chlór


Názov

Chlorum, Cl

Všeobecne

Chlór sa väčšinou neuvádza medzi esenciálnymi látkami a už vôbec nie medzi veľkoobjemovými. V skutočnosti ide o prvok, ktorý sa vyskytuje v objeme asi 80 g, teda má podobný objem ako sodík . Ľudský organizmus prijíma so soľou väčšie množstvo chlóru ako sodíka . Nie je teda dôvod nezaradiť chlór do rovnakej kategórie ako sodík . Ďalej je známe, že chlór zastáva nezastupiteľnú úlohu. Inak to ani nie je možné pretože v prírode nie je nič zbytočné, iba nepoznané. Ak by človek dostával do organizmu sodík v inej forme ako vo forme NaCl, nemohol by existovať. Je to dôkaz jeho nezastupiteľnosti. Chlór však netvorí sodíku iba neutrálny doprovod. Chlór plní významnú úlohu, o čom je reč aj pri hodnotení sodíka .

 

Funkcie:

  • je zložkou kyseliny chlorovodíkovej, ktorá sa tvorí v žalúdku a je potrebná na trávenie, rozpúšťanie živín a pri ničení škodlivých mikroorganizmov

  • spolu so sodíkom a draslíkom reguluje osmotický tlak krvnej plazmy

  • normalizuje napätie v tkanivách

  • zúčastňuje sa na distribúcii iónov, tvorbe membránového potenciálu buniek a na udržiavaní acidobázickej rovnováhy

 

Denná potreba

Dávky chlóru by sa mali pohybovať u dospelých od 1,7 do 5,0 g, u športovcov od 5 do 10 g a u tehotných žien a dojčiacich matiek od 3 do 5 g.

Výskyt

Zdroje chlóru sú podobné ako u sodíka . Všeobecne pri dostatočnom príjme kuchynskej soli by sa v našich podmienkach nemal vyskytovať jeho nedostatok. Solivarská soľ z Prešova obsahuje: NaCl 99%, Ca2+ 0,15%, Mg2+ 0,1%, K 0,02%, SO4 0,25% a jodid draselný 15-35 mg/kg ako KI.

Príznaky pri nedostatku

Nedostatok chlóru môže spôsobiť bolesti hlavy, kŕče svalov, poruchy krvného obehu, poruchy acidobázickej rovnováhy a poruchy trávenia.

Príznaky pri prebytku

Prebytok chlóru súvisí s predávkovaním sodíkom a prejavuje sa príznakmi ako: zvýšenie kyslosti žalúdočných štiav. V súvislosti s tým vznikajú rôzne poruchy, napr. žalúdočný vred.

Zdroj: Dušan Zachar, Humánna výživa II.

Pridaj komentár