Vitamínové šťavy a džúsy

Ovocné a zeleninové džúsy a šťavy nie sú na Slovensku ničím novým – poznáme ich všetci dobre z reklamy z médií. V obchodoch ich existuje také kvantum, že si z nich poriadne ani nevieme vybrať. Sú naozaj zdravé a mali by sme ich piť? Čítajte a dozviete sa viac.

V povedomí ľudí existuje všeobecne názor, že pitie vitamínových džúsov z ovocia a zeleniny z obchodu je pre ľudské zdravie prospešné. Kým sa dopracujeme k záveru, že čo je na tom pravda, na úvod si dovolím krátke odbočenie.

Ak si kúpite džús z obchodu, na jeho obale nájdete dátum min. trvanlivosti. Väčšina džúsov (hlavne tie, ktoré sú balené do TetraPackových obalov) majú dátum trvanlivosti až niekoľko mesiacov. Kto sa pokúšal odšťavovať a uskladňovať šťavu mi dá za pravdu, že je dosť veľký problém ju uskladniť tak, aby vydržala viac ako pár hodín a nepokazila sa. Ako je možné, že šťava z obchodu vydrží dlhšie?

Dôvodom je fakt, že šťava z obchodu je vo výrobni pasterizovaná – čize krátkodobo zohriata na vysokú teplotu (60-75 stupňov). Tým sa jej trvanlivosť predĺži mnohonásobne, no na druhej strane sa týmto procesom zlikviduje väčšina zdraviu prospešných enzýmov a zo zásaditej šťavy sa stáva kyselinotvorná.

Keďže väčšina stravy, ktorú bežne človek cez deň zje, je tiež kyselinotvorná, organizmu skôr pridávame na robote a dávame riadne zabrať, aby dokázal nastoliť v tele rovnováhu. Navyše sa pitím takto vyrobených štiav ochudobňujeme o dôležité enzýmy, ktoré spomaľujú starnutie buniek a detoxikujú telo.

Dobrá správa na záver je, že niektorí obchodníci na Slovensku už začali pred niekoľkými rokmi dodávať do supermarketov čerstvo vylisované šťavy nepasterizované. Majú síce len 2-3 dňovú trvanlivosť, no pokiaľ si môžete vybrať, uprednostnite skôr takéto. Kto má samozrejme čas a vytrvalosť, tomu jednoznačne odporúčam si odštavovať ovocie a zeleninu doma. Ale o tom viac až niekedy na budúce.

Rastislav Škultéty
http://vitaminy.alteon.sk

Jeden komentár k “Vitamínové šťavy a džúsy”

Pridaj komentár