vitamín B3


Názov

niacín, PP

Popis a funkcia

Názov niacín bol odvodený z termínov nikotín (ni), acid (ac) a „ín" (koncovka slova). Tento termín nahrádza termín kyselina nikotínová, a to preto aby sa nezamieňal s termínom nikotín z tabaku. Používa sa termín P-P faktor (z anglického pelagre preventive factor). Vitamín B3 sa vyskytuje v dvoch formách: niacín a niacínamid. V rastlinách sa vyskytuje niacín. V rastlinách je známy ako významný rastový faktor, vyskytuje sa vo všetkých orgánoch. Je zložkou koenzýmov NAD+ a NADP+, ktoré sa uplatňujú pri oxiredukačných procesoch. Je to nikotínamidademindinukleotid a nikotínamidadenindinukleotidfosfát. Doteraz je známych asi 250 enzýmov, ktoré pracujú s NAD+ alebo NADP+. Tieto kofaktory sú známe od r. 1906, teda najdlhšie zo všetkých kofaktorov. Vitamín B3 je rozpustný vo vode.

Detailný popis sa dá nájsť v skriptách Dušan Zachar, Humánna výživa II.

 

Medzi jeho hlavné funkcie patria:

  • spolu s vitamínom B2 podporuje metabolizmus sacharidov, lipidov, proteínov a aktivuje energiu z potravy

  • opravuje chybné dedičné informácie

  • zabezpečuje funkčnosť nervového systému a žalúdočno-črevného traktu

  • je potrebný pre tvorbu sexuálnych hormónov (estrogén, progesterón, testosterón)

  • znižuje hladinu cholesterolu v krvi

  • potrebný pre hojenie rán

  • potrebný pre vylučovanie žalúdočných štiav

  • môže byť použitý pri liečbe alkoholizmu, fajčenia, samovražedných sklonov, znižuje účinky halucinogénov

     

Denná potreba

Odporúča sa od 9 do 16 mg pre deti, pre dospelých od 13 do 18 mg. Pri chorobách v tehotenstve, resp. pri dojčení viac než 6,6 mg na 1000 kalórií spotrebovanej energie.

Výskyt

Vyskytuje sa v mäse, rybách, pečienkach, obilninách, obilných klíčkoch, strukovinách, zelenine a sušenom ovocí. Najlepším zdrojom je pangamín. Niacín je najstabilnejším z vitamínov B-komplexu. Keďže je rozpustný vo vode, pri varení sa stráca, preto treba variť v minimálnom množstve vody.

Príznaky pri nedostatku

Prejavuje sa poruchami spánku, zníženou koncentráciou, melanchóliou, pocitmi strachu, nervozitou až depresiou, halucináciami a dokonca až schizofréniou.

Príznaky nadbytku

Užívanie niacínu treba starostlivo zvážiť pri týchto chorobách: cukrovka, nízky krvný tlak, krvácanie, glaukóm, dna, choroby pečene, žalúdočné a dvanástnikové vredy. Všetky tieto choroby by mohli megadávky niacínu, najmä kyseliny nikotínovej, podávané počas dlhého obdobia zhoršiť.

 

Pridaj komentár