Prax ryžovej kúry od popolcovej stredy r. 2009.

Opäť tu máme vhodné obdobie na to, aby sme niečo urobili pre očistu svojho tela a ducha. Toto pôstne obdobie, ktoré od nepamäti bolo určené na celkové ozdravenie, povznesenie a naštartovanie človeka do nadchádzajúceho celého roku, začína teraz 25. februára, kedy je popolcová streda. Mesiac máme práve v nove, čo tento deň ešte zvýrazňuje a robí ho ešte priaznivejším na zahájenie nejakého pôstu.

Preto, ak by sa niekto rozhodol pridať sa k nám, čo sa chceme vyčistiť ozdraviť a vyrovnať pomocou ryžovej kúry, ako viackrát v predošlých rokoch, budú vítaní a nájdu tu vhodnú podporu prípadne radu.
Netreba si však zase vec príliš idealizovať. Nie vždy je to jednoduché, ľahké a zábavné. Prídu krízy v podobe únavy, malátnosti, bolesti hlavy, a pod., hlavne v prvej fáze, čo je sprievodným javom každej detoxikácie organizmu. Treba sa preto vyzbrojiť pevným rozhodnutím a vôľou, vytrvalosťou a trpezlivosťou. Ak máme ešte hlbšiu motiváciu v podobe svojich zdravotných ťažkostí, ktoré by sme si chceli vyriešiť, tak to máme značne uľahčené. Môžu to byť rôzne alergie a kožné problémy, určitý životný a stravovací stereotyp, ktorý nás už unavuje alebo dokonca cukrovka II. typu a mnoho ďalších zdravotných problémov, ktoré sú uvedené v návode na RK. Ale, na koniec, ten trvalý pocit novej vitality, zdravia a duševnej vyrovnanosti stojí za to, a nedá sa slovami často ani popísať. Naviac, potešiteľné je to, že skutočne náročná je len prvá fáza kúry a je to potom stále len lepšie, pretože sa postupne zoznamujeme s novými skupinami ďalších zdraviu prospešných potravín. A to býva vždy takmer sviatkom. Takže v priebehu kúry sa človek nielen omladí, ale sa naučí aj zdravo a jednoducho si pripravovať jedlo a sa stravovať.
Niekedy však človeku pomáha preľstiť svoju myseľ tým, že si naplánujem vydržať vždy len jeden deň. Na druhý deň zase, a tak ďalej, lebo aj apoštol Matúš v 6. kap. Nového zákona hovorí: „Nebuďte teda ustarostení o zajtrajší deň, lebo zajtrajší deň postará sa o seba. Dosť má deň svojho trápenia..“ Teda žiť čo najviac v prítomnom okamžiku, v ňom nie sú paradoxne žiadne problémy, ale len život a večnosť.
Pre motiváciu a povzbudenie uvádzam ešte nedávny komentár z jednej internetovej stránky kde sa pretriasa ryžová kúra:

dobry den,
absolvovala som 36-dnovu ryzovu kuru aj s mojim otcom. Mala som 20 rokov a brala som to ako genialnu ocistu mojho tela. S otcom sme sa vzajomne podporovali a zvladli sme to. Najhorsi bol 3-6 den, ale potom to uz bola pohodicka.. Ide o to, ako to kto berie.. Treba sa na to pripravit fyzicky aj psychicky. Jasne, ze ked cely zivot clovek slape na bravcovych kolenach a svieckovej, nemoze z jedneho dna na druhy zacat s ryzovou kurou.. Telo treba postupne pripravit.
Ale aj tak je podla mna najdolezitejsia psychicka pohoda a cista mysel pocas tejto kury.. Ked clovek s prepacenim “zere” kazducky den kazduckeho roku, urcite mu 1 mesiac racionalnej stravy neublizi. Treba meditovat, modlit sa, cvicit jogu.. kazdy podla svojej viery a podla toho, co mu pride spravne.
Ale propagacia tejto kury ako diety na zhodenie kil je blbost. Je totiz rozdiel medzi ocistnou kurou a dietou. Aspon podla mna. A ryzova kura je zarucene ocistny prostriedok, ktorej priamym nasledkom je aj schudnutie. Dieta je len o chudnuti.
A ze sa kila vratia naspat? Ved to je uplne jasne, ze ked sa clovek vrati k tym istym stravovacim navykom, ze bude aj tak isto vyzerat.
Staci trosku upravit jedalnicek a urcite to bude lepsie!
S postavou aj so zdravim ..

Na zaver chcem dodat, ze moj otec nechapal, co to s nim spravilo. Schudol, nabral sily a vyriesili sa mu viacere zdravotne problemy.
A hlavne, clovek pri kure pride vzdy na ine myslienky. Lepsie a krajsie, pretoze nezahana kazdy stres jedlom, ale je nuteny to riesit inak. A to je na tom to
kraaasne!

22.2.2009

127 komentárov k “Prax ryžovej kúry od popolcovej stredy r. 2009.”

 1. Mám problémy s alergiou (napuchnuté a červené okolie očí,napuchnuté pery, fľaky na krku a predlaktí, …). Mnohé testy, ktoré trvali cca 8 mesiacov, ukázali, že alergiu nemám a som úplne zdravá. Alternatívna medicína nepomáha. Preto som sa pustila do ryžovej diéty už 20. februára. Som veľmi zvedavá, či mi pomôže. Zatiaľ sa moje červené a napuchnuté oči dajú zmierniť iba hydrokortizónovou masťou. Mám však mierne obavy. Chodím do posilky 4-krát v týždni. Neviete niekto, čo ryža urobí s mojimi svalmi? Nebudú im chýbať bielkoviny? Aj keď je cieľom detoxikácia organizmu, dochádza k chudnutiu. Nebude sa strácať svalová hmota a tuk zostane?

 2. zdravím chemička, veľmi Ti prajem, aby Ti RK v Tvojich problémoch pomohla. Ale myslím si, že Ti stále viac záleží na svaloch ako na zdraví. Krátkodobo, v prvých fázach, možno počas celej RK niečo zo svojich svalov stratíš, ale potom to rýchlo dobehneš a budeš zdravá alebo zdravšia. Asi budeš musieť mierne znížiť svoje cvičenie, ale aj tak budeš vzorom, v tomto smere, pre ostatných. Len to ne preháňať, aby sa človek nedostal do prílišného stresu.
  Naša strava, i keď sa častokrát môže javiť ako v poriadku, môže silne hrešiť proti tradičným čínskym poznatkom stravovania sa podľa piatich elementov. A možno aj v tom väzia Tvoje problémy. RK je, v zásade, v zhode s týmto tradičným čínskym stravovaním.
  Ďalej zdravotne sú dosť nebezpečné rôzne doplnky na budovanie svalovej hmoty, ktoré používajú kulturisti.
  A ohľadom chudnutia, resp. nechudnutia pripájam postreh tejfi z marca 2006 na jednej stránke ohľadom jej skúseností s RK:
  ja som ryžovú kúra vyskúšala vlani, práve dnes ju začínam znova. nerobím ju len preto, aby som schudla, ale preto, lebo podľa mňa nečistí len telo, ale aj hlavu. tiež aktívne cvičím, posilujem a snažím sa byť vo forme, a aj toto funguje, neschudla som vďaka cvičeniu ani kilo, ale vyzerá to, že áno, lebo som tým premenila tuk na svaly. ale práve teraz mám pocit, že som z toho už strašne unavená, aj z kopy iných vecí, potrebujem sa na chvíľu zastaviť, byť pár dní v kľude, lebo to je celé o sile vôle. a ja si myslím, že netreba všetko hneď zavrhovať. niekomu tá kúra vyhovuje, niekomu nie. mne áno, preto ju robím. a nečakám, že keď ju skončím, budem hotová modelka na prvú stranu nejakého časopisu, len si myslím, že mi neuškodí. toto je môj názor. keď má niekto iný, tak nech sa páči.

  1. že môj príspevok vyznel tak, že svaly sú pre mňa všetkým. Mám rada cvičenie v posilke, robí mi dobre a už päť rokov mi pomáha udržiavať veľmi dobrú kondíciu a to nie len fyzickú ale aj psychickú. Nie som chlap ani kulturista, ale na svoje svaly som hrdá. O tých piatich elementoch nemám ani pary, ale trochu sa tomu povenujem.
   Dnes končím 5 deň ryžovej kúry a až dnes som pocítila, že ryža je bez soli. Cítim sa vynikajúco. Ani včera ani dnes som v posilke nemala problémy.
   Podporujem Tvoju výzvu. Pridajte sa, kto máte chuť.

 3. Hlavne z detoxikačných dôvodov som dnes začala s RK, ale nejaké to kilo menej tiež nebude na škodu. Problém budem mať zrejme len s pitným režimom. Bola som zvyknutá v priebehu dňa „popíjať“ a podľa toho, čo sa pri RK píše, na pitie je pomerne malý časový priestor, v ktorom by som mala vypiť v jednej dávke viac vody, ako som bola zvyknutá doposiaľ. Naruším veľmi detoxikačný proces, resp. sťažím trávenie, ak budem piť vodu v priebehu celého dňa? Tekutiny sú podľa mňa dôležité, pretože prostredníctvom zase iných „tekutín“ sa z tela vyplavujú škodlivé látky. A tým sa možno odstránia aj nepríjemné stavy v začiatkoch kúry, ako ich mnohí udávajú.

