Breussova šťavová kúra

Známy a úspešný rakúsky liečiteľ, Rudolf Breuss (čítaj brois), v 50. rokoch minulého storočia zostavil po dlhom hľadaní zeleninovú šťavu, zameranú hlavne na liečenie rakoviny. Už prvú dobrovoľnú pacientku touto kúrou vyliečil z rakoviny a po nej v priebehu nasledujúcich rokov údajne desať tisícky pacientov. Táto kúra však nelieči len rakovinu, ale celú radu tzv. nevyliečiteľných chorôb vrátane leukémie a slúži tiež na celkové preliečenie a dôkladnú detoxikáciu organizmu. Podľa mojich skúseností spoľahlivo a do hĺbky pôsobí aj pri plesňových a kvasinkových infekciách a celkove je nesmierne účinná.

Táto zeleninová šťava sa v nemecky hovoriacich krajinách predáva aj v drogériách a lekárňach hotová a sterilizovaná vo fľaškách. Vyrába ju švajčiarska firma Biotta.

Podľa autorovej knižky, s dlhým názvom „Liečenie rakoviny, leukémie a iných chorôb prírodnými prostriedkami", si ju môžeme však sami pripraviť čerstvú na odšťavovači, najlepšie tlakovom, z nasledujúcich druhov zeleniny:

 

300 g cvikly

100 mrkvy

100 zeleru

30 g čiernej reďkovky

1 zemiak veľkosti slepačieho vajca

 

Z toho dostaneme necelého ½ l šťavy, ktorá sa užíva pomaly po dúškoch počas celého dňa, nie viac ako ½ litra denne. Každý dúšok, než prehltneme, treba dôkladne presliniť. Takže táto kúra pôsobí ako metronomická chemoterapia, po dúškoch, počas celého dňa, počas 42 dní dodáva do tela pravidelne celé spektrum silných fytochemikálií. Oproti bežnej chemoterapii nemá nežiaduce vedľajšie účinky a neobsahuje len niekoľko chemikálií, ale stovky až tisícky prírodných chemikálií vo vyváženom zložení, s vzájomným synergickým efektom. Je to akoby prírodná infúzia – kapačka.

Mimo tejto šťavy sa nevyhnutne pri liečení, hlavne rakoviny, užívajú ešte predpísané bylinkové čaje a to: špeciálne pripravený šalviový čaj, ľadvinový, resp. urologický čaj a pakostový čaj. Naviac, ešte podľa typu rakoviny, pribúda ďalší čaj. Celá kúra trvá 42 dní. Je možná aj tzv. malá, polovičná kúra, ktorú robíme len ako prevenciu a na vyčistenie organizmu. Táto trvá 21 dní.

Samotná kniha je členená do dvoch častí. V prvej časti je podrobne popísaná samotná šťavová kúra a v druhej časti je abecedný zoznam mnohých chorôb a ich liečenie rôznymi alternatívnymi postupmi a receptami, ktoré vypracoval alebo používal autor R. Breuss.

Sám som vyskúšal túto kúru niekoľkokrát, najdlhšiu som mal 35 dní. Podľa vlastných skúseností som zistil, že je dôležité, aby sme mali dobrú sladkú, lahôdkovú cviklu, pretože existuje niekedy na trhu aj tzv. technická cvikla, určená na výrobu potravinárskej červenej farby, ktorá nie je sladká a šťava z tejto cvikly je značne nechutná.

Ďalej v samotnej knižke autora je veľmi malá pozornosť venovaná prechodu na normálnu stravu. Je tam len zmienka, že začíname zeleninovými polievkami. Nie je tam uvedený žiadny harmonogram prechodu, takže som, ako následok nesprávneho a rýchleho prechodu, mal asi 2 mesiace silne opuchnuté chodidlá a členky. Behom pár dní som prešiel na normálnu a výdatnú stravu. Stále treba mať na pamäti, že nesprávny a prudký prechod na normálnu stravu môže znížiť a narušiť liečivé účinky šťavovej kúry. Dokonca môže dôjsť až k zdravotnému poškodeniu. Z praxe liečebného hladovania je známe, že správny a postupný prechod na normálnu stravu je rovnako dôležitý, ak nie dôležitejší, ako samotné hladovanie. Počas tohto obdobia je zakázaná soľ, mäso a alkohol. Vlastne až v tomto období dochádza k rýchlemu vymiznutiu všetkých chorobných prejavov. Toto obdobie by malo trvať rovnako dlho ako hladovanie.

