Ľanové semeno – ako ho možno nepoznáte (neobľúbenec rakoviny)Od poradcu pre naturálnu medicínu Jána Dedíka, ktorý ho získal z nemeckého prameňa, som dostal a úspešne vyskúšal recept na protirakovinovú kúru pomocou ľanového semena. Kúra trvá tri týždne. Po týždňovej prestávke sa dá v nej pokračovať, prípadne už v zníženom dávkovaní.

Príprava, použitie:
Za necelú čajovú lyžičku ľanové semena pomelieme (v elektrickom kávovom mlynčeku) a posypeme ním rozmrvenú kocku čerstvého tvarohu (používal som väčšinou tučný, s odtučneným je účinnosť oveľa nižšia – treba aspoň 10% tuku). Toto je denná dávka a možme si ju rozdeliť na menšie dávky počas celého dňa.

Kvôli zľahčeniu konzumácie som tvaroh niekedy polieval aj bielym jogurtom, medom a kvôli svojmu fajnšmekerstvu ochucoval aj nakrájaným mäkkým banánom.
Ako alternatívu k použitiu tvarohu možno použiť uvarenú (natural) ryžu podľa rady Ing. Margity Bošeľovej (Synergia 21) – ryžu posypte až ochladenú na tanieri pred jej konzumáciou.

Podľa gusta je možné ryžu s tvarohom skombinovať – premiešať.
Ak nie je v danej chvíli po ruke ľanové semeno, podobný účinok sa dosiahne ľanovým olejom (kúpite v predajniach zdravej výživy, v lekárňach).
Výhodné je pre dosiahnutie vyššieho účinku časovo (desiatkami minút, hodinami) oddeliť užitie ľanového semena od konzumácie iného jedla a užívania iných liečiv, aby liečiace sily tela nedelili a navzájom neoslabovali.

Ďalšie súčasti kúry ľanovým semenom:
Keď sa rakovinové bunky rozpadávajú, uvoľnené škodliviny i škodliviny z ľanové semena je treba odvádzať z tela. Nevyhnutné je súčasne užívať cviklovú šťavu a urologické/ľadvinové čaje (list brezy previsnutej, praslička roľná, zlatobyľ obyčajná, žihľava, stavikrv vtáčí, …).
Priebeh a výsledok kúry podporíte súčasným stravovaním sa podľa doporučení protiplesňovej diéty, ktorá vám odľahčí trávenie a poskytne ďalšie liečebné a protirakovinové pôsobenie.

Poznámky:
Tvaroh i ryža pôsobia zrejme ako pohlcovač jedovatých látok z rakovinových buniek i zo semena samotného (obsahuje aj zdraviu škodlivé látky, preto neprekračujte dennú dávku).
Ryžu nevarte nadlhšie dopredu, ale konzumujte ju podľa možnosti čerstvo uvarenú (skladovaná vára => odpad, choroba). Takisto tvaroh neskladujte x dní – kvasí a plesnivie, starne..
Takisto semienka nemelieme do zásoby, maximálne iba tú dennú dávku.

Protirakovinové činidlá ľanového semena sú v jeho vnútri, preto semená treba mlieť – dostať sa im pod šupku.
Účinok sa dostavuje len v stave za surova – bez tepelnej úpravy (pre iné liečebné účely je semeno používané v celku a po zaliatí horúcou vodou).


Zastavte smelo hoci aj metastázy a odstráňte ich! Inšpirovaní ďalšími radami – ohľadne liečenia svojej duše, zmeny životného štýlu a prístupu k sebe, ostatným ľudom a k svetu vôbec – vráťte sa natrvalo medzi (až ne-)normálne zdravých ľudí. To vám z celej duše želám a radím.


