Čo je oxidačný stres a ako ho zvládnuť…

Informácie nielen pre športovcov

Za to, že žijeme vďačíme kyslíku a tvorbe energie. Ani jeden proces premeny látok na energiu sa nezaobíde bez „odpadu", čo sú látky, ktoré sa odborne nazývajú katabolity. Tieto by mali byť z tela odstránené. V priebehu okysličovania (oxidácie) vznikajú aj iné vedľajšie produkty, ktoré sa nazývajú voľné radikály (nazývané aj oxidanty).

Tu platí, že kyslík je podobne ako oheň, dobrý sluha, ale zlý pán. Živiny dopravené do tela v procese tvorby energie oxidujú (analogický proces horeniu) a výsledkom nie je len energia, ale tiež vedľajšie produkty – voľné radikály . A práve oni sú nebezpečnými „iskrami", vznikajúcimi pri „horení živín". Tomuto procesu sa hovorí „oxidačný stres".

Voľné radikály majú jednu veľmi nebezpečnú schopnosť a tou je poškodzovať bunky a celé tkanivá. Túto schopnosť by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať, pretože aj jedna z hlavných teórií starnutia vysvetľuje tento proces, ako devastáciu buniek pôsobením voľných radikálov. Aby sme devastácii predišli, potrebujeme sa dostatočne zásobiť látkami, ktoré tento proces zmenia. Bolo nezvratne dokázané, že takýmito zbraňami sú antioxidanty.

Dr. Michael Colgan – (autor mnohých odborných publikácii venovaných špeciálnej výžive športovcov), považuje nadmernú tvorbu voľných radikálov, ktoré sa tvoria v priebehu oxidačného stresu vytvoreného cvičením, za priamu príčinu poškodenia svalov a svalových poranení.

Voľné radikály sú atómy alebo zlúčeniny charakteristické tým, že obsahujú v molekule jeden alebo viac voľných nepárových elektrónov. Táto vlastnosť ich robí agresívnymi – snažiacimi sa získať potrebné elektróny z okolitých atómov a tak sa správajú ako predátori, čakajúci v tele na korisť, čo v tomto prípade predstavujú látky s ktorými by sa spojili, bohužiaľ za vzniku veľmi nepríjemných škodlivín.

Moderná lekárska veda uznáva, že mnoho ochorení je spôsobené voľnými radikálmi, v prípade, že sa ich tvorí nadbytok a nie je dosť vlastných obranných mechanizmov, ktoré by ich zlikvidovali. Takého poškodenia vedú ku vzniku aterosklerózy, nádorových ochorení, artrózy, zápalov, poškodenia plodu, spôsobujú šedý očný zákal, Alzheimerovu chorobu a ďalšie, včítane poškodenia svalov.

Nadbytok voľných radikálov vzniká nielen pôsobením kyslíka, ale aj vystavením organizmu vonkajším vplyvom. Negatívne pôsobí najmä fajčenie, výfukové plyny, ozón, chemikálie v potravinách, vo vzduchu a vode, UV žiarenie a elektromagnetický smog.

Záťaž tohto typu na organizmus stále rastie a tak sa nemôžme čudovať, že sme stále viac chorí.

Pri riadnom tréningu, sa do organizmu dostáva viac kyslíka a tak sa tvorí veľa voľných radikálov. Práve oni sú zodpovedné za nepríjemné pocity vo svaloch a sú pravdepodobnou príčinou dosiaľ neobjasnených pretrvávajúcich bolestí, niekoľko dní po ťažkom tréningu. Bolesť treba chápať ako alarmujúci prvý signál poškodenia !

Vrcholový šport mládeže je bez adekvátnej „ochrany" škodlivý rovnako, ako profesionálny šport dospelých.

Jedinou možnosťou, ako zabrániť fatálnemu poškodeniu zdravia, je systematické používanie potravinových doplnkov obsahujúcich antioxidanty.