 4. Pokiaľ Ti to nenaruší trávenie a nebude spôsobovať pálenie žáhy a kyselinu v žalúdku, v poriadku. Práve vplyvom negatívnych skúseností s pitím po najedení počas praxe RK v minulých rokoch (viď Prax RK r. 2007) a doporučení MUDr Bukovského sa pristúpilo k tomuto režimu. Len pozor, aby človek nezaháňal pocity „hladu“ nalievaním sa vodou, či čajmi.

 5. Zdravím všetkých, ktorí sa aj tento rok rozhodli absolvovať ryžovú kúru. Ja som ju prvý raz robila vlani, nebolo to vôbec ľahké, ale úspešne som to zvládla a vydržala až do V.fázy. Stálo to za to, cítila som sa potom oveľa zdravšie a „čistejšie“ a tiež mi to trošku pozdvihlo moje ego, keďže ma všetci v rodine obdivovali, akú mám sebadiscilpínu, keď som im doma klasicky naďalej denne vyvárala a po víkendoch vypekala a ja som „s chuťou“ jedla moju každonennú dávku ryže. Začiatok bol ťažký, ale ten super pocit na konci – zdravšia a aj ľahšia o pár kíl. Takže aj tento rok som sa rozhodla urobiť aspoň niečo malé pre svoje telo a tiež ducha, viem už do čoho idem. Tešila som sa na popolcovú stredu, aby som si mohla navariť svoju prvú dávku ryže a naštartovať očistu a ozdravenie svojho tela. Všetkým, ktorí to „tiahnu“ spolu so mnou držím palce!

 6. Po roku pozdravujem Viktora a všetkých ryžujúcich. Do osídiel RK sa mi tentokrát podarilo dostať kamošku, ktorá šéfuje lahôdkám, kde sa varí chutná, ale riadne mastná, typicky slovenská strava pre robotníkov. (Napodiv, ona ju vôbec neje.) Začala spolu so mnou na Popolcovú stredu. Má však trvalo nízky tlak a dnes, po 1 a 1/2 pol dňa RK, bola zhodou okolnosti na odbere krvi a tam jej namerali 85/60. Viem, že pri RK tlak padne, ale neviem ako je to pri „nízkotlakových“ jedincoch. Nehrozí im s RK nejaké nebezpečenstvo? Inak pitný režim vzorne dodržiava. Vďaka za radu.

 7. zdravím Palko. To som rád, že si nezabudol na RK a pozval si aj priateľku. Ty si bol jeden z najúspešnejších ryžujúcich v minulých rokoch. Musím Ti ale povedať, že už toľko ľudí, tak správne pochopilo a praktizovalo RK, že sa mám od nich a od ich zaujímavých postrehov a názorov čo učiť.
  Tiež mám nízky tlak. Nie je to nebezpečné. Aj pri hladovke to nie je kontraindikácia, a tam padá tlak ešte viac. Treba len dávať pozor na prudké pohyby pri vstávaní, aby sa predišlo dokonca prípadnému kolapsu, ktorý však tiež nás nemusí vystrašiť. Ako pomôcka je najlepšia aktivita a cvičenie, sauna, zadržiavanie dychu po nádychu, prípadne výdych cez odpor stiahnutých hlasiviek, akoby sme mierne chrápali, v jóge sa to nazýva udždžáji. Keď sa mi trochu zatočí hlava, na chvíľu si čupnúť dole, keď som medzi ľuďmi, tak si zaväzujem topánku. A tiež existujú čajové zmesi na nízky tlak, alebo aj imelo biele, z ktorého robíme studený macerát cez noc a ráno po zohriatí vypijeme. Vraj je to veľmi účinné. Možno požuť aj rozmarín, alebo jeho éterický olej si dať do kúpeľa.
  Dúfam, že nás priateľka neopustí.

 8. ahojte!!!
  no ja som na tom s tlakom podobne, tocenie hlavy mam na dennom poriadku, ale napriek tomu zotrvavam. chodim cvicit a je mi fajn, aj ked s chutou ryze som sa nejak nestotoznila. jem ju s premahanim a nevolou. ale kazdy den si hovorim: este dnes a je koniec. to mi pomaha

 9. tak už mi pomaly končí I. fáza!!! schudla som skoro 6 kg… cítim sa skvele, pleť mam krajšiu a som šťastnejšia:)) v nedeľu som mala krízu, veľmi nízky tlak, tak som celý deň radšej ležala. ale inak pohoda, chodím pravidelne cvičiť. len dnes som mala ráno hnačku, tak by som chcela vedieť, či to nie je niečo zlé??

 10. Niekto má zápchu, vtedy pomôže viac piť. U Teba opačne. Myslím si, že to nie je nič nebezpečné, len sa vyčistilo hrubé črevo od rôznych toxických látok alebo aj tenké črevo sa niečoho zbavilo. Skôr to je dobré.
  Ešte k ryži, skús si ju urobiť suchšiu, dať menej vody 1,8 až dvojnásobné množstvo, taká je oveľa chutnejšia a nemá tú pachuť ako vlhká ryža. Nechaj ju na spodku hrnca tiež mierne zhnednúť, skaramelizovať, to dodá orieškovú príchuť, premiešaj ju, daj ju na hodinu pod perinu, opäť premiešaj a servíruj.
  Ak cvičíš jógu, skús na nízky tlak stojku na hlave, ak nie predkloň sa pomaly, od najvrchnejších stavcov, postupne k nižším a zostaň tak 2 minúty zvesená. Pomaly sa vyrovnávajod najspodnejších stavcov smerom hore.

 11. Srdečne všetkých pozdravujem a fandím. Saška aj ja som mala veľmi nízky tlak a upravil sa. Ryžovala som aj s manželom pred mesiacom a po 3. fáze sme ukončili, kvôli oslave narodenín. Už som hore písala o kyseline močovej, len dodám, keď môj doktor videl výsledky po kúre len sa čudoval ako sa to všetko upravilo. A to ma prehováral aby som ju okamžite ukončila. Rada by som ešte absolvovala celú kúru, myslím že to bude až budúci začiatok roka. Takú pár dňovú držím aj teraz.

 12. ale aj správu o Tvojich výsledkoch. Takže aj tá kyselina močová bola na konci v poriadku. Poslednú správu sme od Teba mali, že budeš pokračovať, napriek tomu, že doktor s tým nesúhlasil.

 13. chcela by som sa touto cestou poďakovať pánovi Viktorovi, za tieto stránky, ktoré mi veľmi pomohli pri liečbe mojich zdravotných problémov či už to bola ryžová kúra, koloidné striebro, alebo ľanová kúra. Ryžovú kúru som prvý krát absolvovala v lete minulého roku z vážnych zdravotných dôvodov
  (reaktívny zápal kĺbov so sedimentáciou vyše 140 a vysokým ASLO, kde ma lekári ani po 3 mesiacoch užívania rôznych liekov (220 tabletiek!) a absolvovania rôznych rehabilitácii nevedeli vyliečiť. Vtedy som zo dňa na deň vynechala všetky tabletky a začala som ryžovú kúru- ktorej prvé výsledky sa prejavili už po 3 dňoch ! Sedimentácia je v normále, bolesti sa utíšili na minimum a ten zbytok vylieči koloidné striebro keďže som v minulosti prekonala boreliozu liečba chvíľu potrvá. Práve dnes som už vstúpila do II. fázy, lebo som sa rozhodla RK absolvovať každý rok ako prevenciu.Ešte raz ďakujem!!
  A ešte poznámka na záver pre tých,ktorý majú v I. fáze ŤAŽKOSTI S TRÁVENÍM RYŽE – mne vždy pomohol podrvený KOREŇ PUŠKVORCA (koreň kúpite v lekárni, podrvíte ho na také čo najmenšie „smeti“, a na špic noža si ho dáte do trochu vody a vypijete. Je to najlepší,najrýchlejší a najlacnejší liek na záhu!

 14. keď niečo z našich návodov skutočne pomáha, dokonca v zdanlivo neriešiteľných prípadoch. Do veľkej miery verím tomu, že „každá choroba pochádza od stola“ a že „človek si vlastnými zubami kope hrob“ a naopak, svojimi zubami sa z neho dokáže vyhrabať. Ale hlavná zásluha je len na každom, kto to dlhodobo a trpezlivo vykonáva a zvláda a investuje do svojho zdravia sám seba. Bez toho to neide.
  Ďalej zásluhu na tom má administrátor týchto stránok pán Ján Pavlík, ktorý sa o ne stará, čistí ich a chráni proti útoku hackerov a vôbec, že hneď od začiatku sa rozhodol uverejniť na svoju stránku túto Ryžovú kúru a prejavil jej dôveru, keď ešte nebola tak známa. Čo sa týka koloidného striebra dostalo sa na tieto stránky vďaka jeho fundovanému a vynikajúcemu úvodnému článku, ktorý to spustil.
  A za ľanovú kúru vďačíme zase úvodnému článku Tibora Štujbera, ktorý diskusiu a veľký záujem o túto problematiku odštartoval.
  Takže ďakujeme všetkým a prajeme mnohým veľa šťastia do ryžovania v ďalších fázach kúry.
  Zatiaľ sa držím aj ja, dnes prvý deň v druhej fáze, kedy si pochutnávam na zeleninke s voňavými bylinkami, aby som obmedzil soľ.