Ďalšie kroky k definitívnemu rozlúčeniu sa s rakovinou – bez jej návratu po rokoch, rozvediem bližšie neskôr. „V kocke“ povedané: láska k sebe, k blížnemu i k celému stvoreniu, trávenie veľa času v prírode, asertivita, riešiť osobné otázky, nepreťažovať sa, nereagovať na útok útokom, ale najskôr pochopiť druhého, s láskou vedieť povedať aj „nie“ a „skús to urobiť sám, nemám teraz čas“, objaviť radosť …

Autorkou metódy použitia ľanového semena a oleja s tvarohom je nemecká biochemička Dr. Johanna Budwig. Článok o jej práci nájdete na stránke WM magazínu Zázračný len


Ďalšie informácie o ľane siatom (lat. Linum usitatissimum)
som vybral z knihy autora Dionýza Dugasa „Zdravý život s babkinými bylinkami“, vyd. Knižné centrum, vydavateľstvo, Žilina, 2004.

Ľan patrí medzi veľmi užitočné rastliny. V najstarších dobách slúžil ako potrava, neskôr na výrobu plátna, ľanový olej má široké technické uplatnenie a semeno je výborným liekom. Preto mu to slávny botanik Linné zdôraznil aj v latinskom názve usitatissimum – najužitočnejší.
Užitočný je pri zvyšovaní činnosti čriev, odstraňovaní zápchy a zastavení hnačky.
Lieči aj zápal žalúdka, žalúdočné vredy a preventívne pôsobí proti rakovine žalúdka. Na tieto ochorenia priaznivo vplýva aj vo forme čaju alebo macerátu zo semena v obvyklom dávkovaní.
Lisovaním zrelých semien ľanu sa získava známy ľanový olej, ktorý je bežne dostupný aj v lekárňach. Používa sa zvonku na popáleniny. Veľmi dobre sa uplatňuje v liečebnej kozmetike ako regeneračný prostriedok a tvorí súčasť viacerých kozmetických prípravkov.
Ľanové semeno má veľmi dobré liečivé účinky pri vnútorných bolestiach. Celé alebo rozdrvené semeno dáme do plátenného vrecúška a ponoríme ho na desať minút do horúcej, nie vriacej vody. Necháme odkvapkať a čím teplejšie prikladáme pri bolestiach obličiek, močového mechúra, žalúdka a iných bolestiach vnútorných orgánov (poznámka TŠ: mne pomohol vyliečiť pankreas poranený silným nárazom; rovnako poranenú slezinu mi vyliečilo rovnako použité horčičné semeno).
Ľan obsahuje aj niektoré jedovaté látky, preto pri vnútornom užívaní semien alebo macerátu neprekračujeme odporúčané dávky.

Zdroj: Smer:harmónia

35 komentárov k “Ľanové semeno – ako ho možno nepoznáte (neobľúbenec rakoviny)”

 1. este raz by som zdoraznil to pouzivanie cerstvych surovin, lebo lanove semeno ak sa rozomelie je nestabilne a oxiduje. Tym sa vytvaraju skodlive latky.
  Preto je dolezite jest ho bud vcelku, alebo ak pomlete, tak okamzite a neskladovat ho dlho.

  1. prečítal som ho a zaujalo ma, že je to v podstate veľmi cenovo prístupný a dosť podrobne opísaný postup na liečenie. Ďakujem za tip.

  1. Spoločnosť Tupperware ma v predaji mlynček na koreniny. Spominany mlyncek melie lanove a sezamove semeno. Mam to vyskusane. Je velmi prakticky lebo je maleho rozmeru a je moznost jeho prenosu.

 2. keď si človek pomelie ľanové semienko, dajme tomu, na makovom mlynčeku, má ho aj s dobrou vlákninou a telo si už maximálne čerstvý olej vyberie samo.