Breussova kúra je vlastne hladovanie, obohatené o malé množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov, enzýmov, rôznych prírodných fytochemikálií a dôležitých zásaditých látok, ktoré sa v čerstvej šťave nachádzajú. Človek ju znáša oveľa ľahšie, ako samotné hladovanie, nemá tak výrazné krízy, alebo len minimálne, a aj strata váhy, hlavne u chudších, je oveľa menšia. Pre celkovú pohodu sa mi osvedčila počas kúry častá relaxácia, cvičenie jogy, prechádzky do lesa a zaujímavo energetizujúci „dych lásky" z knihy „Strava bohov" od autorky Jasmuheen.

Je treba opakovane upozorňovať na dôležitosť postupného a disciplinovaného prechodu na normálne stravovanie, pretože v tomto prechodnom období, hneď od jeho začiatku, panuje veľká a nebezpečná disproporcia, medzi tým na aké kvantá a na čo všetko máme chuť, a medzi tým minimom, ktoré sú schopné zaspaté tráviace žľazy a orgány stráviť. Preto ich treba zobúdzať a privádzať do činností veľmi pozvoľna, pomaly, trpezlivo a disciplinovane. Inak sa nestrávená potrava v črevách začne kaziť a môže spôsobiť až smrteľnú otravu a upchatie čriev. Platí to hlavne pri čistom dlhodobejšom hladovaní, ale rovnako dôležité je to i pri breussovej kúre.

I keď rôzne očistné kúry sa najlepšie prevádzajú na jar, túto kúru by som odporúčal na jeseň, z hľadiska dostupnosti čerstvej a šťavnatej zeleniny. Najlepší termín je podľa mňa začiatkom októbra, aby zostala ešte dostatočná doba na prechod pred Vianocami, aby sme neprišli, čo sa týka jedla, celkom o ich čaro a neboli tak frustrovaní.

Existuje takmer doslovný slovenský preklad nemeckej knižky už v 2. vydaní z vydavateľstva Kaligram, kde je však malá chyba v preklade, kde v zložení zeleniny je namiesto čiernej reďkovky uvedený petržlen. V origináli, ani v českom preklade sa nič také nenachádza.

Nedávno vyšlo už 5. vydanie českého prekladu z vydavateľstva Erika, ktoré vypustilo rôzne viackrát sa opakujúce veci, ale napríklad aj recept na alternatívnu cibuľovú polievku, ktorá sa inak v texte viac krát spomína, a ktorá je pri neprekonateľnom hlade počas kúry tolerovaná. Taktiež mi chýbali aj ďalšie, podľa mňa, zaujímavé informácie. Je však prehľadnejšia a má na záver dôležitý denník Ing. Stanislava Dvořáka, ktorý celú kúru absolvoval a si takto vyliečil v apríli a máji r. 1990 nevyliečiteľnú a už neoperovateľnú rakovinu. Naviac sú tam vyjadrenia jeho oboch ošetrujúcich lekárov, ktorí ho počas tejto kúry sledovali, podporili a podržali. Pozoruhodné je, že používal len sterilizovanú šťavu vo fľaškách zo Švajčiarska, ktorá je vlastne sterilizáciou už ochudobnená o enzýmy a čiastočne vitamíny a napriek tomu sa vyliečil.

Zaujímavé je tiež, že na konci kúry, jeho chorobné prejavy boli horšie ako na začiatku, z čoho bol už značne deprimovaný, avšak behom prvých desiatich až dvadsiatich dní, prechodného stravovacieho obdobia, všetky chorobné príznaky mizli ako jarný sneh. A  podľa 5.vyd. knihy, ktoré vyšlo zač. roka 2008, je pán Dvořák stále zdravý. Treba však dodať, že drží prísnu bezmäsitú diétu a i inak sa o seba zodpovedne stará.

