Derivačný kúpeľ

Zdravie, ktoré stojí iba trochu studenej vody a 10 minút času S pojmom derivačný kúpeľ som sa stretla po prvýkrát asi pred dvomi rokmi. V tom čase som mávala opakované gynekologické problémy a klasická medicína ani rôzne bylinky, diéty a pod. mi nepomáhali alebo iba na chvíľku. Vtedy mi kamarátka poradila, aby som vyskúšala derivačný kúpeľ a v skratke mi vysvetlila o čo ide. Kým sa mi nedostala do rúk knižka od France Guillain, myslela som si, že tento kúpeľ pomáha iba pri ženských problémoch. A zrazu som zistila, že jeho použitie je ďaleko rozsiahlejšie. Je to natoľko jednoduchá, lacná a účinná metóda, že stojí za to, aby o nej vedelo a aplikovalo ju čo najviac ľudí.

Čo to je derivačný kúpeľ

Veľmi stučne povedané – je to umývanie pohlavia studenou vodou (z nádobky, nie tečúcou) pomocou jemnej hubky počas 10 minút.

Kedy a ako kúpeľ robiť

Derivačný kúpeľ je určený všetkým – ženám, mužom, deťom i starým ľuďom. Jeho aplikácia je veľmi jednoduchá. Podstata spočíva v predlžovanom osviežovaní pohlavia studenou vodou pomocou veľmi jemnej hubky. Je potrebné, aby ste boli v teplej miestnosti alebo zvyšok tela mali dobre oblečený, aby ste neprechladli. Voda má byť studená, ale nie ľadová. Hubku (vyhradenú len na tento účel a len pre vás) držte tak, aby sa veľmi neohrievala. Pre ženy je vhodné použiť bidet alebo si sadnúť na dosku nad pevným vedrom, mužom je výhodnejšie robiť derivačný kúpeľ po stojačky nad umývadlom. Voda má byť v nádobe, nemá prúdiť (sprcha). Trenie hubkou má byť jemné (asi ako jazyk mačky) v smere spredu do zadu. Pre dospelého človeka s hmotnosťou menej ako 70 kg stačí 10 minút na jeden kúpeľ, nad 70 kg je to 15 minút, maximálny čas je 20 minút. Derivačný kúpeľ robíme niekoľko týždňov jedenkrát denne, iba pri veľkej záťaži dvakrát denne. Na prevenciu potom stačí robiť kúpeľ 2-4 krát za týždeň. Po aplikácii je vhodné zohriať sa – zabaliť sa do deky, vliezť pod perinu a pod. Najlepší čas na kúpeľ je ráno nalačno. Derivačný kúpeľ nerobíme nikdy hneď po, ani tesne pred jedlom. Uvoľnenie zbytočností by mohlo vyvolať nevoľnosť. Po jedle by mala byť pauza 1,5 až 2 hodiny. Jedinou kontraindikáciou je menštruácia. Tehotné ženy aj malé bábätká reagujú pozitívne a veľmi rýchlo.

Ako to celé pôsobí?

Ochladzovanie pohlavia spôsobuje to, že sa prebytočné látky, ktoré telo nedokázalo spracovať a začali sa rokmi ukladať, uvoľňujú a dostávajú späť do vylučovacích orgánov. Sú vylúčené hlavne stolicou (tá je počas aplikácie kúpeľa častejšia ako obyčajne). Iste viete, že prebytočné látky – tzv. „balast“ sa do nášho tela dostáva všetkými možnými cestami: stravou, dýchaním, kozmetikou, pitím, pokožkou atď. Aj keď si dávame pozor napr. na stravu, veľakrát dávame telu viac ako potrebuje. Čo sa týka ovzdušia, pôdy a pod. – to ovplyvníme ešte ťažšie ako stravu. Takže aj u ľudí, ktorí sa snažia žiť zdravo, prípadne sa aj prečisťujú niektorými spôsobmi, ešte môžeme nájsť istý „balast“. Jeho hromadenie v hornej časti hlavy je veľmi pravdepodobne jedným z dôvodu šedivenia vlasov, podieľa sa na vzniku chorôb hlavy, zubov, neuralgií, spôsobuje chátranie svalových vlákien, a tým podporuje vznik vrások. Hromadenie odpadu v kĺboch spôsobuje zníženie pružnosti tela. V príkladoch by sa dalo pokračovať.