 15. Pán Viktor
  poraďte mi čo mám robiť. Z ničoho-nič som v sobotu doslala prvý krát v živote lumbago (nerobila som žiadne prudké pohyby, len som sa naraňajkovala, išla som na toaletu a už pri vstávaní som celá stuhla a dostala prudké bolesti krížovej časti chrbtice. Tieto bolesti sa mi neustále zhoršovali až k úplnej nepohyblivosti, stuhnutosti- mohla som len stáť vzpriamene, alebo ležať na chrbte a na boku. Všetky pohyby, predkláńanie, točenie mi spôsobovali veľké bolesti.
  Ryžovú kúru som síce neprerušila, ale musela som si dať nejaké lieky (alafamil), ktorý mi trochu uľavil, aj zázvorový obklad- ale keď mi to moc nepomohlo, tak som musela siahnúť aj na ďalšiu domácu medecínu na lumbago a to „bazový sirup:
  špeciálne varený práve pre zápal nerovov. Každé mi pomohlo len trochu, už dokážem aj sedieť, ale bolesti mám stále- aj keď nie také veľké. Problém je ten, že som si určite narušila celý čistiaci proces ryžovej kúry liekmi a tým bazovým sirupom (ktorý je len z bazových bobúľ a cukru).
  Viete mi poradiť čo mám ďalej robiť? (mám ísť k lekárovi – ktorý mi dá určite len ďalšie dávky silných liekov-ktoré neznášam) alebo mám pokračovať bazovým sirupom ? A čo s kúrou? Celé seknutie krížov je mi záhada, lebo prvidelne cvičím jógu, a každý druhý deň rýchlu chôdzu (akurát pred týcm záchvatom som bola 2 dni preč a nemohla som sa venovať žiadnemu pohybu.
  Ďakuejm Robinia.

 16. veľmi dobre to poznám. Mal som to v minulosti už asi 3x. U mňa to bolo spôsobené častým prejedaním sa a výsledným zápalom hrubého čreva, ktoré reflexne súvisí so 4 a 5 stavcom, ktoré sa stiahnu a pricviknú ischiatický nerv. Ale príčin môže byť veľa, od priamych, súvisiacich s chrbticou, cez ochorenie vzdialených orgánov, ako u mňa, až po psychické, duševná záťaž a stres. Inak je to dlhodobejšia záležitosť, ale postupne sa to upraví, ale treba nájsť príčinu.
  Pomáha: mierne cvičenie, hlavne spinálne torzné cviky na chrbte tzv. krokodílie cviky z jógy.
  Psychické uvoľnenie, napr. „dych lásky“, ktorý každému doporučujem. –S nádychom cez temeno hlavy čerpám do oblasti srdca ženskú vesmírnu vyživujúcu energiu, v duchu si pri tom hovorím a preciťujem „som láska“ a s výdychom ju posielam do celého tela alebo pri problémoch do určitého miesta, v Tvojom prípade do krížovej oblasti a v duchu si hovorím a preciťujem „milujem“–. Toto cvičenie je, okrem fyzického cvičenia, veľmi účinné tiež pri hladovke, ale aj ryžovej kúre, kedy sa môžeme nabíjať doplňujúcou energiou a prekonávať pocity slabosti, pokušenia a krízy. Treba sa len dobre sústrediť, ponoriť a preciťovať a postupne dobu predlžovať na 1/2 hod. i viac.
  Ďalej, rozhodne to nenechať len tak, a navštíviť dobrého chiropraktika a nechať si to vyšetriť, napraviť a rozmasírovať, aby nám nezostali následky.
  Ja viem o dvoch dobrých chiropraktikoch:
  p. Krištofovič z Hrašného, tel. 032-7790708
  p. Pavko Milan zo Skýcova, tel. 037-6346122
  Takže zatiaľ toľko a prajem, aby si to vyriešila prírodnými prostriedkami a našla aj príčinu.

 17. Karolinka Čaute všetci! Po fantastických skúsenostiach z minulého roku (schudla som 4 kg, zmizla mi aj celulitída) začínam dnes,neviem, ako to zvládnem, lebo celý mesiac mám naplánovaného aj zubára. A to bude riadna depka.Zaujímavé na tom bolo to, že po 30 rokoch som prestala piť kávu a vôbec mi nechýba,zároveň som tým výrazne obmedzila sladkosti,lebo sa mi žiadali hlavne k tej káve,pijem namiesto nej zelený čaj a raňajkujem rôzne druhy vločiek so sójovým mliekom,mäso jem maximálne raz dvakrát do týždňa, aj to len kuracie alebo morčacie,hnedá ryža sa stala mojou pravidelnou prílohou, vždy bez soli, slaná by mi asi ani nechutila a najradšej ju mám na "sladko", čiže guľatú, do mäkka uvarenú ryžu posypanú sušeným sojovým mliekom a zaliatu troškou vody na kašu. Mňam, mňam. Keď ma pochytila chuť na sladké,dala som si to ako dezert, a bolo.Prvý raz som "zhrešila až na dovolenke v lete. Držte palce, aby som to aj teraz zvládla.

 18. a to je dobrý deň na začiatok RK. Veríme, Karolínka, že Ti tvoj optimizmus vydrží aj naďalej a niečo z neho sa prenesie aj na nás. Vidno že si disciplinovaná, o čom svedčí že si dokázala prestať piť kávu a zbavila sa sladkostí a odmena je tu, -zmiznutie celulitídy-, pritom nie si asi celkom najmladšia, pokiaľ Ťa RK výrazne neomladila.
  Tak skutočne Ti držíme palce, aj u zubára, a sme zvedaví, čo nového Ti prinesie RK tohoto roku.

 19. Začala som ryžovú kúru v stredu na spln, ale musím pritom bez obmedzenia fungovať v práci aj doma, takže sa mi nedarí venovať dlhý čas samotnému jedeniu, čo si dôkladné žuvanie vyžaduje. Nevadí, keď jem často v malých dávkach a neraz aj v pohybe či počas práce? Nerada by som kúru kvôli tomu prerušila, pretože voľný čas najbližšie mesiace až roky vo vyhliadke nemám. Snažím sa počas kúry aspon chodiť skôr spať. Chcela by som sa ešte spýtať, či môžem ráno píjavať mierne slanú teplú vodu, aby som si pomohla zbaviť sa zápchy, ktorá začala spolu s kúrou. Ináč je to fajn, dúfam že veľmi neschudnem.
  Vopred ďakujem za odpoveď a prajem veľa šťastia.

 20. Jasminka, život nám prináša v rôznych obdobiach všeličo. Proti častému jedeniu sa dá vytknúť len to, že už čiastočne strávená ryža sa mieša s ešte nestrávenou. Tak žalúdok to musí riešiť nejakým kompromisom. Ale ak Ti to nerobí veľké problémy, prosím. Ale neverím, že sa nedá si vyhradiť 20 min 3x denne na jedlo, čo by bol zároveň aj Tvoj relax. To asi nie si až v takom strese, aby Ti to okolnosti neumožnili. Častokrát je ale príčina v nás, v našom vnútornom nekľude a nervozite, že nedokážeme dlhšie žuvať. Chce to potom pracovať trochu so svojou mysľou.
  Neviem prečo musí byť tá voda mierne slaná, možno by to rovnako fungovalo aj bez soli.
  Ale v celku sú to malé prehrešky. Ak Ťa to udrží pri kúre, v každom prípade úžitok bude aj tak veľmi veľký.