 

V druhom článku prikladám jeden doslovný český preklad podstatných častí tejto kúry, ktorý je podľa mňa dobrý a dostatočný na jej absolvovanie. Na záver som doplnil tiež prispôsobenú užitočnú vzorovú tabuľku prechodu na normálnu stravu pri breussovej kúre.

 

František Žilinek                                                                       Bratislava 13. februára 2009

22 komentárov k “Breussova šťavová kúra”

 1. Ahojte,
  tie opuchnuté nohy sú dôledkom rýchleho prechodu na normálnu stravu, či už po takejto kúre alebo po hladovke. Mne sa to stalo po druhej dlhsej hladovke. Po pár dňoch som sa zabudol a začal som sa stravovať uplne „normálne“. Nestihol som sa čudovať čo sa deje a prečo mám opuchnuté nohy 🙂 V bežnej strave máme extrémne veľké množstvá soli. Po nejakej dobe sa to napravilo.

  ———-
  Veľa dobrého praje Juraj
  Voda o Vode

 2. Začala som kúru pred 3 dňami. Nakoľko som čítala, že možno jesť cibulovú polievku, tak si ju každý deň robím. Nie je to veľa? Dosť ťažko viem odolať jedeniu, nakoľko mám nízky tlak. Chcela by som vydržať 42 dní. Lekár mi povedal že mám držať kúru len 15 dní. Som pred operáciou prsníka, no dúfam, že po tejto kúre sa mi možno zlepšia výsledky. Mám slovenskú knihu, kde je petržlen uvedený, doteraz som to robila podľa toho. Až dnes zohnala čiernu redkovku, tak od dnes už budem robiť správne šťavy. Zaujíma ma Váš názor.

 3. Tak Vám držím palce, motiváciu máte určite dostatočnú, tak by ste mala vydržať. Nezabúdať na dôkladné presliňovanie každého dúška. Pobyt v prírode a aktivita na čerstvom vzduchu tiež je dôležitá, zvlášť keď máte aj nízky tlak. Obmedzujte stresujúce spoločenské aktivity. Tá cibuľová polievka je len v krajnom prípade a nemala by byť viac ako 1 x denne. Vaše telo žije teraz z nádoru a chorých buniek, ktoré sú počas kúry stravované. Dva týždne kúry rozhodne nie je, ani zďaleka, dostatočné na vyliečenie rakoviny. V najlepšom prípade na akú, takú detoxikáciu organizmu.
  Je ťažké nájsť doktora, ktorý by nás skutočne pri kúre podržal a človek preto musí jednať častokrát na vlastnú zodpovednosť za svoje zdravie. Niekedy je to ťažké, pretože na človeka, zo strany medicíny, je vyvíjaný neoprávnene nepríjemný nátlak.
  Teraz ste na operačnom stole prírody, ktorá odstraňuje len to čo je choré a šetrí čo je zdravé. To chirurgia nikdy nedokáže. Takže máte veľkú šancu, ktorú nepremrhajte.
  Teraz sa jedna známa, zdá sa, vyliečila touto kúrou z rakoviny maternice.

 4. Kto sa potrebuje hneď liečiť z vážnej choroby a nie je zručný v kuchyni, je to asi dobrý typ. I keď je táto šťava pasterizovaná bola u českého inžiniera Stanislava Dvořáka prekvapujúco účinná. (Viď jeho denník v českom preklade)
  Treba si však uvedomiť aj cenu za 1/2 litra šťavy.
  Slovensko 187,- SK (za celú kúru 7864,-Sk plus 1870,-SK, t.j. 2×10-dňový nábeh a dobeh kúry polovičným množstvom počas jedla = 9034,-SK)
  Česko 117,- Kč (152,- SK)
  Nemecko 3,11 € (95,- SK)
  Odšťavovanie doma vyjde asi na 15,- SK,
  (a človek by si mohol tým aj ušetriť na kvalitný tlakový odšťavovač napr. Champion 2000.)

 5. Dobry den. Chcela som sa spytat ci neviete o niekom kto sa tejto kure ako liecbe rakoviny venuje na Slovensku. mozno nejake odborne rady alebo kurzy alebo kliniku kde sa tato kura vyuziva. Dakujem za odpoved vopred.

