Diabetik a ryžová kúra

Prosím o radu. Pred 2 mesiacmi mi diagnostikovali diabetes melitus 4 krát denne si pichám inzulín. Chcem začať ryžovú kúru. Druhý mesiac užívam Zelený jačmen. Cukor ešte stále nemám stabilizovaný. Potrebovala by som radu čo robiť počas kúry ak sa mi veľmi zníži cukor, čo sa mi často stáva po pichnutí inzulínu. Neviem, ako to je s inzulínom počas ryžovej kúry, pichať alebo nie? Za radu Vám ďakujem Viera

3 komentáre k “Diabetik a ryžová kúra”

  1. Nevieme ktorý typ diabetu máš, I. alebo II., aký máš vek a akú váhu? Ale v každom prípade je vhodná strava užitočná a prospešná. Ryžová kúra môže veľmi pomôcť, pretože zložité sacharidy v celozrnnej ryži sa štiepia pomaly, keďže sú doplnené vlákninou a potrebnými minerálmi a vitamínmi, nezaťažujú tak pankreas, takže aj malá produkcia vlastného inzulínu môže stačiť, hlavne ak budeš jesť ryže menej. Teda pichanie inzulínu, ak bude vôbec potrebné pri II. type, je treba vhodne prispôsobiť podľa merania glukózy v krvi a dodržiavať presný denný režim, aby sa zabránilo kolísaniu cukru. Ryžovú kúru zamerať tak, že v 2. fáze pridávať hlavne guľaté sladké zeleniny, obzvlášť zimné tekvice, prípadne mrkvu a paštrnák, ďalej kapustu, cibuľu, karfiol, cukinu, uhorku a používať tiež trochu morskej zeleniny kombu, ktorú treba na hodinu namočiť a dlhšie variť. Od 3. fázy k ryži pridávať pšeno, ktoré je pre cukrovkárov veľmi vhodné, a zo strukovín je najvhodnejšia fazuľka azuki a ďalej fialové a čierne fazule. Cukrovkárom sa odporúča, spolu so pšenom a ďalšími celozrnnými obilninami (vhodný je hlavne lúpaný ovos a sladká ryža), tzv. azuki-kombu-tekvicové jedlo. 1 šálka azuki fazuliek namočiť cez noc spolu s niekoľkými kúskami kombu riasy. Kombu potom nakrájame na kúsky veľké asi 2,5 cm2 a položíme na dno hrnca, pridáme azuki s vodou, aby boli zakryté a varíme prikryté 40 minút. Potom nakrájame zimnú, tvrdú tekvicu alebo hokaido tekvicu na 5 cm kúsky. Ak nie je k dostaniu tekvica nahradíme ju mrkvou alebo paštrnákom. Množstvo tekvice by malo byť rovnaké ako množstvo varených fazuliek (asi 2 šálky). Pridajte tekvicu na vrch fazule, osoľte mierne morskou soľou, ak treba pridajte vodu, aby bola fazuľka pokrytá a varte pod pokrievkou ďalších 25 – 30 minút dovtedy, až obe, fazuľka aj tekvica sú mäkké. Ku koncu, ak treba, prisoľte sójovou omáčkou tamari alebo morskou soľou. Prikryte a varte ešte pár minút. Odstavte a pred podávaním nechajte ešte pár minút dôjsť. Toto jedlo je vhodné na reguláciu hladiny cukru v krvi pre diabetikov a hypoglykemikov. Taktiež je vhodné v prípadoch akejkoľvek choroby ľadvín a pri celkovom nedostatku energie. Žiaľ, praktické skúsenosti, tipy a triky s pichaním inzulínu nemám, takže snáď Ti niekto vhodne ešte k tomuto poradí.

  2. Ďakujem za radu. Mám 56 rokov, 61 kg a diabettes pravdepodobne 2. typu (doktorka mi nevedela presne určiť). Podĺa jej vyšetrení mi pankreas pracuje asi na 20%. Cukrovku mi zistili asi pred dvoma mesiacmi.Snažím sa stravovať zdravo.Jem zväčša zeleninu, obiloviny,čerstvé zel. šaláty (mäso iba 1 krát za dva mesiace).Chodím 2 krát do týždna cvičiť pilates, chodím na bycikli. Od kedy mi zistili cukrovku pijem zelený jačmeň. Pri RK ho mám prestať alebo ho môžem piť ďalej.Chcem Vám veľmi pekne poďakovať za Vaše rady. Prajem Vám pekný deň Viera

  3. Ahoj Viera, u Teba to vyzerá veľmi sľubne a zdá sa, že si na dobrej ceste. Ja by som počas prvých troch fáz RK zelený jačmeň vylúčil. Nekombinoval by som veľa vecí dohromady a spoľahol by som sa na RK. Niekedy menej je viac.
    Ešte by som Ti odporučil si zohnať veľmi dobrú knihu od Vladimíry Strnadelovej a Jana Zerzána, „Radost z jídla“, nakl. ANAG, 2005, kde sú uvedené aj zákusky a dezerty pre diabetikov, ktoré si môžeš po skončení RK rozumne dopriať, aby človek ani po tejto stránke nebol frustrovaný.

Pridaj komentár