 21. Dnes som si v časopise prečítala, že "kto konzumuje iba hnedú ryžu,môže mať problém s nedostatkom železa a vápnika, pretože v otrubách sa nachádzajú látky,ktoré brzdia vstrebávanie týchto minerálov".Neodnesú si to naše zuby a kosti? Nebolo by dobré zvýšiť príjem týchto minerálov aspoň teda vápnika v tabletkách, ktorý sa vstrebáva v noci a v črevách?Ja si ho dávam večer pred spaním, len mám obavy, či nevyjde nazmar.Tiež by som sa chcela spýtať, či môžem pred raňajkami užívať šťavu z aloe? Dnes som si ju dala, lebo som mala zápchu a pomohlo to. Díky za odpoveď

 22. Karolínka, o fytátoch v ryži, ktoré blokujú vstrebávanie železa, vápnika a zinku nájdeš informácie v komentári z 30.10.2008 k základnému návodu na ryžovú kúru, viď. http://www.eutrofia.sk/?q=node/123&page=1 Fytáty sa odbúravajú máčaním, varením, kysnutím, ale ten zbytok čo zostyne je aj užitočný proti rôznym zdrav. problémom. Ale aj keby to bola pravda, tie kosti by Ti to ohrozilo len po mnohoročnom pravidelnom konzumovaní a nie počas pár týždňov. V minulosti naši predkovia jedli len celozrnné obilniny aj s otrubami a mali nadmieru silné kosti a zdravé zuby. Chemikálie, čo sa nachádzajú v salámach a klobásach, ale nikomu nevadia.
  Inak to môžu byť aj šikovné tvrdenia farmaceutických firiem a predajcov potravinových doplnkov na oživenie obchodu s určitým segmentom.
  Ale aj tak naša myseľ je veľký výmyselník. O mineráloch a vitamínoch počas kúry je dostatočne písané v návode k RK. Toto všetko ju len pokazí, rozvráti jemné hospodárenie s minerálmi a vitamínmi počas kúry. Ak to chceš tak to urob. Všetko musí byť vo vzájomnej, prírodnej harmónii, keď tam dáš nejaký jednotlivý minerál, či vitamín, ale aj viaceré, zostavené človekom, túto vzájomnú harmóniu narušíš a z dlhodobého hľadiska si poškodíš zdravie aj mimo kúry.
  A šťavu z aloe si nechaj až na 4. fázu. Nedajú sa miešať viaceré veci a metódy dokopy. Človek ľahko podlieha klamlivým reklamám farmaceutických firiem a predajcov rôznych potravinových doplnkov. Im ide o biznis, peniaze a autá, nie o Tvoje zdravie. Je to pre nich v súčasnosti nádejný Wellnes busines.

 23. Ahojte všetci ryžáci.Tiež držím RK od popolcovej stredy a zaujíma ma či môžem teraz začať užívať koloidné striebro, keďže som ho až teraz zohnala v lekárni.Ď.

 24. podľa môjho názoru a keďže si už asi v 3. fáze RK mohla by si začať užívať aj KS; tiež preto že striebra je tam len stopové množstvo. V 1. fáze by to asi nebolo vhodné. Tá je najdôležitejšia a najcitlivejšia.

 25. Zdravím. Pred šiestimi dňami som začal z ryžovou kúrou. Hneď v prví deň som mal krízu. Od obeda ma začala pobolievať hlava ale tak nejako cez oko ( priateľka vraví že to je od žlčníka ) večer som sa asi po dvoch hodinách spania zobudil na strašnú bolesť oka a hlavy, tak som si dal 2 Iblgíny a potom sa mi podarilo zaspať. Na druhý deň som sa zobudil z miernou bolesťou oka a hlavy, tak som mal strach či to zvládnem. No našťastie bolesť dopoludnia ustala a od vtedy sa cítim celkom obstojne. Pijem očisťujúci čaj Wellness asi 5-6 šálok denne a popri tom ešte diamantovú vodu. Váha mi zišla dolu asi o 4 kilá a krvní tlak sa mi znížil ale sem tam ešte vyskočí. Len neviem či je dostatok dennej porcie ryže okolo 200 gramov, a stále jej jem menej a menej. Ja osobne môžem zapíjať jedlo počas konzumácie a aj hneď po nej čo som rád lebo som dosť ,,vodový,,. Aby som nezabudol mám 47 rokov a váhu som mal 94.5 kg keď som začínal z kúrou. No dúfam že vydržím lebo pokušenia sú veľké.

 26. Pozdravujem vsetkych a hlavne Viktora, ktory sa tak vzorne stara o svojich dopisovatelov a poctivo odpoveda na vsetky prispevky. Pred par dnami som sa zacala viac zaujimat o RK (moj kolega s nou zacal a bol taky “macko”, teraz po nejakom case je z neho opat stihly fesak, tak ma to zaujalo :o) a precitala som toho naozaj vela. Je urcite jasne, ze nie kazdemu vyhovuje RK so vsetkymi podmienkami, ktore by mala splnat, aby bola ucinna. A ako su jej tvrdi zastancovia, tak aj naopak odporcovia. Ja som sa v nej celkom nasla. Tak by som sa rada s Vami podelila o moje skusenosti. Mam 35 rokov, na zaciatku kury som vazila 68,5kg pri mojej vyske 173 cm, sa mi zacinalo zdat, ze to uz je privela. Ale nie len kvoli tomu som zacala s RK. Mam zaludocne problemy a dost znacne problemy s naduvanim. Urcite je to sposobene mojim stravovanim, pretoze som gurman a slovo miera mi nie je moc kamarat. Najest sa do prasknutia, to je casto moje hobby. Najma cez vikendy. Tie su najhorsie. Potrebovala som so sebou nieco robit a nielen na 36 dni. Dufam, ze po skonceni RK sa mi podari neprejst znova na povodne stravovanie, ale stravovat sa zdravo a menej slano. Po prvom dni ma strasne bolela hlava. Trvalo to 2 dni, potom to odoznelo. Teraz som na 7.dni a vcera ma priserne zacali boliet krize. Odstranujem to cvicenim, co znacne pomaha. Schudla som zatial 4 kg, za co som nesmierne vdacna, pretoze asi 3 roky sa neviem pohnut z vahy dole, skor mi este mierne stupala, nech som robila cokolvek. Mala som aj velmi dobru skusenost s 90 dnovou dietou, pretoze sa mi upravili zaludocne tazkosti. Momentalne mi je uplne skvele, ziadne problemy s naduvanim!!! Ziadne bolesti zaludka. Jedine, co som zhresila je, ze som si obcas pridala do ryze kavovu lyzicku medu, aby ryza nebola tak nechutne bez chuti. Viem, ze by sa to nemalo, ale to mi pomohlo prekonat krizu a vydrzat pri RK. Inac by som to urcite vzdala. V piatok zacinam so zeleninkou a strasne sa na nu tesim. Len mam trochu obavu z konca RK, ci budem schopna stravovat sa lepsie a zdravsie. Ked na svete je tolko fantastickych chuti (a myslim, ze aj celkom dobre varim :o) Ale hadam sa mi to podari, ked som prestala pred 10r fajcit, sladit si kavu, presla som na “nescu” so zrnkovej, poctivo dodrziavam pitny rezim a cajickujem…a zmenim svoj zivotny styl a tym aj svoj zivot ako taky k lepsiemu. Dakujem za tuto stranku. S pozdravom Miriam. Drzim palce vsetkym, ktori sa na to dali a pochybuju, ci to stoji zato. Ja myslim, ze urcite!!,

 27. Takže vlastne mám za sebou prvú fázu RK a dosť som rozladený. Dnes ma bolela hlava čo som už nečakal ale po cvičení sa bolesť podstatne znížila. Ale horšie je že v deň keď som písal predošlí príspevok sa mi na večer začal objavovať egzém na tvári. Dnes už vyzerám ako keby ma prebehli plameňometom. Určite je to tím že som vysadil tabletky ( Alerid ) a krémy ( Excipial, Advantan a Elocom ) Vyzerám hrozne a je to dosť nepríjemné keď ľudia v autobuse odo mňa odstupujú ako by som mal Lepru. Neviem ako to zvládnem. Používam síce Nimbový olej a krém z konopným olejom ale akosi nezaberajú. No neviem neviem moc to naštrbilo moje odhodlanie.

 28. Dobry den,

  Rozhodla som sa ze v pondelok zacinam s ryzovou kurou. Bude to moj prvy pokus, verim ze uspesny aj ked byvam na internate kde je vzdy vela pokuseni. Subjektivne sa ale necitim dobre, moj zaludok je otraveny zle kombinovanym jedlom vacsinou vo velkych mnozstvach a preto si myslim ze tato kura by mi velmi prospela. Od pondelka zacinam aj plavat pre posilnenie fyzickych aj psychickych sil. Rada by som sa opytala ci je vhodne pocas kury uzivat chlorellu pyrenodoisu? Momentalne si davam 5 tabliet rano s pol litrom vody pred ranajkami priblizne pol roka. Chlorella je znama pre jej vyborne dotoxikacne schopnosti a je cisto na prirodnej baze takze si myslim ze by len prospela k ocisteniu a zbaveniu sa toxinov. Vopred dakujem za odpoved.

 29. Anirata, je toľko dobrých vecí, ale pri RK si ich musíme odpustiť, aj keď si myslíme, že by mohli pomôcť, ako chlorela. Dobrá hnedá ryža je nedocenená, a je z nich zo všetkých, skutočne, najlepšia!
  Ramires, var si ryžu s menším množstvom vody, tak 1:1,8, večer ju samozrejme namoč a uvar, ako je popísné v návode. Dôkladne, 100 až 200x ju požuj a nebudeš si musieť pridávať med, sliny ju rozštiepia na sladkastý dextrín.
  LuMo, nie sú Tvoje problémy spôsobené zlozvykom zapíjať jedlo, ako píšeš: „Ja osobne môžem zapíjať jedlo počas konzumácie a aj hneď po nej čo som rád lebo som dosť ,,vodový,,“ to nie je zdravé a narušuje to trávenie a robí z jedla v žalúdku brečku a otravuje črevá a celý organizmus. Nečuduj sa svojmu exému. Postaraj sa o čisté a účinné trávenie v žalúdku tým, že nebudeš tráviace šťavy riediť, hoci aj diamantovou, alebo aj Pi vodou. Naviac, pri diamantovej vode nevieme, aké informácie tam boli vložené.
  Ryžová kúra je dokonalá vo svojej jednoduchosti. Je plne zdôvodniteľná aj čínskym systémom „stravovania sa podľa piatich elementov“, je to zlatý stred.
  Prajem ryžujúcim veľa disciplinovanosti a trpezlivosti so svojou mysľou a jej pokušeniami.