  1. tejto metode sa venuje aj MUDr. Stefan Koslik, je primarom oddelenia liecebnej vyzivy a naturalnej mediciny vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, a mozem poukazat aj na dalsie uspesne vyliecenie mojej sestry aj po dvoch chemoterapiach

   1. Zdravim Vas,

    zacali sme tuto kuru u otca – rakovina pecene, klasicke postupy uz moc nadeje nedavaju, ozvali by ste sa mi prosim vas, rad by som sa dozvedel ako u Vasej sestry kura prebiehala.

    Dakujem
    v_vesAThotmail.com

 6. pozrel som na stránku http://diskuse.doktorka.cz/irisap-iskador-breussova-dieta/archiv/0/, kde je množstvo príspevkov ľudí ohľadom breussovej kúry od r.2001 až 2009. Veľa pozitívnych skúseností, ľudí, ktorí sa skutočne z rakoviny a metastáz vyliečili. Nestretol som sa s Vašim prípadom v praxi ani v tejto diskusii. Ale často sa spomína videokazeta, resp. film Deža Ursínyho: O rakovine a nádeji (1991). Sám túto kazetu, ktorá sa vraj niekedy predávala aj na Slovensku, už nejaký rok márne zháňam. Je tam veľa prípadov ľudí z Čiech a zo Slovenska, ktorí sa vyliečili a opakovane túto kúru robili. Je zaujímavé, že tento film sa premietal v českej televízii, no na Slovensku bol z lekárskych kruhov zakázaný. Takže klinika alebo odborné rady na Slovensku asi sotva nejaké sú.
  Ak by niekto vedel a mohol poskytnúť/požičať túto kazetu, či DVD ozvite sa prosím na: viktor.kisan@gmail.com

  1. Bola som aj u doktorky Fullovej aj u doktorky Latečkovej http://www.detoxpobyt.sk a viem teda porovnať. Obe podávajú ovocné a zeleninové šťavy – u Latečkovej sú navyše čerstvé nepasterizované a robí ozdravné pobyty iba v malej skupine ľudí do 20 a venuje sa im aj z pohľadu čínskej medicíny a aj iných alternatívnych liečebných postupov. Mne veľmi pomohla !

 7. už veľmi dlho trpím na kvasinkové ochorenie, ktoré sa prejavuje ako gynekologický problém, prečítala som už množstvo informácií, a vyskúšala množstvo prípravkov a došla som k názoru, že tento problém treba riešiť globálne. rozhodla som sa pre ryžovú kúru,ale mam pár otázok, napr. či je nevyhnutné vysadiť hormonálnu antikoncepciu, a ako je to pri cestovaní, pretože sa chystám na dva týždne na ostrovček pri Afrike, či radšej celú kúru preložiť keď sa z tadiaľ vrátim (asi neodolám gastronomickým lákadlám exotiky:-)))

  1. No, RK je vlastne zároveň veľmi dobrá protikvasinková diéta. Určite ju treba začať, až sa vrátiš z peknej dovolenky. RK nemožno prerušiť a potom pokračovať. Zostávajúce dva týždne môžeš využiť, že si budeš zaraďovať do svojej stravy celozrnnú ryžu, aby si si na ňu zvykla a vybrala si takú, ktorá je dobrá a Ti chutí. Dobré by bolo tento čas využiť aj na preliečenie infekcie koloidným striebrom, ako je už popísané v posledných komentároch k tejto problematike.
   Keďže RK slúži aj na prestavbu celého metabolizmu, bolo by asi kontraproduktívne to rušiť antikoncepciou. Aj celkove je treba pri RK s vitálnymi látkami a esenciami šetriť.

 8. Ako ste si asi všimli, na stránke bol zamenený návod na RK za novú verziu 2009.
  V návode sú zapracované mnohé zmeny na základe praktických skúseností z posledného roku. Je napr. doplnený význam betaglukánu v ryži, inozitol-fosfátu v strukovinách a fytochemikálií v zelenine a ich vzájemného synergického efektu pre zdravie a imunitu. Bolo poukázané na význam dostatočného spánku počas RK z hľadiska tvorby hormónu mladosti -melatonínu v mozgu.

