vitamín B6


Názov

pyridoxín

Popis a funkcia

Názov je pyridoxín odvodený od triedy pyridoxínov, ktoré vitamín B6 vytvárajú. Sú to látky: pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamín. V tele má viacero metabolických úloh. Do metablizmu sa látky pyridoxínovej skupiny zapájajú ako kofaktory, pričom základnou formou je pyridoxal-5-fosfát (P-5-P), ktorého syntéza z pyridoxalu a ATP je katalyzovaná pyridoxalkinázou. Do tejto syntézy sa zapája viac ako 60 enzýmov, ktoré sú takmer všetky zapojené do metabolizmu aminokyselín. Významný je prenos síry z metionínu, pričom vzniká cysteín, ďalej premieňa tryptofán a niacín . Od pyridoxal-5-fosfátu sú závislé: prenos aminokyselín do buniek, významné chronické reakcie v nervovom systéme a mozgu. Druhou formou, ktorú možno dostať vo forme výživového doplnku je pyridoxinhydrochlorid. Táto forma sa horšie vstrebáva. Vitamín B6 je rozpustný vo vode.

Detailný popis sa dá nájsť v skriptách Dušan Zachar, Humánna výživa II.

 

Medzi jeho hlavné funkcie patria:

  • pomáha uvoľňovať glykogén z pečene

  • podieľa sa na tvorbe kyseliny žlčovej

  • podieľa sa na tvorbe červených krviniek, nukleových kyselín a protilátok

  • je dôležitý pre rast detí

  • vitamín pre tehotné

  • zabraňuje kôrnateniu ciev

  • predchádza niektorým druhom anémií, vysušuje mastnú pleť, a obmedzuje tvorbu lupín

     

Denná potreba

Denné dávky pre deti sú 2-3 mg, pre dospelých 3 mg, pre tehotné ženy4 mg. Pri vyššej spotrebe bielkovín sú potrebné vyššie dávky vitamínu B. Pri liečení chorôb sa dávky zvyšujú na 15 mg, 25 mg, 50 až 100 mg denne.

Výskyt

Hlavnými zdrojmi sú pečené obličky, mäso, vajcia, sardinky, banány, avokádo, zemiaky, strukoviny, obilniny, najmä pšeničné otruby, ražné klíčky, droždie atď.

Príznaky pri nedostatku

Pri nedostatku dochádza k metabolickým poruchám v syntéze bielkovín a tukov, pričom je podráždená pokožka, pozdĺžne ryhy na nechtoch, neschopnosť opáliť sa a precitlivenosť na slnko, zápaly jazyka a popraskanie pier, strnulé končatiny, kŕče u detí, depresie, stres a záchvaty ako pri epilepsii, hypoglykémia, cukrovka, strata chuti do jedla, zvýšený cholesterol, obličkové kamene, reumatizmus, alergie, málokrvnosť, opuchy, črevné ťažkosti, únava, vyčerpanosť, zvýšená náchylnosť na infekcie.

 

Pridaj komentár