 30. Tak nakoniec si zaciatok kury presuvam na stvrtok, pretoze vtedy je spln co by mal byt idealny zaciatok. No uz od dnes sa budem snazit stravovat zdravo a bez sladkosti a inych skodlivin. Uz sa nato tesim aj ked viem ze to nebude lahke. Zajtra idem pobehat nejake bio obchody a kupit kvalitnu ryzu nech som na stvrtok pripravena. Drzim vsetkym ryzovym nadsencom palce!

 31. No neviem sú veci ktoré proste človek nedokáže, bez zapíjania jedla to u mňa nejde jednoducho do seba ryžu alebo aj iné jedlo do seba nedostanem. Nakoniec síce o stravovaní a zažívaní potravy neviem skoro nič, ale mám dojem že potom by sa nemala konzumovať polievka lebo v nej je trošku tuhej stravy zo samou vodou. Kúru som síce neprerušil ale musel som nasadiť naspäť liečivé krémy, zatial bez tabletiek. Aj tak neviem či to pomôže lebo z tohto štádia egzému sa mi z neho podarilo zatiaľ dostať iba injekciami. Inak prajem mnoho sily a vytrvalosti všetkým čo sa na RK dali, nie je to vôbec ľahké.

  1. chceš povedať, že keby si jedlo nezapíjal vodou, zomrel by si hladom? Prečítaj si v návode RK o tom ako a kedy správne piť, a to nielen pri RK. Starostlivo si prečítaj celý návod RK a snaž sa to čo najdôslednejšie dodržiavať. O tom pití tam to je podrobne rozvedené, čo si asi nebral príliš do úvahy. Za tento svoj, a nielen Tvoj, prehrešok platíš privysokú cenu.
   V prvom rade sa ti, pri zapíjaní sústa, netvoria v ústach sliny, ktoré sú kľúčové pre ďalšie trávenie škrobov; potom si riediš ostatné tráviace šťavy v žalúdku; tým máš zlé a slabé trávenie a z toho vyplývajúce kvasenie a hnitie potravy, ktoré vytvára množstvo jedov, toxínov, ktoré prenikajú do celého tela. Tých sa organizmus zbavuje aj kožou, keďže ostatné vylučovacie orgány sú už preťažené, a to má za následok ekzémy. Telo sa len snaží aj takto čistiť!
   Ale človek niekedy musí veľa vytrpieť, aby sa odhodlal na nejakú zmenu v živote. Ale Ty si už veľa urobil tým, že si sa pustil do ryžovej kúry. Zostávajú Ti len detaily, ktoré sú ale niekedy dôležité!
   Niekedy hovorím, že na RK je skutočne ťažká len prvá fáza, potom je to už len rozmaznávanie.

 32. Viktor ďakujem za rady . Ja som návod na RK čítal aj niekoľko krát, ja som to pochopil tak že sa nemá jedlo zapíjať hlavne z toho dôvodu aby neprišlo k tráviacim problémom ( pálenie záhy ) a preto som napísal že s tím našťastie nemám problém. Ak by som nepil tak by som nezomrel ale mám problém z prehĺtaním jedla, no ale skúsim to napraviť ak to pôjde. A ešte jedna otázočka ak môžem. Tým že nesprávne jem ( zapíjam stravu ) vlastne táto RK ktorú teraz prevádzam nemá zmysel ? Alebo lepšie povedané nebude mať svoj účinok ?

 33. Ano, dá sa to aj tak pochopiť, sorry, žáha je ale len ten najkrikľavejší spôsob narušenia trávenia v žalúdku. Častokrát je to plazivé a neregistrujeme to, ale následky po rokoch sú devastujúce. Splachovanie jedla vodou nie je vôbec dobré. Najlepším nápojom pre nás sú naše sliny, ktoré sú úžasne liečivé a sa tvoria len dôkladným žuvaním potravy. Preto napr. najdlhovekejší národ, Hunzovia, žuvali ovsené vločky na sucho.
  Čo sa týka polievky, je to buď zeleninový alebo mäsový vývar, ktorý zásobuje telo minerálnymi látkami. Zjeme jej pred jedlom asi 2 dcl, pričom sa doporučuje potom 5 až 10 min. počkať pred ďalším jedlom. Žalúdok je schopný sliznicou vstrebať asi 1,5 dcl tekutiny a tak obsah zahustiť. Keby sme jej ale zjedli 1/2 až 1 liter, tiež by sme mali problémy.
  Takže ano, keď tú hnedú ryžu dobrým žuvaním nepresliňujeme a naopak ešte sústa splachujeme tekutinami, získame z RK len obmedzený liečebný efekt. Ale aj tak je to snáď lepšie ako splachovanie tzv. bežného jedla.

 34. Vzdy po vypiti salky zeleneho caju mi pride divne od zaludka. Caj mam z ekoobchodu a neluhujem ho dlhsie ako 3 minuty. V com moze byt problem?

 35. najkvalitnejšie zelené čaje, podľa skutočne zisteného obsahu jeho najdôležitejšej látky EGKG (epigalokatechin-3-galát), sú len sypané a z nich na prvých miestach sú len japonské napr. Sencha-uchiyama, Gyokuro, Sencha. Až na nejakom 6. mieste je čínsky zelený čaj Pilo chun emperor.
  Vždy by sa mal piť len čerstvo pripravený zelený čaj, nie z termosky. Podľa nových zistení, sa má správne lúhovať 8 až 10 minút, aby sme z neho získali všetkých 30% polyfenolov (z jeho váhy!), ktoré obsahuje a ktoré majú silné protirakovinové účinky.
  Možno toto množstvo katechínov, ktoré obsahuje, Ti spôsobuje určitú nevoľnosť. Taktiež zel. čaj, podobne ako červené víno, vysušuje telesné šťavy, preto by sa to s ním nemalo príliš preháňať.
  Etikety na čaje píšu obchodníci a predajcovia, preto tie množstvá sú trochu prehnané, aby sa im obchody hýbali. Takže skúsiť robiť radšej slabší.

  1. Ahoj Viktor, pred tyzdnom som zacala ryzovu kuru. Tieto stranky som objavila uz v januari a v podstate odvtedy sa na tu kuru psychicky pripravujem. Dva tyzdne pred zaciatkom kury som vylucila zo stravy vsetky sladkosti a biele pecivo – asi to malo svoj zmysel, lebo prvych devat dni budem mat dnes vecer uspesne za sebou – neviem, ci je to ok, ale nemala som ziaden „abstak“. Citim sa uplne fajn, stolica sa objavila po troch dnoch, odvtedy pravidelne. Ryza mi chuti – pouzivam Natural Basmati, lepsie mi chuti, ked pridam menej vody. Co sa tyka vahy, nevazila som sa, ale podla oblecenia mozem mat tak 4 kg dolu, vsetko mi je volne 🙂 Kuru som zacala preto, lebo som mala chronicky zapal mocovych ciest a silne podrazdeny zaludok (velmi vela kavy a stresu). Mocove cesty som antibiotikami liecila asi rok, na zapal zaludka som brala dalsie lieky – nikdy predtym som nebola vaznejsie chora. Po dobrati antibiotik mam dobre vysledky – takze som v podstate zdrava, ale necitila som sa dobre – velke mnozstvo liekov ma uplne vycerpalo. Preto som zacala s kurou a myslim, ze to bolo dobre rozhodnutie. Ale kvoli neodkladnym povinnostiam nestiham vsetkych 36 dni, ale iba 21. Preto sa chcem opytat, ci by som si mohla predlzit prvu fazu na dvojnasobok, kedze kuru nestiham celu a chcela by som ,aby bol ucinok co najlepsi. V buducnosti (tuto jesen) sa chcem ku kure vratit a absolvovat ju celu, teraz to, bohuzial, nejde. Bolo by teda mozne absolovat prvu fazu 18 dni a dalsie tri fazy po 1 den? Na tychto strankach ponukas aj skratene verzie RK, ale kedze som to nechcela uplne skratit, toto mi pripada ako celkom schodny variant. Diky za odpoved 🙂

 36. No zeleny caj pijem raz do dna rano aby ma to nakoplo na cely den, inak ale hlavne pijem cistu vodu cca 2 litre. Prave mi bezi 2. den ryzovky, zatial uplne bez problemov ale este je aj skoro asi na nejake krizy. Ryza mi chuti, ja som aj tak nikdy velmi nesolila ani necukrila takze som vnimava aj na menej vyrazne chute co je urcite vyhoda. Kupila som si aj basmati celozrnnu na ktoru sa tesim v pondelok a planujem si kupit aj jazminovu celozrnnu. Takze stale je sa naco tesit:)…Inak pijem uz po 2 a pol hodine po jedle lebo citim ze moj zaludok je prazdny a lahsie tak potom dodrzim pitny rezim, kedze zase pol hodinu pred jedlom mozem najneskor pit. Takze tolko mojich momentalnych pocitov a ozvem sa neskor ako sa mi dari. Zelam Vam krasnu Velku Noc