  1. Práve Budwigová doporučuje čo najjemnejšie rozdrvenie ľanového semena. Ja som používal rotačný kávomlynček, osvedčil sa veľmi dobre. Preto som teraz v tescu kúpil za rozumnú cenu samostatný mixér s mlynčekom a rezervoval som to čisto na výrobu SPRITE a MAYO. Len ma mrzí tá povestná „dostupnosť“ čohokoľvek na Slovensku, čo človek práve potrebuje. Kde sa dá napr. zohnať za nepremrštenú cenu potravinársky ľanový olej?

   1. maju ho tam o 40 sk lacnejsi ako v tescu napriklad, od toho isteho vyrobcu…no par tyzdnov som tam nebola…obchod sa vola Slnecnica a je to podla mna naj bioshop v ba

 3. odbytuje fy. Mariana. V jej predajniach v tržnici na Trnavskom Mýte v Bratislave stojí 110,- SK za 250 ml. Otázna je jeho kvalita, keďže tento olej expresne oxyduje a stáva sa tým škodlivý. Má sa plniť v dusíkovej atmosfére, uchovávať v chlade a tmavých fľašiach, čo Mariana nesplňuje, a po otvorení hneď spotrebovať. Práve jeho zmiešanie, zmixovanie s tvarohom ho stabilizuje, pretože na jeho voľné väzby sa naviažu sírne aminokyseliny mliečnej bielkoviny, čo ho robí dokonca prístupnejším organizmu a už nemôže oxidovať. Preto by som u nás spoliehal len na vlastné čerstvo zomleté ľanové semeno (v pomalobežných mlynčekoch), pretože obsahuje aj prepotrebné lignany, ktoré len veľmi málo serióznych západných firiem navracia do extrahovaného ľanového oleja.
  André van Lysebeth vo svojej najnovšej knihe „Omládněte s jógou za 2 x 7 dní“, vyd. Argo 2006, sa tiež podrobne venuje tejto tématike.

 4. určite áno, veď hlavne na to to MUDr Budwig používala. Treba si o tom prečítať podrobný článok, na ktorý je odkaz vyššie, a dodržiavať aj ostatné veci okolo toho, ako slnko, cvičenie, čerstvý vzduch atď. Treba by si bolo zohnať ľanové semeno bio a treba vedieť tiež, že 15 až 20 min po zomletí je už ľ.s. zoxidované natoľko, že je škodlivé a nepoužiteľné. Treba ho teda okamžite po zomletí stabilizovať v mixéri s tvarohom či jogurtom. Viď aj http://www.budwigflax.com .

 5. Celkom náhodou som objavil v Bratislave na Štrkovci v natur obchede "Astévia" italský ľanový olej bio za studena lisovaný, z prvého lisovania, v tmavých sklenených fľašiach -250 ml, s obch. názvom – CRUDIGNO. Po bližšom štúdiu na internete sa ukázalo, že zodpovedá aj ostatným kritériám podľa MUDr. Johanny Budwig. Citujem preklad časti z popisu na ich stránke http://www.organicoils.it
  "Upozornenie: ľanový olej, kvôli jeho vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín, musí byť zásadne konzumovaný surový a v dobre uchovanom stave, pretože jeho použiteľnosť je veľmi krátka. Firma ORGANIC OILS vyrába olej z ľanového semena pomocou vlastného špeciálneho technologického procesu, lisovaním za studena pri bežnej teplote, za neprítomnosti svetla a kyslíka. Teplo, svetlo a kyslík sú v skutočnosti zodpovedné za rýchlu degradáciu tohto produktu. Špeciálne tmavé fľaše, ktoré používame, sú účinnou zábranou proti vnikaniu svetla. Po otvorení musí byť fľaša uchovávaná v chladničke a olej treba spotrebovať do 60tich dní."
  Skutočne je lahodnej chuti a už som si ho urobil v mixéri aj s tvarohom na tzv. spread.
  Nižšie udávam miesta na Slovensku, kde je ho možné dostať. Kde nie, miestny natur obchodník sa môže skontaktovať s veľkododávateľom, fy. Kroner s.r.o. na tel. č. 0902/153655.

