UŇA DE GATO (VILCACORA) – prírodný liek z pralesov Amazónie

 Jedným z najcennejších darov „prírodnej lekárne" je rastlina Uncaria tomentosa. Táto vzácna bylina, označovaná aj ako posvätná rastlina Inkov, či kráľovná amazonských liečivých rastlín, je známa aj pod názvom Uňa de gato, čiže Mačací pazúr, alebo Vilcacora.

Pomenovanie Mačací pazúr (anglicky Cat´s claw) vzniklo vďaka tŕňom, ktoré vyrastajú spod stoniek listov a ktoré umožňujú liane dostať sa čo najvyššie za svetlom. Na rozšírení názvu Vilcacora, čo v reči domorodých indiánov znamená „posvätná rastlina" má zásluhu najmä poľský misionár Edmund Szeliga.

Vilcacora rastie na území celej Amazónie a existuje z nej asi 60 druhov. Z hľadiska liečivých účinkov sú kľúčové dve: Uncaria quianensis a Uncaria tomentosa. Kým Uncaria quianensis rastie v nížinách v povodí Amazonky, Uncaria Tomentosa, ktorá je z hľadiska liečivých účinkov najznámejšia a najpoužívanejšia, rastie v dažďových pralesoch Peru na horských stráňach a to prevažne vo výške 800 až 2400 metrov. Ide o drevnatú rastlinu – lianu, ktorá dosahuje výšky až 30 i viac metrov. Jej výhonky rastú pomaly, do konečnej dĺžky narastú asi za 10 rokov. K príprave liečivých prípravkov sa zbiera iba kôra, aby nedošlo k poškodeniu koreňov a zabezpečilo sa ďalšie množenie rastliny. Vláda Peru v dôsledku obrovského dopytu po tejto surovine určila termíny a množstvo zberu, aby zabránila vyčerpaniu zásob tejto cennej rastliny. (Dovolená je ťažba okolo 300 ton ročne.)

O prvopočiatkoch liečebného využívania Vilcacory existuje viacero legiend. Jedna z nich sa týka prvého človeka indiánskeho kmeňa Ashanikov – Tasunricha. Ten pri love v pralese stretol pumu a posťažoval sa jej, že ho bolí brucho. Puma zoškrabala trochu kôry z liany a kázala Tasuronchovi dať si ju pod jazyk. Ten poslúchol a bolesti brucha ustúpili. Ďalšie zviera – hlodavec kapabir mu zubami zoškrabal hrdzavý prášok z liany, Tasurincha ho rozpustil vo vode a vypil a ustúpili mu bolesti hlavy. Tapír mu zasa poradil, aby si na rany prikladal kúsky kôry z liany a opäť to pomohlo. Od zvierat sa Tasunricha dozvedel, že vo všetkých troch prípadoch pomoc pochádzala od rastliny Uňa de gato. Tak praotec Ashenikov zistil, že túto vzácnu rastlinu možno používať pri liečení rôznych zdravotných neduhov.

V modernej dobe k jedným z prvých popísaných nezvyčajných liečivých účinkov Vilcacory je prípad Dona Luisa. U tohto 80 ročného peruánskeho plantážnika lekári v 60-tych rokoch 20. storočia konštatovali posledné štádium rakoviny pľúc a ťažké reumatické ochorenia. Jeden z jeho synov sa odmietol zmieriť s osudom a o pomoc požiadal miestnu šamanku. Tá po 6 mesiacoch podávania odvaru z Vilcacory dosiahla vyliečenie a pán Luis sa v dobrej kondícii dožil 90-tich rokov.

Zvesti o úspešnom použití liečivých prípravkov z Vilcacory sa pred niekoľkými desaťročiami postupne začali dostávať z Peru do celého sveta. Veľkú zásluhu na tom má aj páter Szeliga a jeho krajania. Hoci tento poľský misionár nie je lekárom, niektorí ho označujú za jedného z najúspešnejších lekárov, či liečiteľov na svete. On totiž prípravkami z Vilcacory ale aj z iných liečivých rastlín z peruánskeho pralesa vyliečil veľké množstvo ľudí s rôznymi chorobami, vrátane zhubných nádorov i AIDS.