 37. Zdravím všetkých RK-pozitívnych a najmä Viktora, pri tohtoročnej RK som zase o trochu "zmúdrel". Napr. som zistil, ze najdisciplinovanejší a bez akýchkoľvek problémov som v prvej fáze. Akonáhle vstupujem do ďaľších, rozum a vôľa sa niekedy utrhnú a je mi tažšie ich udržať na uzde. Preto rozmýšľam, že si vyskúšam RK s dvoj- až trojnásobnou dĺžkou prvej fázy RK. Myslím, že by to nemalo spôsobiť žiadne zdravotné komplikácie, čo Ty na to Viktor? Inak sa cítim výborne, ako vždy po RK.
  Ešte musím verejne pochváliť moju kamarátku Majku z lahôdok, ktorá vynikajúco zvládla RK. Predstavte si, že každý deň varíte všakovaké voňajúce dobroty a ani jedenkrát im nepodľahnete a s pokorou čakáte, kedy vám neporiadny spoluryžovník prinesie nádobku s ryžou príp. ryžu so zeleninou. Jej výkon bol na nováčika obdivuhodný. Schudla o viac ako desať kíl (pritom nemala nadváhu), každodenné bolesti hlavy, ktoré zaháňala liekmi, pominuli. Keď vidím, aká je naplnená energiou a vnútorne vyrovnaná, pokojná a hádam aj šťastná, mám ohromnú radosť, že som ju na RK zlákal. Aj to je poslaním RK, nerobíme ju iba pre seba, ale tým, že sa očisťujeme, stávame sa viac citlivejšími, empatickejšími, a snáď aj duchovnejšími bytosťami, skrátka ľuďmi. Keby sme sa tak všetci na našej planéte dohodli na RK, iste by bolo menej všakovakých kríz. Prajem všetko dobré. Palo

 38. Dobry den,
  Prave mi bezi 7. den RK, doteraz to bolo uplne bez problemov no dnes rano som sa zobudila s bolestou hlavy a citim ze mam aj teplotu…no som rozhodnuta vydrzat a neprejst predcasne do II. fazy. Este by som sa aj rada opytala, kedze v sobotu zacinam druhu fazu kedy sa uz tesim na zeleninu, no doma nemam vahu tak neviem kolko zeleniny si mozem pridat. Na den si varim cca 2 az 2,5 dcl suchej ryze.

 39. to som rád, že sa ozvali prví ryžujúci, ktorí dotiahli RK, od popolcovej stredy, do úspešného konca. Aj pri RK, v celom jej priebehu, ako aj pri hladovke a pod., nás rôzne negatívne psychické, či duchovné sily tlačia k tomu, aby sme kúru porušili a duchovne zlyhali.
  Som prekvapení s Tvojou kamoškou, že to, vďaka Tvojej pomoci, zvládla. Pritom mala na začiatku aj veľké problémy s nízkym tlakom. Skutočne klobúk dole, to vie oceniť len ten, kto sa pustil za pasy s RK. A výsledky u nej potom stoja za to.
  Jej bolesti hlavy vďaka RK pominuli a napríklad Anirate na 7 deň sa zase objavili. Neviem, či to nesúvisí aj s kvalitou ryže. Naši veľkoobchodníci sa snažia kúpiť čo najlacnejšiu a predať ju čo najdrahšie a o kvalitu, a nejakých ryžujúcich, ktorým by mohla dokonca aj ublížiť, sa moc nestarajú! Pritom trvanlivosť hnedej ryže sa udáva, že je len pol roka od zberu, potom oxiduje a tuchne olej v jej klíčku. A ktovie, či sa u nás nepredáva aj niekoľkoročná ryža.
  Takže k Tvojej otázke o dvoj-, až trojnásobnej dĺžke prvej fázy: áno, ale zrejme by to chcelo istotu kvalitnej ryže, ktorá nám v prvej a druhej fáze slúži ako liek a mal by byť preto kvalitný. Poznal som v Rakúsku jedného menom Heinz, ktorý robil prvú fázu 30 dní a cítil sa vynikajúco, plný energie a vyliečil si tým dokonca aj psoriázu. Robil vo veľkoobchode Naturgarten, kde sa predávala vo veľkom aj celozrnná ryža a bola istota jej čerstvosti a kvality. Ale viem, že pred pár rokmi sa aj v Maďarsku pestovala ryža natural, ktorú od nich brala zase jedna iná produkcia v Rakúsku. Mal som na Maďarov kontakt, no niekde sa mi stratil.
  Takže držím Ti palce.

 40. Ahoj Anirata, dúfame, že nás neopustíš a podarí sa Ti prekonať problémy s bolesťou hlavy. Možno skús vymeniť ryžu. To množstvo zeleniny aj bez váženia je jednoduché. Malo by na pohľad na tanieri tvoriť po uvarení asi 1/3 objemu, čo si vlastne môžeš približne odmerať aj nejakou šálkou.

 41. Ahoj Viktor, dakujem za odpoved ale zial momentalne nemozem pokracovat. Mam vysoke teploty, bolesti hlavy, hlienovity kasel a preto momentalne nemam fyzickych ani psychickych sil pokracovat. Skusala som este v stredu vydrzat bez ibuprofenu a akychkolvek liekov do vecera a normalne som jedla ryzu ale bolest bola neznesitelna a mala som vysoku teplotu.
  Co sa tyka ryze, myslim ze som mala velmi kvalitnu. Kupujem ju v jednom ekoshope v zahranici kde nieje balena ale clovek si ju sam naberie. Maju tam 4 druhy fullcorn ryze. Striedala som 3 z nich a kazda mi chutila po dlhsom zuvani. Nesmrdela pri vareni ani nemala pachut. Inak som presne dodrzovala pitny rezim aj casovo, denne som vypila cca 3 litre a stolicu som mala pravidelne kazdy den. Nebyt tejto choroby urcite pokracujem spokojne dalej. Momentalne mam ovocno zeleninove dni nech mam vitaminy, nezatazujem zaludok a telo moze naplno bojovat s chorobou.

 42. mrzí ma to Anirata. Tak sa vylieč. Len ma napadla jedna možnosť, či si tej ryže nejedla príliš veľa, pretože si spomínala svoj predošlý spôsob stravovania: „moj zaludok je otraveny zle kombinovanym jedlom vacsinou vo velkych mnozstvach“.
  Poznal som prípad, že jeden kamarát jedol týždeň veľmi veľké kvantá celozrnnej ryže, myslel si, že keď neje nič iné, tak jej musí zjesť veľa a zľakol som sa po týždni, keď som ho videl, ako zle v tvári vyzeral.
  Prejedanie je zlé v každej forme, vyčerpáva nás z minerálov a vitamínov a zanáša organizmus. A pri RK by sme ho mali očisťovať len miernymi dávkami ryže, ale zato dobre požuvanej a tým aj preslinenej!
  Ale Ty si sa snažila ukázkovo a robila všetko dobre, len chcem nájsť príčinu Tvojich problémov.
  Angína je však neklamným znakom, že telo sa zúfalo snaží vyčistiť, detoxikovať.

 43. Dobry den,

  chcel by som sa spytat, ze ked si navarim rano ryzu na cely den, casom je studena. Mozem si ju nejako prihriat na tefalovej panvici? Lebo mi viac chuti tepla, chladna je onicom.

  Dakujem.

 44. Ocean, ryža sa dá prihrievať, ale len šetrne, aby neprišla k druhému varu. Najlepšie podliať troškou vody a zohrejeme ju pod pokrievkou krátko v pare. V žiadnom prípade nezohrievať v mikrovlnke!

 45. Dakujem Viktor,

  este sa spytam, ak nezjem celu ryzu v dany den, mozem ju zjest na druhy den? Stava sa mi, ze rano, kym si urobim novu ryzu je aj 11.00, cize prichadzam o ranajky.

  A kedy vecer prosim ta je mozne naposledy tu ryzu jest? Je to nejako ohranicene?

  Dakujem.

  1. Ahoj ocean,
   varenú ryžu a aj varené strukoviny môžeme skonzumovať do 2 dní. Teda ešte aj na druhý deň. Zelenina by však, podľa možnosti, mala byť vždy čerstvá. Po 20 monútach po uvarení stráca vraj energiu.
   No, hovorí sa, že posledné jedlo by sme mali jesť najneskôr o piatej až šiestej večer. Inak máme horší spánok, ráno sa budíme unavení, potrebujeme aj dlhšie spať. Mozgová žľaza epifýza neprodukuje v noci hormón šťastia a mladosti – melatonín. A dokonca, ak k tomu jeme ešte neskoro večer aj ťažšie jedlo, ráno môžeme mať pocit úzkosti a depresiu.
   Ale pri RK, ak to dobre požujeme, aby sa to rýchlo strávilo, tak snáď ešte o siedmej až ôsmej, ak nie sme vážne chorí, by to ešte bolo možné.

 46. Ahoj Viktor,

  chcem sa este spytat, co mam robit, ked mi ta ryza prestala uplne chutit, na zaciatku kury mi normalne chutila, ale po 5 dnoch mi je z nej nanic, normalne radsej nic nejem a pijem len vodu a zihlavovy caj.