  Predajňa zdravej výživy ASTEVIA Herlianska 45 Bratislava;
  Predajňa zdravej vyživy pred vchodom do Ružinovskej nemocnice, Ružinovská 6 Bratislava;
  Predajňa VITAFIT Majerikova 16 Prešov;
  Predajňa BIONatur Marka Aurelia 9 Trenčín;
  Prejňa BIOPOTRAVINY, EZOTERIKA Štefániková 20 Košice.

  Nakoniec dodávam, že v Astevii v Bratislave stojí v súčastnosti 250 ml fľaša 150,- SKK.

  1. Reagujem na príspevok o ľanovom oleji, lebo oleje lisované ZA STUDENA ma naozaj zaujímajú a som presvedčená o ich vynikajúcich účinkoch na ľudský organizmus. ALE!!!! Musia byť naozaj lisované za studena a vyrobené prísnymi postupmi. Neskúšala som ešte olej z Astévie, ale vyskúšam. Mám ale ďalší vynikajúci typ. Centrum liečby čínskou tradičnou medicínou Dr. Borisa Subotiča s.r.o. vyrába a predáva rôzne druhy kvalitných olejov lisovaných za studena, medzitým aj panenský ľanový,konopný,slnečnicový, tekvicový s organicky viazaným aktívnym jódom a pripravuje sa aj výroba orechového a mandľového oleja. V Bratislave na Trnavskom mýte č. 1, v budove Istropolisu majú otvorenú predajňu, v ktorej okrem týchto olejov nájdete aj iné zaujímavé výživové doplnky vlastnej výroby a tiež prírodnú kozmetiku vlastnej výroby. Ak máte záujem, do predajne je vchod z Kukučínovej ulice. Nie cez hlavné vchody od tržnice.

 6. chcela by som sa spytat, je velka chyba, ak nepomeliem semienka z lanu?????????? ucinky su potom asi mensie, ale je stale toto semienko, i ked nepomlete velmi zdrave????? velmi sa mi nechce ich mliet, a vlastne ani nemam ako.
  prosim vas o odpoved
  dakujem

 7. Tu si myslím, že záleží na tom, čo užívaním semienka sledujeme. Ak chceme len podporiť činnosť lenivého hrubého čreva, tak môže byť nepomleté. Semienko napuchne, vytvorí naokolo množstvo liečivého slizu a tak pôsobí podnecujúco na črevá. Na druhej strane, zase odchádza z tela celé von a jeho ostatné látky, ako bielkoviny, sacharidy a tuky, včítane 44% (z obsahu tukov) veľmi vzácnych omega 3 mastných kyselín, ako aj rôznych minerálov, vitamínov a vlákniny( včítane cenných lignanov) nevyužijeme. Semienko ich jednoducho nepustí von.
  Pri zomletom semienku, ak je do 10tich minút skonzumované (kvôli nestabilným omega 3 mastným kyselinám), všetky tieto látky sa stanú prístupné tráveniu, zase ale sa uvoľní menej liečivého slizu.
  Semienko môžeme pomlieť na bežnom makovom mlynčeku alebo na mlynčeku na kávu, Eta 0067, s kužeľovým mlecím systémom a reguláciou hrubosti mletia, kde sa dajú výhodne v menšom množstve mlieť aj rôzne obilniny. Ale tiež na bežných nožových, trieštivých mlynčekoch na kávu, čo je ale asi menej šetrné.