 V dnešnej dobe sa výskumu liečebných účinkov prípravkov z Vilcacory venuje množstvo vedeckých a lekárskych centier v mnohých krajinách – okrem Peru, Rakúska a Poľska napr. aj v Nemecku, Anglicku, Maďarsku, Taliansku, Švajčiarsku.

O veľkom záujme odbornej verejnosti o Uncaria tomentosu svedčí okrem iného aj skutočnosť, že v roku 1994 sa v Ženeve pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) konala medzinárodná konferencia venovaná výlučne tejto rastline. Účastníci konferencie konštatovali, že od objavenia chinínu žiadna iná rastlina z Južnej Ameriky nevyvolala toľko pozornosti a záujmu odborníkov zo sveta vedy.

Vedecké výskumy a klinické štúdie potvrdili množstvo pozitívnych, či liečebných účinkov Vilcacory. Medzi nimi na prvom mieste treba uviesť pozitívny vplyv na imunitný systém. To je jedným z vysvetlení pozitívnych výsledkov získaných pri liečení rôznych infekčných ochorení. Významným je zistenie, že ide nielen o rôzne bakteriálne infekcie, ale aj o ochorenia vyvolané plesňami (napr. kandidózy), parazitmi, ale hlavne rôznymi vírusmi. Rovnako ako protiinfekčná je dôležitá aj protinádorová imunita. Aj v boji proti obávaným nádorovým chorobám sa Vilcacora osvedčila. Zaujímavé sú aj skúsenosti s antimutagénnym účinkom Vilcacory. (Mutagenita znamená schopnosť vytvárať mutácie, ktoré môžu viesť k vzniku nádorov.) V tejto súvislosti je pozoruhodná informácia z 38. čísla časopisu Journal of Ethnopharmacy z r. 1993. Zistilo sa, že moč nefajčiarov nevykazuje mutagénnu aktivitu, pričom moč fajčiarov áno. Po aplikácii prípravku z Vilcacory mutagénna aktivita v moči fajčiarov výrazne klesla. Z tohto prakticky vyplýva, že je vhodné Vilcacoru užívať aj preventívne najmä u fajčiarov.

Významné sú aj zistenia protizápalových účinkov Vilcacory, napr. pri zápaloch kĺbov, či zápaloch čriev (napr. známej Crohnovej chorobe), atď. Prípravky z Vilcacory sa však osvedčili aj pri celom rade ďalších ochorení, či chorobných stavov napr. pri cukrovke, vysokom krvnom tlaku, vrede žalúdka a dvanástnika, pri alergiách, depresii, trombózach, pri chronickom únavnom syndróme, pri poruchách menštruácie, atď.

Na základe chemických rozborov Vilcacory sa predpokladá, že za svoje vynikajúce účinky vďačí najmä alkaloidom (z ktorých 6 je pomerne zriedkavých), fytopreparátom, polyfenolom, aminoglykozidom, terpénom, atď. Čo je však dôležité, vo viacerých renomovaných laboratóriách sa zistilo, že peruánska Vilcacora neobsahuje jedovaté látky a ak sa rešpektujú určité kontraindikácie (t.j. nevhodnosť, či riziko užívania) – nemá ani negatívne vedľajšie účinky.

 

MUDr.Štefan Košlík,CSc. – primár Oddelenia naturálnej medicíny a liečebnej výživy

Fakultnej nemocnice L.Pasteura v Košiciach

 

Product Vilcacora (Uňa de Gato) distribuuje na Slovensku spoločnosť

Good Nature, s.r.o. Pre viac informácií o produkte a predajných miestach kontaktujte

Good Nature, s.r.o., Na Priekope 114/53, 010 01 Žilina, tel./fax: 041/562 61 61, www.goodnature.sk, goodnature@goodnature.sk. Produkty zasielame aj na dobierku.

Pridaj komentár