  Boli zároveň aktualizované:
  Breussova kúra – dôležitý význam fytochemikálií v boji s rakovinou a ich metronomického účinkovania počas tejto kúry.

  Sójové mlieko – je pridaná zrovnávacia tabuľka sójového, kravského a materského mlieka, pridané mierky a sprehľadnený popis výroby.
  V tofu sú len menšie úpravy a pridané mierky.

  Koloidné striebro – dostalo aktualozovanú prílohu KS4.1, kde je doprekladaná prehľadná tabuľka chorôb a odstránené preklepy častokrát aj technického rázu.

 9. Skopíroval som Váš komentár tu, aby sme to mali pohromade.

  začala som dnes
  Pridal emuška, 3 Marec, 2009 – 10:12
  ďakujem za rýchlu reakciu a ochotu pomáhať…
  keďže som už dnes začala s RK,
  napadlo ma, že si spravím teraz jej skrátenú formu po tri dni z každej fázy a keď sa vrátim z ostrova, urobím ju už poriadne. Aký máte na to názor? Bude mať zmysel aj táto skrátená forma? ohľadne toho KS som vám poslala e-mail.Dakujem

  Určite je to veľmi dobrý a zmysluplný nápad. To som sa Vám ani neodvážil navrhnúť. Aspoň zistíte, čo kúra obnáša a vyskúšate si svoje sily a určite to bude mať aj nemalý ozdravný efekt.
  Inak aj užívanie antikoncepčných tabliet stupňuje riziko kandidovej vulvovaginitídy, lebo v zrelých pohlavných bunkách sa hromadí glykogén, ktorý vytvára priaznivé podmienky k rozmnožovaniu Candidy. Príroda sa asi nedá len tak ľahko oklamať. Možno sa nechať inšpirovať prirodzenými činskymi taoistickými praktikami rozvoja sexuálnej energie, popísanými v knihách od Mantak Chia.
  Ozvem sa Vám aj na Váš mail.

 10. mam rakovinu prsnika a zacala som breussovu kuru, som na nej tri dni. odpiste mi, prosim, kto s tym ma skusenosti, potrebujem podporit a poradit. dakujem

 11. moja znama ma tiez rakovinu prsnika, nechce ist na chemo, co vlastne chapem. Vsade sa pise o alternativnej liecbe na rakovinu, ake je to udajne lieci… ., ale skutocne som nenatrafila na nikoho, kto ako my tu napisal ze sa vyliecil z rakoviny, nikde…nikde…, takze kde je chyba? Najde sa niekto kto by mi napisal, ze sa vyliecil napriklad touto metodou???? {anait1@azet.sk}

  1. Ahoj Tiana, v českom preklade knihy Rudolfa Breussa je doslov Ing. Dvořáka ktorý sa pomocou tejto kúry vyliečil a v ďalšom dodatku píše, že je aj po 10 rokoch stále zdravý.
   Hudobník Dežo Ursíny sa tiež touto kúrou vyliečil z rakoviny úst. Natočil o kúre aj film "O rakovine a nádeji", kde zaznamenal viacero prípadov, ktorí sa u nás a v Čechách vyliečili touto kúrou. V Čechách bol tento film len raz odvysielaný v TV, u nás bolo jeho odvysielanie lekárskou verejnosťou zakázané. Je zaujímavé, že Dežovi Ursínymu, sa po niekoľkých rokoch rakovina vrátila, pretože sa dal opäť na pitie alkoholu a druhý pokus sa mu už nevydaril.
   Rakovina je veľmi silný protivník a vyžaduje si od človeka veľkú disciplinovanosť a dôslednosť po celý život a v tom je asi problém. Toto veľmi zdôrazňuje v svojom doslove aj Ing Dvořák.
   U nás alternatívnymi metódami úspešne lieči rakovinu MUDr Mária Fulová, ktorá je veľmi ochotná a obetavá. Všetky informácie, o jej aktivitách a ako sa s ňou skontaktovať sú na jej stránke.
   I keď sú tradičnou medicínou a farmáciou alternatívne metódy liečenia rakoviny všeobecné potláčané a znevažované, je dostatok literatúry, ktorá sa touto oblasťou zaoberá a bolo na ne poukazované na tejto stránke v článkoch o knihách o výžive. Dôležitou knihou k tejto téme je aj kniha od amerického vedca Colina Campbella, "Čínska studie" , kde autor po celoživotných výskumoch hovorí, že stravou sa dá rakovina zapínať a vypínať a kniha od Phillipa Daya, "Rakovina – prečo stále umierame bez spoznania pravdy" , kde autor zhrnuje najdôležitejšie používané alternatívne spôsoby liečby rakoviny.
   Hrá tu ale rolu aj overená múdrosť, že „každá choroba sa dá vyliečiť, len nie každý pacient“.