 8. Tak pri zápche teda neodporúčate? Momentálne s ňou bojujem, včera som raz pomlela, potom nepomlela. Dnes som zatiaľ lyžicu zjedla nepomletých na raňajky s jogurtom. Ešte sa chcem spýtať, či ich treba veľmi zapíjať, aby sa mali z čoho napučať, teda asi koľko na jednu polievkovú lyžicu.A ak má niekto skúsenosti, ako rýchlo sa zápchy zbavím. Začala som aj cvičiť a jesť veľa zeleniny. Zápcha mi trvá asi 6 mesiacov, ťažko sa mi chodí na záchod

  1. katinka mne jednoznacne zabralo pomlete lanove semeno 2L pomlete zalejes vodou, das cez noc napucat, rano nalacno vypijes a mala by si uzivat lactobacily ( swiss ,,5,,) k tomu a zapchy sa zarucene zbavis, lactobacily 2xden rano vecer!

 9. Natrafil som na tieto stránky, čo je super, keďže sa už dlhšiu dobu (asi 10 rokov) zaoberám výživou.Negatívom v prípade ľanu je jeho rýchla oxidácia, čomu sa zabraňuje jeho zmiešaním s bielkovinou (tvaroh, jogurt) Ja som tiež dostal doporučenie na
  konzumáciu ľanu, najlepšie ráno dve lyžice pomlieť a zmiešať s nastrúhaným jablkom. toto robím, len ho jem až v robote asi za pol hodinu, keďže každé ráno pijem bylinkový čaj s lyžičkou medu. Je aj toto zmiešanie adekvátne s tvarohom, alebo je možné, že zmiešaním s jablkom dochádza k jeho znehodnocovaniu?
  Mal by som to prehodnotiť a konzumovať ho zmiešaný s bielkovinou? Prosím o odpoveď (podľa možnosti) na moje icq číslo 369-187-079

 10. dobry den, chcem sa opytat, ci je vhodne primiesat rozdrvene lanove semeno do cesta, z ktoreho sa pecie chlieb (vraj sa semeno nema tepelne upravovat)? pecieme totiz chlieb doma a deti nechcu so semenami, tak sa mi toto zdalo ako vhodna alternativa….len neviem, ci nenarobim viac skody ako osohu :o) a este nieco: je mozne primiesat rozdrvene semeno aj do roztieratelneho syru? velmi by ma potesilo, keby mi dal niekto odpoved na tieto otazky!!! aj mailom: db@palmsoft.sk. dakujeeeeeem!!!

 11. Je otázka, Danco, či vôbec používať roztierateľné, zrejme, tavené syry, ktoré majú jednak nižšiu výživnú hodnotu v dôsledku zvýšenej teploty pri tavení syru a pridaním taviacích fosforečnanových solí. Teplota má za následok zníženie obsahu vitamínov a biologickej hodnoty bielkovín a už pri výrobe syru zároveň dochádza k väzbe vápniku na fosforečnan solí. Bez týchto solí nie je možné vyrobiť tavené syry. Toto má v konečnom dôsledku, jednak aj v procese trávenia syra, hlavne u detí, veľmi neblahé následky pre tvorbu a obnovu kostí a zubov, ktoré sú okrádané o vápnik. Viď. http://zdravi.centrum.cz/jime-zdrave/2008/5/19/clanky/nejezte-tavene-syry . Potom prichádza do úvahy pridávať čerstvo rozdrvené ľanové semienko do mäkkých nezrejúcich syrov ako žervé, cottage a tvaroh. Do chleba pridávať rozdrtené ľanové semienko nemá význam, pretože teplom sa omega 3 mastné kyseliny zničia. Snáď len kvôli vláknine. Význam by to malo pridávať ho do surových obilných kaší, ktoré tiež obsahujú sírne aminokyseliny, ktoré ľanový olej, jeho voľné väzby, stabilizujú. Alebo tiež do varených kaší, ktoré už trochu vychladli.

  1. ok, viktor, dakujem ti velmi pekne za odpoved. ja viem, ze tavene syry nie su najzdravsie…….nejem ich casto a moc, ale predsa……. :o( budem sa snazit ich obmadzit :)) dik este raz!

