľadvín

Bohužiaľ je táto vitamínmi nabitá zelenina silno alergizujúca. V prípade, že ste mali po jeho konzumácii podozrenie na alergickú reakciu, mali by ste sa mu v budúcnosti vyhýbať, prípadne ho konzumovať až po dostatočnej tepelnej úprave.

 Zeler je potravina bohatá na vitamíny a minerály. Prečítajte si ešte 10 dôvodov, prečo by sme mali pravidelne konzumovať zeler.

Veľkou výhodou tejto zeleniny je, že dobre znáša aj vysoké teploty pri varení, a preto nestráca výživné látky. Listy zeleru sú bohaté na vitamín A, zatiaľ čo korene sú zdrojom vitamínov B1,B2 a C, kyseliny listovej, draslíku a iných významných látok.

Liečivé účinky zeleru:

1. Znižuje hladinu cholesterolu: Pokiaľ by ste mali z jedálnička vylúčiť mastné jedlá, proces uzdravenia urýchlite tým, že budete každý deň po dobu troch týždňov nalačno piť pohár zelerového džúsu.

2. Uľavuje od zápchy: Zeler funguje ako účinné preháňadlo. Pri pravidelnej konzumácii vás už podobné problémy nebudú zaťažovať.

3. Znižuje riziko rakoviny žalúdka: Zeler obsahuje zložky, ktoré majú protirakovinový účinok, preto jeho konzumácia pôsobí ako prevencia voči tejto zákernej chorobe.

4. Znižuje krvný tlak: Pravidelnou konzumáciou zeleru dochádza k uvoľneniu svalov v okolí tepien, zároveň rozširuje cievy, čím dochádza k lepšej cirkulácii krvi.

5. Zlepšuje funkciu obličiek a napomáha tak telu urýchliť proces odstraňovania toxínov z tela.

6. Pomáha pri chudnutí: Okrem toho, že je zeler výživný, pomáha aj znížiť apetít a chuť na sladké alebo mastné jedlá.

7. Pomáha detoxikovať telo

8. Rozkladá obličkové kamene. Aby ste dosiahli žiaduce výsledky, mali by ste zelerový džús piť aspoň jeden mesiac, čím sa chránite aj pred ich ďalším vznikom.

9. Upokojuje nervový systém. Pitie zelerového džúsu je skvelým riešením pre ľudí trpiacich nespavosťou.

10. Regulátor hormónov. Vedci zistili, že zeler obsahuje látku, ktorá reguluje hormóny ako u žien, tak u mužov. Naviac zelerový džús zvyšuje plodnosť, odstraňuje frigiditu a pomáha pri impotencii.

Pridaj komentár