vitamín BC


Názov

kyselina listová, folacín

Popis a funkcia

Kyselina listová, odborne folacín, folát, ale volá sa tiež antianemický faktor. Je ďalším vitamínom rozpustným vo vode, ktorý sa nachádza asi 1/3 vo voľnej forme a táto časť môže byť využitá na 100%. V tráviacom trakte je čiastočne syntetizovaná kolimorfnými baktériami. Patrí medzi najvýznamnejšie vitamíny. Pre viazanú formu sa používa termín derivát kyseliny listovej. Táto časť nemusí byť využitá na 100%.

Aktívnymi formami kyseliny listovej sú kyseliny tetrahydrolistové (THF), ktoré sú esenciálne pre syntézu purínov a pyrimidínov, a tým aj pre syntézu nukleových kyselín a pre všetky procesy bunkového delenia. THF zasahuje aj do syntézy serímu z glycínu a pri ďalších premenách. Kyselina listová bola objavená v roku 1940 v špenáte. Je rozpustná vo vode.

Detailný popis sa dá nájsť v skriptách Dušan Zachar, Humánna výživa II.

 

Medzi jej hlavné funkcie patria:

  • pôsobí ako koenzým pri syntéze DNA

  • je dôležitá pri produkcii energie a tvorbe červených krviniek

  • ovplyvňuje imunitný systém

  • podporuje vylučovanie žalúdočných štiav

  • zmierňuje otravy potravinami, stimuluje trávenie a chuť do jedla

  • upravuje nervové poruchy zapríčinené nízkou hladinou histamínu

  • je potrebná pre normálny vývoj plodu

  • pomáha pri tvorbe mlieka

     

Denná potreba

Denná potreba je okolo 150 mcg derivátov kyseliny listovej, z ktorých organizmus môže využiť len 40%. Deti, tehotné a dojčiace ženy by mali konzumovať vyššie množstvo. Niektorí autori navrhujú dávky až 400 mcg. Pri liečení sa používajú dávky až 1000 mcg u dospelých. Doplnky možno brať k jedlu alebo nalačno.

Výskyt

Zdrojmi folacínu sú: zelená listová zelenina – brokolica, cibuľa, karfiol, kel, pór, špargľa, špenát, ovocie – jahody, čerešne, hrozno, pomaranče, melóny, semená a orechy – arašidy, mak, slnečnica, vlašské orechy, strukoviny – cícer, fazuľa, hrášok, sója, mungo, droždie, obilie – pšenica, pšeničné klíčky, niektoré syry, kukurica a pečienka.

Príznaky pri nedostatku

Boľavý sčervenený jazyk, šedivenie vlasov, nepravidelnosť rastu detí, nespavosť, dýchacie ťažkosti, ťažkosti s pamäťou, paranoja. Najvýraznejšie sa prejavuje poruchami rastu a poruchami krvotvorby s následnou málokrvnosťou. Narušená krvotvorba je priamym dôsledkom poruchy syntézy DNA.

Príznaky nadbytku

Vysoké dávky 5000 až 10000 mcg môžu podporiť rakovinu viazanú na hormóny, akou je rakovina pŕs a prostaty. Vysoké dávky môžu vyvolať u epileptika záchvaty.

 

Pridaj komentár