 12. ahojte, tak sa mi podarilo konecne zohnat lanovy olej (bio) a chcem sa opytat na jeho davkovanie. vie niekto poradit? myslim ako prevenciu, ci doplnok vyzivy. velmi pekne dakujem.

 13. dobry den, chcem sa opytat, ci je v poriadku ak lanovy olej uzivam s vodou, teda s cottage cheese a zapijam to vodou. inak ho neviem zniest.. a takisto, je normalne, ze sa mi po zacati uzivania oleja (uzivam ho 2 mes.) zhorsila plet? moze to byt preto, ze som popri tom nepila cistiace caje? co mam robit, aby som sa tomu vyhla, mam v kure pokracovat?
  dakujem pekne

 14. Simona, neviem, či si preštudovala ten materiál „Zázračný len“, a poznamenala si všetky nevyhnutné informácie týkajúce sa používania ľanového oleja? Kvalitný ľanový olej, prídavok pomletého semienka, konzumácia ovocia a zeleniny, vylúčenie cukru, živočíšnych tukov, bežných zálievok a majonéz, mäsa, údenín, či máš pohyb a cvičenie na čerstvom vzduchu, slnenie sa? Či dodržuješ obecné pravidlá a inšpiruješ sa uvádzaným denným jedálničkom. Či miešaš ten tvaroh s olejom a pomletým semienkom v mixéri? Či si robíš aj Spread a Mayo. Čaje hovoríš že nie, a to sa uvádza ako nevyhnutná podmienka. Iste že je toho veľa, ale vážne choroby sú silný protivník a nemalo by sa nič zanedbať, ani brať na ľahkú váhu. Strava by zároveň mala byť v rámci možností vyvážená a harmonická. Potom pleť by sa mala nie zhoršovať, ale liečiť.
  Tých informácií, čo udávaš je ale dosť málo. Či vôbec ješ aj niečo mimo toho tvarohu s olejom a zapíjaním vodou.

 15. dakujem za odpoved…
  material som si precitala, pouzivam bio lanovy olej a snazim sa celkovo stravovat spravne, v tom problem nie je. chcela som tuto kuru viac-menej ako prevenciu, aj tak je potrebne dodrziavat vsetky spominane zasady a dietu?? olej uzivam rano nalacno, nemiesam ho v mixeri, len ho „zajem“ tvarohom. je to nespravne? dakujem este raz..

 16. niet za čo. Len v tom materiáli sa tuším aj píše, že keď nie je olej rozmixovaný s tvarohom, či jogurtom, čím je stabilizovaný a stáva sa rozpustný vo vode, môže byť aj škodlivý. Tam je potreba, aby prebehla reakcia medzi olejom a sírnymi aminokyselinami, napr. tvarohu, na molekulárnej úrovni. Len zajedanie, či zapíjanie nejakými mliečnymi výrobkami asi nestačí, dokonca ani ručné premiešanie. Možno preto máš k tomu aj prirodzený odpor! Inak, keď nemáš vážnejšiu chorobu, ostatné by malo, samozrejme, byť v poriadku.
  Len by bolo treba asi robiť ten Spread, ktorý si môžeš aj 2 dni uchovávať v chladničke a môžeš ho konzumovať s ovocím, alebo s ním aj rozmixovať, alebo Mayo a jesť ho zase so zeleninovým šalátom. Dá sa to všetko fakt báječne nachutiť.
  Olej dúfam že nemáš z Mariany.