  Je potom kura ucinna??

 47. Viktor,

  robim tu kuru uz tyzden a schudol som 7 kg. Ale neda mi jedna vec. Na predchadzajuci prispevok som nasiel odpoved v tvojich doterajsich prispevkoch a ryzu si varim v menej vody, je chutnejsia.

  Ale aj tak nevychadza jest tri davky za den, ja som doma cely den a staci pocitat. Priemerny clovek stane o 7.00, da varim ryzu, ktora sa vari cca 20 minut, potom kym dojde je dajme tomu 8.30. Ak tvrdis, ze kazde susto treba pozut 200-300 krat a dajme tomu jedno zutie je sekunda, tak susto zujes 5 minut, co je inak aj pravda. V jednom z prispevkov si spominal, ze kazdy si najde 20 minut na zjedenie jednej davky. Ale to by znamenalo jest 4 susta, kedze jedno sa zuje aj 5 minut, a 4 susta je malicko, taky maly tanierik ma tych sust viac, cize ja to jem cca hodinu. Cize ryza bola hotova o 8.30 a hodinu ju jem a sme na case 9.30 a aj to musis vsta o 7.00 rano, nehovorim o vikendoch kedy sa vstava neskor. 9.30 a teraz nemozes pit vodu tri hodiny, cize sa dostavame na cas 12.30 kedy zacnem pit vela vody… nevypijem ju hned ale pijem ju cca 1 hod, cize sme sa dostali na 13.30 a teraz nasleduje polhodinova pauza cize zacnej jest o 14.00 a jem do 15.00 potom zas tri hodiny pauza na pitie a sme na case 18.00 kedy zacnem pit tu hodinu, lebo v podstate ma cas nahana a je 19.00 potom pauza do 19.30 a zacnem jest poslednu davku… Zober si ze niekto vstava napriklad o 9.00 a potom by takymto systemom koncil o 21.30 s tym ze yb zacal jest vtedy.

  Moja otazka znie, kedy rano si dat varit ryzu, a ako dlho ju jest teda jedno jedlo, ked sa ma tak dlho zut, aby sa to dalo vobec stihnut. Vravim ja som doma a normalne jem jednu davku, alebo sa mi obcas podari dve. Tri sa mi nepodarilo, potom ju vyhodim a to si odmeriam tebou odporucene najmensie mnozstvo na den…

  A je zdrave pit tolko vody naraz???

  Inak je to vsetko super dobre sa citim a celkovo som nejaky lepsi.

  Dufam ze sa nehnevas.

  Ahoj ocean.

 48. Rad by som sa este Viktora spytal, nie je mi jasne v druhej faze RK sa robi ta zelenina 3-10 minut to je po bode varu, alebo od zaciatku varenia, ked je voda este chladna.

  A co sa tyka 25 percent zeleniny, je to opticky na tanieri, ci 25 percent vahy ryze po uvareni.

  Dakujem.

 49. Dobrý deň, dnes začínam ryžovú kúru a už sa na ňu vcelku teším. Absolvovala som ju celú už viac razy. Po prvý krát pred niečo viac ako dvadsiatimi rokmi a naposledy pred piatimi rokmi. Dúfam, že budem mať dostatok sebadisciplýny a podarí sa mi dotiahnuť ju do konca. Možno to bude návrat k môjmu vegetariánstvu, ktoré som dodržiavala skoro 20 rokov. Posledných 5 rokov jem všetko a sama cítim, že to nie je celkom ono.
  Hlavne verím, že sa mi trocha očistí aj myseľ. Tam cítim tých nánosov azda najviac.

 50. Ahoj Ocean, je chválihodné, že sa držíš, i keď to nemáš ľahké. Veľa problémov pri RK je z toho, že nám myseľ začne horúčkovito pracovať a vytvárať problémy, chce zmenu, chce RK ukončiť!
  Ak Ti nechutí ryža skús zmeniť za inú, producenta, alebo namiesto guľatej dlhú a naopak. Môžeš si ju aj pred varením opražiť na sucho do zlatova.
  Neviem či si si niekedy aj stopol, ako dlho trvá žutie jedného sústa. Mne 100 krát trvá jednu minutu. Kúsaj teda len jednu minutu, nebuď maximalista, za 20 minút to máš 20 súst. To snáď je dosť na zasýtenie! Hlavne buď pri jedení v kľude a pohode.
  Hovoríš, že ješ len jeden, až dva krát denne, to môžeš potom vypiť bez problémov, aj po troche, najmenej 3 litre vody bez kolízie s trávením. Pritom doporučené množstvo je 30 ml na kg váhy za deň. Pri 70 kg je to teda 2,1 litra. Aj po najedení môžeš vypiť asi 1,5 dl.
  Ráno, ako staneš môžeš vypiť pohár, až dva, počas varenia ryže ďalší jeden až dva. Ješ o 8:00. Od 11:00 môšeš vypiť postupne ďalšie dva okolo 16:00 pred večerou zase a o 20:00 tiež. To je s tými 3 x 1,5 dcl po jedle minimálne 2,1 až 3 litre. Ale nemusíš sa násilím nalievať. Treba však vedieť, že veľmi veľa zdravotných problémov je spôsobené tým, že nedostatočne pijeme, nie tekutiny, ale čistú dobrú vodu! Takže tieto problémy s pitím nie sú len pri ryžovej kúre, ale pri akomkoľvek jedení! Tak si vyber.
  25%-né množstvo zeleniny po uvarení v II. fáze v pomere k ryži je myslené na váhu.
  Takže prajem Ti nech sa darí a vyderžíš, pretože to potom človeka mrzí. Skús pracovať aj s mysľou a všímať si ju. Nedovoľ jej, aby neustále dokolečka pracovala, ako gramofónová platňa. Pri každej hladovke, diéte a pod. to je hlavný problém, nekľud mysle.

 51. Rusalka, sme radi, že si tu a že s tušením jari a Popolcovej stredy (17. februára) ryžová kúra začína ožívať.
  Nechce sa mi veriť, že ryžová kúra je na Slovensku známa už 20 rokov. Viem. že jej prvé verzie vznikali niekedy v roku 1999.
  Také zdravé vegetariánstvo, na ktoré sa možno spoľahnúť je vlastne už 4. fáza RK, ale hlavne jej tzv. 5. fáza, teda vyvážené, plnohodnotné, nie nejaké pudingové.
  Takže dúfame, že Ti prinesie RK to, čo od nej očakávaš, pretože už vieš do čoho ideš.

  1. Ešte včera večer som čítala Tvoju odpoveď, Viktor. Trocha som sa pohrabala v starých zápiskoch a blúdila spomienkami a myslím, že je to skutočne tak ako som napísala. V roku 1985 som veľmi ťažko ochorela a už si nepamätám kto to bol, ale niekto mi vtedy poradil prejsť na vegetariánsku stravu, ktorá by odľahčila mojim chorým črevám. Bolo to pre mňa ťažké, dovtedy som bola vyslovene „klobáskový“ typ. Hoci som od cca 15. rokov veku na raňajky jedávala rôzne kaše z ovsených vločiek /súviselo to s mojimi pokusmi s jogou/, klobásky, salámy a mäso víťazili.
   Choroba po pár mesiacoch ustúpila /doteraz neviem, či to bola nová liečba, vtedy ešte u nás len testovaným liekom – Salofalk, alebo práve prechod na vegetariánsku stravu/. Ešte 2-3 roky po vyliečení občas vracali nejaké jej prejavy /vtedy som s ňou už ale nebojovala liekmi, ale varila som si pšenový odvar a pšenové kaše a vždy do dvoch troch dní symptómy vracajúceho sa ochorenia odzneli/.
   Ani neviem, kto mi raz dal dve cyklostylované strany s ryžovou kúrou, aby som ju vyskúšala. Kúra nebola dopodrobna rozpísaná, ale fungovala na rovnakom princípe. Nepamätám si, či tých dní na cyklus bolo 9, ale pamätám si, že na pitie bola povolená aj citrónová voda. Ja som v svojich starých poznámkach našla stopu po jej absolvovaní až z roku 1994 /určite to ale nebolo po prvý raz/.
   Tie dve strany som používala až do roku 2005, kedy sa mi dostala do rúk táto verzia ryžovej kúry.
   Bohužiaľ bol rok 2005 zároveň rokom, kedy som definitívne prestala byť vegetariánkou. Kedy som celkom zabudla na svoje mnohoročné návyky /nedostatok a nepravidelnosť spánku, začala som konzumovať(príležitostne) alkohol a o strave ani nehovorím/. Teraz by som chcela opäť plynule dospieť do vyššieho levelu, len neviem, či sa mi to ešte podarí.

 52. Ahoj Viktor,

  dakujem za tvoje slova povzbudenia.

  Praveze ja mam mysel cistu ako nikdy, uplne sa fajn citim, moja mysel predtym bola negativna a teraz je cista ako keby som sa narodil vcera, ani hladny nie som, aj kila idu dole…

  Ryza mi uz „chuti“ viac nakolko ju varim v menej vode, pridavam cesnak a majoran, ako je pisane, ze je mozne v 2. faze RK.