Z histórie

Metóda derivačného kúpeľa bola odpozorovaná zo správania zvierat. U ľudí sú rôzne podoby osviežovania pohlavia známe už tisícročia. V 19. storočí derivačný kúpeľ znovuobjavil Ludwig Kuhle experimentálnym spôsobom. Keď mal 25 rokov, vážne ochorel na pľúca. Odišiel na dedinu, kde ho sprevádzala jeho fenka, ktorá si zlomila labku. Pozoroval ju a zistil, že odmieta jesť a striedavo si celý deň oblizuje zlomenú labku a pohlavie. Za týždeň už vstala a žila ako predtým. Kuhle bol prekvapený ako rýchlo vyzdravela. Jeho choroba však stále postupovala, mal horúčky a hrozné bolesti hlavy. Vtedy ho napadlo, že fenka si asi nelízala zlomenú labku a pohlavie len z túžby po čistote. Muselo to mať ešte iný dôvod. Preto raz, keď ho opäť trápila horúčka a bolesť hlavy, urobil pokus. Pomocou kúsku plátna si ovlažoval koniec penisu studenou vodou a kopíroval to, čo robilo choré zviera. Sám bol prekvapený, ako rýchlo sa dostavila priaznivá reakcia – bolesť hlavy zmizla a cítil sa oveľa lepšie. Toto bol začiatok jeho celoživotného experimentovania.

Účinky derivačného kúpeľa

Vylučovaním nadbytkov z tela, pôsobí kúpeľ ako regulátor váhy bez zmenšovania a ochabovania svalovej hmoty. Naopak, svalový tonus sa zvýši. Aj štíhli ľudia, ktorí nepotrebujú chudnúť, majú v tele prebytok nepotrebného. Derivačný kúpeľ pôsobí ako harmonizátor organizmu, navodzuje pohodu (čoho dôsledkom je zníženie chuti na sladké), zbavuje organizmus stresu. Napriek tomu, že nejde o liečenie, pomáha derivačný kúpeľ aj pri akné, vráskach, ekzémoch, bradaviciach, astme, biele vlasy získajú svoju pôvodnú farbu, pri rôznych druhoch bolestí: hlavy, zubov, chrbtice, kĺbov, ďalej pri horúčke, zápche, inkontinencii moču, odvykanie od závislostí a hlavne zbavovaní sa toxínov.

Aplikovanie derivačného kúpeľa má zreteľné výsledky pri odstraňovaní prebytkov z tela. Preto by sme ho mali zaradiť do bežnej starostlivosti o svoje telo, tak ako je to so sprchovaním či čistením zubov.

 

Z viacerých zdrojov spracovala Linda Kantnerová

6 komentárov k “Derivačný kúpeľ”

 1. velmi zaujimave info, trosku som to este ucesal tie nadpisy. Ked pridavate clanok, da sa zapnut editor a potom sa da pouzit copy-paste priamo z napr. MS Wordu, takze sa prenesu aj udaje o formatovani textu.