Zvýšené riziko tvorby nebezpečných voľných radikálov je jednoznačne dokázané :

 1. Ak trénujete každý deň dve a viac hodín

 2. Ak je intenzita tréningu vyššia než 80 % vášho maxima

 3. Ak vaše % tuku presahuje hodnotu nad 10 %

 4. Ak ste starší ako 45 rokov

Pre profesionálnych športovcov platia prvé dva body, ale aj to stačí k vyvolaniu rizika.

Premýšľate načo sa vlastne tvoria voľné radikály, keď páchajú toľko škody ?

Ich malé množstvo je v organizme potrebné, pretože sú súčasťou obranných mechanizmov proti bakteriálnym a vírusových infekciám. Prebytok v tele by mali zlikvidovať prirodzene prítomné látky v tele – antioxidanty.

Tu sa natíska otázka, kde ich zobrať ?

V prvom rade, z vlastných zásob, ktoré sú dopĺňané látkami zo stravy. Teda do úlohy vstupuje kvalita výživy. Ale keď si pozriete, čo naša „kvalitná strava" obsahuje, ostanete prekvapení, ako málo účinných látok je v nej. A tak je jasné, že stravou ich nedoplníme.

Preto na rad prichádza druhá rada – doplniť ich vhodnými výživovými doplnkami.

Na trhu je veľa produktov a človek sa mnohokrát nevie rozhodnúť, ktorý je ten správny, keď ich je v ponuke také množstvo.

Spomeniem, aspoň niektoré nevyhnutné látky, ktoré organizmus denne potrebuje doplňovať: vitamíny C , A , D , E , B1 , B5 , B6 , K , B12 , Kyselina listová , Diotín, Kyselina pantoteonová, Kalcium, Železo, Magnézium, Zinok, Meď, Selén, Molybdén, Mangán, Chróm, Melatonín, Kyselina alfa-lipoová, Flavonoidy, Resveratrol, Beta-karotén, Coenzym Q, Qercetín, Lykopén a ďalšie. Je ich s týmito účinkami veľa, ale samostatne sa žiadaný účinok nedosiahne.

Preto je najvhodnejšie rozhodnúť sa pre prípravok, ktorý ich obsahuje čo najviac a to v organickej forme pre človeka dobre využiteľnej, aby bol pre telo úžitkom a nie len vyhodenými korunami. Veľmi dôležitý je ich správny pomer pri užívaní a preto treba dôverovať prípravkom, ktoré vytvorili skupiny špičkových odborníkov a overili ich na čo najväčšom množstve klinických štúdii.

Jeden z takýchto prípravkov LifePak® od spoločnosti PHARMANEX ktorý sa stal hlavným doplnkom výživy olympionikov USA. Veľmi stručná charakteristika :

 • LifePak predstavuje komplexnú výživovú základňu pre špeciálne potreby v oblasti doplnkovej výživy

 • pomocou sieťového systému vytvoreného z antioxidantov, vrátane vitamínu E a C ponúka doplnenie tzv. „zbrojného arzenálu" na podporu antioxidačného ochranného systému organizmu

 • produkt obsahuje veľký počet biologicky dostupných vitamínov, vrátane vitamínu B a E

 • dodáva dôležité minerálne látky, napr. kofaktory ako selén, meď a mangán

 • obsahuje okrem toho formulu zo sekundárnych rastlinných výživných látok so zdrojmi karotenoidových antioxidantov (betakarotén, luteín a lykopén) a flavonoidových antioxidantov (katechíny zeleného čaju, bioflavonoidy, extrakt z hroznových jadier a quercetín)

 • poskytuje komplexnú výživovú podporu pre kosti pomocou minerálov ako vápnik, horčík a vitamínov D a K

 • dodáva tiež široké spektrum stopových prvkov ako sú kalcium, magnézium a železo

Viac na www.pharmanex.com

LifePak® je prvý a zatiaľ jediný komplexný doplnok výživy, ktorý splnil podmienky troch nezávislých certifikačných autorít vykonávajúcich dohľad nad potravinovou bezpečnosťou a kvalitou doplnkov výživy.

