vitamín B5


Názov

kyselina pantoténová

Popis a funkcia

Je to zlúčenina kyseliny pantoténovej a beta-alanínu. Je esenciálna pri metabolizme sacharidov a tukov. Zasahuje pri premene kyseliny pyrohroznovej, katalyzuje syntézu mastných kyselín, cholesterolu, kyseliny acetoetovej, acetyluje cholín, histamín, kyselinu para-aminobenzoovú a sulfónamidy. Väčšina kyseliny pantoténovej sa využije na syntézu koenzýmu A. Vitamín sa resorbuje v tenkom čreve a vylučuje obličkami. Vytvára sa v rastlinách a jej najväčšie množstvo sa koncentruje v obilí a v aleurónskych vrstvách. Termín pantotén znamená všadeprítomný (gr. pantheos – zovšadiaľ). Napriek tomuto názvu je nedostatok tohto vitamínu častý, čo spôsobuje mnohé ochorenia. To znamená, že v potravinách, resp. jedlách chýba. Vitamín B5 je rozpustný vo vode.

Detailný popis sa dá nájsť v skriptách Dušan Zachar, Humánna výživa II.

 

Medzi jeho hlavné funkcie patria:

  • je to antistresový vitamín

  • zúčastňuje sa na odstraňovaní jedov a vylučovaní liekov z tela

  • podporuje imunitný systém slizníc, rast vlasov, ukladanie farbív vo vlasoch

  • podieľa sa na regulovaní látkovej premeny kožných buniek

  • redukuje pooperačný šok

  • zvyšuje plodnosť

  • podporuje dlhovekosť

     

Denná potreba

Odporúča sa od 6 až 10 mg pre dospelých a 5 mg pre deti. Za určitých okolností sa dávka môže zvýšiť až na 30 až 50 mg denne.

Výskyt

Zdrojom kyseliny pantoténovej je materská kašička, treščia pečeň, mäso, pšeničné klíčky, otruby

Príznaky pri nedostatku

Jedným z prejavov je parestéza – pálenie nôh a svrbenie, má charakter neuromotorickej poruchy. Nedostatok tiež býva príčinou zápalu kĺbov. Ak sa nedostatok zistí, stačí zvýšiť dávky tejto kyseliny a v priebehu 1-2 týždňov sa príčiny artritídy stratia. Ak sa príjem celozrnných produktov, klíčkov, otrúb, žĺtkov, alebo včelej materskej kašičky zvýši, dôjde k ústupu zápalu, ale aj k celkovej zvýšenej vitalite organizmu.

Ku kyseline pantoténovej treba dodať, že jej množstvo v potravinách stále klesá. Postihnutí sú najmä starší ľudia. Asi 1/3 všetkých starších ľudí má nedostatok kyseliny pantoténovej v krvi.

Príznaky nadbytku

Pri predávkovaní sa môže vyskytnúť hnačka. Pri vyšších dávkach môže dôjsť k alergiám.

 

Pridaj komentár