 12. Aj ja som rozšírila rady chorých na rakovinu. Absolvovala som operáciu, po nej 30 dávok ožarovania, chemoterapiu v tabletkách, ktorá mala zabrať, ale nezabrala a tak sa prešlo na chemoterapiu vnútrožilovú. Vybrala som len jednu dávku, keď sa mi dostala do rúk kniha Rudolfa Breussa "Liečenie rakoviny, leukémie a iných chorôb prírodnými prostriedkami". Keďže som prírodný typ, okamžite som sa rozhodla túto terapiu podstúpiť. Napodiv ani moja  onkologička nemala proti tomuto rozhodnutiu námietky, pokojne sme sa dohodli, že po absolvovaní kúry prídem na kontrolu. Dnes je to desiaty deň, zatiaľ užívam hotové šťavy z Biotty, ale prejdem na odšťavovanie, len čo niekde kúpim naozaj zdravú Bio  zeleninu. Zatiaľ sa mi darí, veľký hlad nepociťujem, len mám pocit, že sa veľmi rýchlo zadýcham a pociťujem srdcovú arytmiu. Podotýkam, že som pred ochorením pravidelne športovala a tieto pocity som nepoznala. Aj počas kúry normálne vykonávam všetky domáce práce, chodím na dlhé prechádzky so psom. Verím, že táto kúra je účinná, som o tom presvedčená, ale napriek tomu mi chýba niekto, s rovnakým problémom, kto už túto kúru absolvoval a s pozitívnym výsledkom. Bolo by to pre mňa veľké povzbudenie. Prosím, ozvite sa.

                                                                                                                                                                                                   dadika

 13. Návraty dokumentaristů

  Viliam Poltikovič

  Na ČT2, v nedeľu – 13.1.2013 o 17:15 a opakovanie 15.1. o 0:55 a 16.1. o 15.10

  Před 28 lety měl Stanislav Dvořák zemřít na pokročilou rakovinu. Jak nad nemocí zvítězil?

  Jak pokračovaly příběhy lidí a míst, které už před lety stály filmařům za pozornost? Dokumentarista Viliam Poltikovič svůj Návrat věnoval panu Stanislavu Dvořákovi, který si v roce 1984 našel nápadně vypadající mateřské znaménko. Vzápětí se ukázalo, že jde o rakovinu v těžko léčitelném stádiu. Po pěti letech se ukázala další boule a začalo být jasné, že jde do tuhého. Zanedlouho bylo tělo pana Dvořáka doslova poseto různými nádory. Ty byly pro případné další chirurgické výkony umístěny příliš rizikově. A tak byl pan Dvořák ponechán vlastnímu osudu. Naštěstí se ale dozvěděl o takzvané Breussově metodě, která je postavena na 42 denní hladovce. A rozhodl se, že to zkusí. Viliam Poltikovič natáčel s panem Dvořákem dokumentární pořad Zpověď v roce 1999. Nové natáčení po 13 letech absolvoval s vitálním a optimistickým člověkem, který touto dobou už podle lékařů neměl být mezi námi. Ve svých 84 letech teď Stanislav pracuje, odpočívá, relaxuje, věnuje se rodině, duchovním meditacím a cítí se o deset let mladší. Říká, že uzdravení těla bylo pouze polovičkou práce. Zbytek musel vykonat ve své mysli a duši. Ne všechno v jeho životě je ale bezstarostné. Do života rodiny tentokrát zasáhla zákeřná nemoc manželky…

   

Pridaj komentár