  1. Mily Viktor – uz asi na tuto stranku nechodis – chcem sa ta spytat, či existuje další variant miešania ľan.semienka – som alergicka na všetky mliečne produkty – zdá sa mi, že parmezán bez emulgátorov mi nerobil poblémy – to je moje posledné poznanie

 17. na úvod je akýsi recept príprava a použitie asi na ľanové semienko. Celkom nerozumiem slovu „posypávať“ tvaroh pomletým semienkom, neviem aký by to malo význam, pretože tam nemôže nastať tá podstatná reakcia a to spojenie bielkoviny s vysokonenasýteným tukom. Dôležité je to spojenie a obyčajným posypávaním a zamiešaním lyžičkou k tomu týmto procesom tak skoro veru nedôjde a kto vie či. Mixovať treba, dokedy vidno akékoľvek maličké kvapky oleja. Radšej nechať chvíľu postáť aby sa zmes usadila a ak ešte vidno olej, mixovať ďalej kým olejové kvapky nezmiznú. Ak dáte takto zmixovanú zmes do nádobky, a potom ju vyberiete napr. na druhý deň, nebude nádobka mastná!!! Vtedy je dobre spojené. Pani Budwig píše jasne, že ku konzevrácii pomletého ľanového semienka je najleší MED.Ak ešte chceme aby nastala reakcia, musí sa semienku dodať kvalitná bielkovina. Okrem tvarohu sú podľa pani Budwig dobré aj orechy. Takže nemusíte baštiť iba tvarohovú variantu, polepšite si mixom z orechov semienka a medu. V takejto kombinácii nič nezoxiduje lebo bude konzervované medom, spojí sa so sírnou väzbou a teda zmes nebude jedovatá.

 18. Ahoj Katarína, myslím si, že existuje dobrá alternatíva, ako nahradiť kravské mlieko alebo tvaroh pri ľanovej kúre, a to sójovým mliekom alebo s tofu. Zaujímal som sa o obsah dôležitých sírnych aminokyselín (cystein a methionin) v sójovom mlieku a ku podivu som zistil, že sójové mlieko, a teda aj tofu, ich obssahuje dokonca viac, ako kravské mlieko a tvaroh, takže by to malo fungovať.
  Jednoduchú výrobu sójového mlieka nájdeš popísanú na tejto stránke v receptoch.

 19. Zdravím vás. Je pri tejto kúre možné nahradiť tvaroh napr. kefírom pripravovaným z čerstvéoho kravského mlieka, kupovaného z mliečneho automatu, pomocou kefírových zŕn? Nerobí mi problém kúpiť, alebo z toho istého mlieka urobiť tvaroh, ale kefír si robím pravidelne a len ma zaujíma, či touto náhradou nemôže dôjsť k nežiadúcej reakcii, alebo znehodnoteniu. Čítal som o náhrade tvarohu jogurtom a myslím, že ani kefír by nemal byť problém. Ďakujem.

 20. Irakyta, podľa môjho názoru by mal byť kefír v poriadku, zvlášť keď si ho sama robíš z čerstvého kravského mlieka. Keďže v materiáloch o tejto kúre sa odporúča okrem tvarohu tiež obyčajné mlieko, jogurt a dokonca aj podmaslie, teda cmar, nevidím dôvod prečo by to nemohol byť tiež kefír. V súčasnosti by som bol skôr opatrný s jogurtmi, pretože sú nadstavované škrobmi a želatínou, preto tu by som uprednostnil rozhodne tvaroh, tam sa tieto „vylepšenia“ asi nevyskytujú.

 21. Ja konzumujem ľanové semeno jednoduchým spôsobom: Nasypem si malú kôpku (cca 2 čajové lyžičky)na dlaň, jazykom a/alebo navlhčenými perami to dostanem do úst, po navlhčení presuniem pod hornú peru a potom pomaly – zrniečko za zrniečkom hryziem a odosielam do žalúdka. Večer pred televízorom, pri práci s počítačom a pod., keď čas nehrá rolu, sa mi to zdá ako najvhodnejší spôsob konzumácie. Navyše, nežiada sa mi konzumovať nejaký balast (napr. sladkosti, slané pečivo). To mletie sa mi zdá úplne zbytočné. Rovnako ako úvahy, v kombinácii s čím to treba konzumovať, tu odpadajú. Ide to priamo v prirodzenej podobe do žalúdka.

Pridaj komentár