vitamín B1

Názov

tiamín

Popis a funkcia

Vitamín B1 bol izolovaný v roku 1929 (Janson, Donath). Bol nazvaný aneurín, a to podľa jeho ochrannej funkcie pred zápalmi nervov alebo neuritídami. Od roku 1960 sa vitamín B1 označuje ako tiamín (thiaminium).Aktívnou formou tiamínu je tiamíndifosfát (TDP).

Táto látka je kolektorom pre viaceré reakcie, ale najmä pri aeróbnej dekarboxylácii kyseliny pyrohroznovej na acetylCoA alebo alfa-oxoglutaránu na jantaran. Preto je dôležité aby bol vitamín B1 prítomný vo väčšom množstve v strave bohatej na sacharidy s vysokým výdajom energie. Tieto reakcie majú kľúčový význam pri tvorbe ATP. Nedostatok vitamínu B1 pri metabolizovaní vysokoenergetickej potravy ovplyvňuje najmä orgány s vysokými nárokmi na energiu, akými sú nervy, srdce, obličky a iné. Vitamín B1 sa syntetizuje v listoch, podporuje ho svetlo a do koreňa je transportovaný. Je rozpustný vo vode.

Detailný popis sa dá nájsť v skriptách Dušan Zachar, Humánna výživa II.

 

Medzi jeho hlavné funkcie patria:

  • zabezpečenie dostatku kyslíka, správnej hladiny kyslíka v krvi a dostatočné množstvo energie v organizme uvoľnené pri metabolizme glukózy

  • posilňovanie centrálneho nervového systému, odstraňuje depresie, posilňuje pamäť

  • podporuje vylučovanie žalúdočných kyselín

  • zvyšuje rozpustnosť vápnika v žalúdku

  • je „vôľovým" vitamínom

  • chráni pred chorobou beri-beri

     

 

Denná potreba

Odporúča sa 0,6 mg tiamínu na 1000 kcal pochádzajúcich zo sacharidov. To znamená pre dospelého cca 0,8 – 1,8 mg. Spotreba sa zvyšuje pri horúčkach, zvýšenej svalovej činnosti, v ťarchavosti a pri dojčení.

Výskyt

Zdrojmi sú najmä povrchové vrstvy obilného zrna, strukoviny, droždie, mäso(ryby), zelenina, lucerna a koreň lopúchu. Najlepším zdrojom je pangamín, ktorý obsahuje aj iné vitamíny skupiny B.

Príznaky pri nedostatku

Pri nedostatku bunky v mozgu – neuróny hromadne odumierajú, čo má pre duševnú činnosť fatálne následky. Zlyháva príjem informácii, ich využívanie, myslenie, tvorba, pamäť, spracovanie a uloženie. Vzniká nebezpečie Alzheimerovej choroby. Vitamín B1 je rýchly, a len čo sa dostane do organizmu, spôsobuje náhly zvrat v myslení, rozhodovaní a iných mentálnych prejavoch. Tiamín je psycholátka.

Príznaky nadbytku

Pri vyšších dávkach najmä injekčných, sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, kŕče, slabosť, alergie, poruchy srdcového rytmu. Pri použití vitamínu v tabletkách sa vedľajšie účinky nedostavujú, pretože telo neprijme viac ako 5 mg.

 

2 komentáre k “vitamín B1”

Pridaj komentár