  Este raz vdaka

  1. nasla som si cas! , a rano stale prve co sa napijem vody, robieevala som 1,5 vody,ale ostala som pri pol litri na lacno, sadnem a robim si desat krasnych minut s knihou v ruke DK. Preco? Pretoze kcem byt zdrava. Nevyhovaram sa ze nemam cas, ja ho mam:) na seba vzdy! odkedy ho robievam, citim sa lepsie! je mi lepsie! a zmizla mi candida! ano po 4 dnoch! pokracujem v tom a pomaly sa zbavujem balastu v tele. ano pojde to dlho. Nemoze nieco co je v tele roky odist za pet minut:) ale aspon tak dlho ako sa to tam tvorilo. Ze nepomaha niekomu? Asi je [problem inde, vyhladajte lekara. DK nemoze iuskodit ani oslabiut organizmus. Ak sa to deje problem je v inom. Najstr duchovnu pricinu! a chorodby sa vyliecia. Niekedy si clovek nekce [pripustit ze to moze pomoct a robi to len aby vyskusal ci dokazal nieco, a ptoom to nema efekt. Aj lieky tak funguju. Aj zivot. Lieky nepouzivam ziadne. NIE ani vitaminy,radsej si dam kilo ovocia a zeleniny z trhu alebo zo zahrady od mamky. Mam sa rada ako bytost. Zelam vam tiez nech sa mate radi a posielam lasku!

 2. Dobrý deň, chcela by som sa s vami podeliť o skúsenosti s derivačným kúpeľom(DK). DK praktikujem už skoro rok, prestávky som mala minimálne. Možno som od neho čakala viac na začiatku, ale pomáha mi v tom kvôli čomu som ho začala robiť a preto ho robím aj naďalej. Začala som s ním po operácii (ženské veci), stále som mala pocit prechladnutia, stále ma niečo rezalo a bolelo v tomto mi som si istá pomohol práve derivačný kúpeľ, pretože ak som niekedy lenivá, alebo si skrátka potrebujem spraviť prestávku od DK, sa mi tie nepríjemné pocity opäť vrátia. A teraz v čom na mňa DK určite neúčinkuje, tak je to hlavne tá chuť na sladké, na mňa má skôr opačný účinok, sladké mi začalo chutiť viac ako predtým a rozhodne som z neho neschudla a aj šedivé vlasy mi tak trošku pribúdajú a neubúdajú.:) Probémy s pleťou tiež nevyriešil, ale určite spevnil nechty a sem tam sa mi zdajú aj zuby belšie. Všimla som si, že keď si ho robím pravidelne dlhší čas, tak sa pomaly aj nechty začínajú štiepiť, aj zuby sú už neni až také biele, vtedy si dám malú prestávku a po opätovnom začatí sa tieto veci opäť dajú do poriadku. Ale tak účinkuje na mňa som si istá, že každý človek je iný a tak na každého bude účinkovať určite trochu inak. To je zatiaľ všetko, ak by mal niekto nejaké otázky rada zodpoviem…

 3. Ahojte, zaujala ma táto téma ako aj celá stránka, našla som tu veľmi veľa zaujímavých informácií. Je mi veľmi sympatické, že existujú ľudia, ktorí chcú robiť niečo pre svoje zdravie alebo telo, obzvlášť ak sú to aj muži alebo ženy vo vyššom veku, ako tu čítam. Myslela som si, že rôzne diety a kúry vyhľadávajú najma mladé dievčatá, aby vyzerali ako modelky. Ale teraz vidím, že niektoré problémy sa dajú riešiť aj takýmito zaujímavými spôsobmi a zdá sa mi, že to môže byť celkom zábavné.

 4. No mne sa zatial nepodarilo derivačný kúpeľ moc zužitkovať, asi preto že sa mu nedokážem pravidelne venovať. Ale ako metóda sa mi páči hlavne preto že je finančne a na zdroje nenáročná. Jedine čo k tomu potrebujete je dobrá voda.

  ———-
  Veľa dobrého praje Juraj
  Voda o Vode

 5. ahoj, dnes ráno som robila derivačný kúpel ,ale neviem či správne …..misku ,kt som si určila len pre tuto činnosť a uterák malý zo 100per. bavly som prikladala na ohambie desať min. smerom spredu dozadu a medzitým som uterák niekedy namočila do vody a znova jemne prikladala…ale problém je v tom,že neviem či je vhodný uterák keby som si kúpila detskú plienku? nebolo by to lepšie? Ráno sa ponáhlad do práce ako každý ,ale nemám potom čas dať sa do tepla, mohla by som to robiť o piatej ráno a potom na hodinku este do postele sa naranajkujem a pojdem do práce

Pridaj komentár