Ľubovníkový olej – ako ho možno nepoznáte (pri problémoch s chrbticou, kĺbami, nervami v tele)

Príprava: – 15-centimetrový vršok rastliny (teraz používam celú nadzemnú časť, zaberá to) rozstriháme na kúsky a vložíme do zaváraninového pohára. Ak použijeme sušenú rastlinu, tak pohár zaplníme do polky; čerstvú rastlinu do plna. – vloženú bylinu zalejeme panenským olivovým olejom až po vrch pohára


– pohár uzavrieme viečkom a postavíme na teplé slnečné miesto – na okenný parapet alebo na radiátor
– obsah každodenne raz premiešame drevenou paličkou (v smere hodin. ručičiek)
– po 14 dňoch olej precedíme cez gázu alebo jemné plastové sitko, prelejeme do tmavej fľašky (fľaštičiek) a uchovávame na tmavom mieste

Využitie:
– pri problémoch s chrbticou, kĺbami, nervami (rakúsky liečiteľ Rudolf Breuss objavil použitie tohto oleja na až zázračné vyliečenie problémov chrbtice, toto poznanie som rozšíril o liečbu kĺbov, a potom priateľka očarená pôsobením oleja na jej boľavé kĺby prišla na jeho (už sa opakujem 🙂 zázračný účinok na postihnuté nervy v tele – vďaka, Alžbetka!)
– pri bolestiach hlavy, nekľude, podráždenosti
– na rany, popáleniny, zapareniny, hemoroidy, bolesti svalov a pri bodnutí hmyzom. Jemnú vrstvičku oleja zľahka vmasírujeme do problémového kĺbu (resp. stavca), potrieme spánky boliacej hlavy alebo iné postihnuté miesto. Pri bolestiach kĺby odporúčam spočiatku natierať aj 3 razy denne, potom postupne môžme uberať a prejsť k občasnému natretiu. Výstelky kĺbov (resp. platničky) do seba nasajú olej a opäť fungujú – je to podobné, ako s ložiskami.

Veľmi blahodarný je i kúpeľ, do ktorého pridáme pár kvapiek ľub. oleja, účinné látky sa vstrebávajú cez pokožku a navyše, pôsobením olivového oleja vaša pleť zvláčnie a nevyschne, ani keď do kúpeľa pridáte aj za lyžičku morskej soli.
Ukľudňujúci účinok má aj vnútorné užitie pár kvapiek oleja.

Pozn.: ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) nie je vhodné užívať pred dlhším pobytom na slnku – môžu sa objaviť drobné "pupáčiky", sčrvenanie, svrbenie. Je to však len nepríjemné, nie nebezpečné. Dlhodobé užívanie tejto byliny môže poškodiť niektoré orgány tela, preto ho občas (po 3 týždňoch) prerušíme a nezvyšujeme dávkovanie.

Praktické skúsenosti:
• Keď som sa vo veku nedlho pred štyridsiatkou začal venovať intenzívnejšie telesným cvičeniam, relaxačným i bojovým umeniam, moje kĺby začali prudko protestovať. Skúsil som teda olej, a premazávanie mojich telových ložísiek, spočiatku pravidelné, teraz už len veľmi občasné, mi umožňuje neobvyklo držať krok na tréningoch i mimo nich aj s adolescentami a mladíkmi i mladuchami.
• Moja susedka, 87-ročná vitálna pani, už raz nevedela vydržať koxatrózické bolesti v bederných kĺboch a prudko ju opustila chuť ďalej žiť. Dal som jej trochu oleja, aby si kĺby 3x denne natierala, a táto, inak hlboko veriaca pani, o dva dni už "behala ako srnka", na bolesti dávno zabudla. Maže sa dodnes a bolesti nespomína a aj sa viac krotí v prepadaní hnevu – duchovnej príčine týchto problémov; a pripravuje sa na odchod v oveľa slobodnejšom rozpoložení.

  • Priateľka si olejom natrela boľavé miesto na predlaktí, bolesť (zrejme od nervu) zmizla.
  • Priateľ hlásil miznutie bolesti jemu neznámeho pôvodu z prsta ruky už po niekoľkých sekundách po natretí.

… príroda je veľký čarodejník 🙂

Ďalšie, nespomenuté informácie o ľubovníku bodkovanom (lat. Hypericum perforatum)
som použil podľa knihy autora Dionýza Dugasa "Zdravý život s babkinými bylinkami", vyd. Knižné centrum, vydavateľstvo, Žilina, 2004.

Liečivá sláva ľubovníka siaha až do starého Grécka. Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus ho uvádza ako najlepší rastlinný liek sveta. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho vynikajúce liečivé vlastnosti možno právom označit' za výnimočné. Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela.

Z mnohých liečebných možností ľubovníka na prvom mieste sú choroby pečene a žlčníka, žalúdočné vredy, veľké množstvo žalúdočnej kyseliny, poruchy močových ciest a pomočovanie detí. Čaj z ľubovníka je veľmi dobrý na nervy – upokojuje, priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbavit' sa depresívnych stavov, stresu, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je dobrý aj pri srdcových chorobách, hlavne chronických, zlepšuje krvný obeh až do krvných vlásočníc a je vhodný aj do čajových zmesí pri všetkých menštruačných poruchách a pri ťažkostiach v klimaktériu. Ľubovníkový čaj je chutný, možno ho pit' ako lahôdkový čaj samostatne, no môže byt' tiež súčasťou rôznych preventívnych chuťových liečivých čajových zmesí. Babka ho vždy odporúčala pit' najmenej tri týždne, lebo len tak sa prejaví jeho celkový dobrý účinok a ostane trvalý.

Ľubovník sa nazýva ľudovo aj svätojánska tráva. Aby mal všetku svoju moc, treba ho zberať na svätého Jána.

Zdroj: Smer: harmónia

Pridaj komentár