Jedná sa o nasledovné certifikačné autority :

1. NSF program certifikácie výživových doplnkov, ktorý overuje kvalitu výrobku a výrobný proces, vrátane posúdenia zloženia, kontroly výrobných zariadení a testovania výrobku. LifePak® má zaručený obsah látok uvedených na etikete, neobsahuje látky neuvedené ne etikete a neobsahuje žiadne znečisťujúce látky. Viac informácií na www.nsf.org

2. Certifikačný testovací program spoločnosti ConsumerLab.com vykonal šesť nezávislých testov, ktorým LifePak® úspešne vyhovel. (Multivitamíny, zakázané látky pre športovcov (testuje sa na 170 zakázaných látok stanovených Svetovou antidopingovou organizáciou), alfa lipoová kyselina, vitamíny skupiny B, vitamín C a E). Ďalšie informácie na www.ConsumerLab.com

3. Permanentný testovací program spoločnosti BSCG (Banned Substances Control Group)

Testovaná neprítomnosť viac ako 80 látok zakázaných Medzinárodným olympijským výborom (IOC), Svetovou antidopingovou organizáciou (WADA) a ďalšími medzinárodnými športovými organizáciami. Testuje sa pravidelne každá výrobná séria výrobkov. Viac na www.bscgi.org

Veľkou výhodou týchto prípravkov je možnosť overenia ich účinku. Vplyv konzumácie sa dá overiť prístrojom BIOFOTONICKÝ SKENER , ktorým vieme neinvazívne zistiť zmenu hodnoty antioxidačnej ochrany ( na základe vyhodnotenia kožného karotenoidového skóre) – teda každý sa má možnosť dozvedieť ako sa mení jeho antioxidačná ochrana a aký je stav doplňovania výživy jeho organizmu na úrovni buniek.

Je to revolučný krok v oblasti výživy človeka, ktorá sa dá porovnať zo zavedením merania krvného tlaku v medicíne.

Uvedená technológia postavená na báze Ramanovej spektroskopie(Nobelova cena r.1930) je celosvetovo chráneným patentom na najbližších 17 rokov.

Používanie antioxidantov u športovcov by malo byť nepretržité , pretože okrem spomenutého oxidačného stresu na organizmus počas tréningu, pôsobí prostredie zamorené smogom a samozrejme aj životný štýl jednotlivca.

Akonáhle sa vyskytne určitý zdravotný problém, treba dávkovanie zvýšiť.

Účinky sa začnú prejavovať po 3 mesiacoch užívania to jednak vlastnými pocitmi ale najmä hodnotou kožného karotenoidového skóre nameranou na spomenutom BIOFOTONICKOM SKENERI spoločnosti PHARMANEX.

Ďalšie informácie Vám podáme na telefóne: +421 905 802 750

+421 905 654 457

Vaše zdravie je Vaším najcennejším majetkom – je vo Vašich rukách a preto neostýchajte sa a zavolajte.

MUDr. Gabriela Mitterpachová

 

2 komentáre k “Čo je oxidačný stres a ako ho zvládnuť…”

 1. Ako sa dá tento skener obstarať?
  Počula som, že iba pri kúpe troch dávok LifePak® a zaregistrovaní sa do siete.
  Ak sa dajú so skenerom otestovať karotenoidy, ako je možné zistiť účinnosť ostatných látok v prípravku LifePak® ?

 2. Môj priateľ sa rozhodol na tzv. liečbu metódou „oxylive“ doma. Ak je oxydácia tela nebezpečná, potom aj toto liečenie bude do určitej miery škodlivé? Mám dojem, že okysličovanie tela pohybom zrejme chce nahradiť pohodlnejším spôsobom… Alebo je to niečom inom (ten oxylive)?

Pridaj komentár