  Este mi prosim odpovedz, varime zeleninu 3-10 minut od zaciatku ked dame vodu do hrnca, alebo 3-10 minut od bodu varu.

  Dakujem.

 53. Ahoj Ocean, tak som rád, že je to s Tebou celkom v poriadku.
  Tá doba 3 až 10 minút je od doby varu. Zeleninu môžeme tepelne upravovať viacerými spôsobmi: 1. v pare, predáva sa v domácich potrebách taká nerezová, rozkladacia, dierkovaná vložka na naparovanie do hrnca, to je snáď najlepší spôsob pripravy; 2. krátke opraženie nakrájanej zeleniny na sucho a potom podliatím trochou vody a zase za to robí viac menej v pare pod pokrievkou; 3. pečenie v rúre alebo podobne; 4. príprava formou zeleninovej polievky, kde dáme najprv druhy zeleniny, ktoré potrebujú dlhší čas na zmäknutie, ako cvikla, keleráb, mrkva a postupne cez zeler až k listovej zelenine ako kapusta, kel brokolica, ktorú varíme už len kratučko. Z polievky si časť zeleniny môžeme odložiť ako prílohu k ryži. 5. varenie vo vode, čo je najháklivejší spôsob prípravy, pretože do vody vylúhované minerály a vitamíny strácame, ak túto vodu nejako za čerstva nespotrebujeme.
  Neviem ako ty konkrétne pripravuješ zeleninu.
  To pitie 1,5 litra vody hneď ráno je ďalšia kúra „liečenie pitím vody“, ktorá, ak nespôsobuje nejaké problémy, sa môže výhodne kombinovať s ryžovou kúrou.

 54. Ahojte všeti ryžujúci!

  Najprv chcem veľmi pekne poďakovať Vám Viktor, i administrátorovi, za toľkú prácu, ktorá, zdá sa, mení mnohé životy k lepšiemu. Dúfam, že čoskoro pozbierate svoje skúsenosti a spíšete to do peknej knižky.

  Som v 7. dna a trpím. Jednak duševne (chuteeeeeee), čo sa ešte dá zvládnuť, aj vďaka čítaniu tejto stránky. Horšie je to, že mi je veľmi ťažko jesť takto pripravenú ryžu. Už keď sa na ňu pozriem, stiahne sa mi hrdlo. Keď ju prehltnem, leží mi v žalúdku ako kameň. Denne si varím 1 dl (100g) ryže a takmer polovica mi zostane. Aj keď mám hlad, pri pomyslení na ryžu radšej vydržím a nejem nič. Schudla som 5 kg, čo je asi priveľa za 10 dní (vrátane prípravy). Obávam sa, že v takomto režime to do 19. februára nevydržím.

  Urobila som, čo som vedela:
  V bratislavskej Slnečnici som si kúpila španielsku hnedú Bio ryžu veľmi dobrej chuti (a krasne zašitú v plátenom vrecku :o), žujem viac ako 100x, v pokojnom sústredení. Ale je to každý deň horšie.

  Myslím, že viem, prečo to je: celoživotne mám nedostatok žalúdočnej kyseliny.
  Čo mám robiť?

  Zatiaľ som uvažovala nad týmto:
  1. Teta čítala, že podobné liečivé účinky sa dajú dosiahnuť pomocou pšena. Včera som skúsila, nejde mi dolu krkom lepšie.
  2. Vy ste v základom popise písali, že pôvodne to bola jačmenná kúra. Skúšam dnes, ale tiež nič moc.
  3. Písali ste o pražení. Možno by to pomohlo. Kedy mám ryžu opražiť? Prv, než ju umyjem, alebo až ráno, scedenú namočenú?
  4. Malo by zmysel, keby som do konca kúry jedla stravu 3. alebo 4. fázy?
  5. Existujú nejaké koreniny, bylinky, ktoré podporujú trávenie, zvyšujú produkciu kyseliny?

  Veľmi chcem vydržať, tak budem nesmierne vďačná za každú radu.

  Všetkým nám držím palce,
  ir

 55. asi by som sa opakoval, pretože v návode na I. fázu RK je tento problém dopodrobna preberaný.
  K opraženiu: do zlatova možno opražiť, ako namočenú ryžu po dobu minimálne 4 hod, tak aj nenamočenú. Michio Kushi doporučuje skôr namočenú ryžu. Opražíme ju na panvici na miernom plameni a potom zalejeme vodou, pri namočení s vodou z namočenia.
  Ešte možno by pomohlo dlhšie žuvanie 200 až 300 krát, kým ryža nezíska v ústach nasládlu chuť. Enzým ptyalín v slinách ju rozštiepil na ľahkostráviteľný jednoduchší cukor dextrín.
  Nezabúdať hneď ráno a počas dňa piť dostatok dobrej vody (3 dcl na 10 kg váhy za deň.)
  PS: Ryža sa netrávi žalúdočnou kyselinou, ale ptyalínom v ústach a potom až v tenkom čreve. Preto je tak dôležitú dobre preslinenie škrobovín v ústach.

 56. Vcerajsia kriza 7. dna (chute, bolesti a depka) pominula, presne ako viaceri pisali, dnes je svet uz pekny :o). Skusim zut este viac a ak to nepomoze, do 3. fazy vydrzim aj viac-menej hladna, ved ludia drzia aj 40-dnove hladovky. To o traveni ryze som nevedela, vdaka. Skusim niekde pohladat, ci je mozne, aby niekto tvoril malo ptyalinu, alebo vobec, ci je mozne, aby pre niekoho bola neslana nemastna ryza nestravitelna. Je to divne, ale je mi z nej fakt zle. Inak, raz tu pisal jeden clovek, ze nevie prehltnut nic, ak to nezapije. Aj ja poznam taku osobu, byvala kolegyna. Neviem, ci je to nedostatkom slin, zvlastnym hltanom, alebo je to psychicke, ale taki ludia zrejme su.

 57. Je fórum aj na“Ryžová kúra /verzia 2009/“,tam je písane viacej ako tu skús si aj to poprečitovať. Asi by bolo lepšie písať do jedného.

 58. Som dnes na v siedmom dni prvej fázy RK. Všetko ide v pohode. Druhý a tretí deň som mala na jazyku silný povlak, ale inak sa cítim veľmi dobre. Chcem sa spýtať na jedno. Pravidelne tri krát v týždni chodím ráno plávať. V rámci RK mi to vyšlo na prvý deň, ďalšie som už vynechala, len cvičím. Voda mi však chýba. Pomáha nie len môjmu telu, ale aj mojej psychike. V článku „Orgánové hodiny“ je práve čas, ktorý trávim najčastejšie v bazéne uvádzané, že telo potrebuje byť v teple. Tak by som rada vedela, či by som mala v období RK plávanie vynechať /je to cca 1500m 3x v týždni/, alebo keď je telo naučené, pokračovať v tejto aktivite? Môžem telu ublížiť?

 59. Chcem len pozdravit Viktora a vsetkych co skusaju ryzovu kuru.V stredu 27. januara zacinam 3. fazu RK. Zajtra je 11. den po nove, cize den vhodny na pitie iba vody a bilinkoveho caju, ziadna strava. Ja pijem aj zihlavovy caj. Chcel by som sa spytat Viktora, ci ho pijem spravne, na jednu salku, jedna cajova lyzicka a 15 min luhujem, tak je napisane v navode. A ci je mnozstvo caju nejako obmedzene denne, pripadne ako dlho sa moze dlhodobo pit zihlavovy caj, ci nema nejake vedlajsie ucinky.

  Dakujem. Tesim sa na strukoviny, aj ked tie mnozstva su k ryzi malicke, asi budem varit 3 fazule 🙂

 60. Ahoj Rusalka, Tvoj priebeh RK je povzbudzujúci aj pre nás, držíme palce. No, k plávaniu a studenej vode vo vzťahu k orgánovým hodinám sa neviem vyjadriť, nie som veľký odborník na čínsku medicínu, ale skúsim to zistiť. No myslím, že v prvých dvoch fázach RK, je telo náchylné na chlad a aspoň vtedy by som to obmedzil.
  Ocean, tiež nás teší, že si už tak ďaleko postúpil, no častokrát ľudia prestanú byť dôslední v 3. fáze RK a tu nezriedka z ľahkomyseľnosti zhavarujú.
  Čo sa týka žihľavového čaju, liečiteľ pán Krištofovič ho odporúčal lúhovať presne 8 minút. inak sa už vylúhovávajú adstringentné, sťahujúce látky. Má sa piť najviac 3 týždne, potom urobiť aspoň 3 týždne pauzu. Tá čajová lyžička na 2 dcl šálku by mohlo byť správne množstvo. Niektorí bylinkári hovoria, že čím slabší čaj tým lepšie, samozrejme obchodníci sa snažia predávať a niekedy množstvá v návodoch preháňajú.
  Ešte chcem povzbudiť Irenu, v jej problémoch s náklopnnosťou k ryži. Mal som 3 kolegov, ktorí 1. fázu RK v podstate vždy prehladovali a ryžu mohli začať jesť až v 2. fáze, keď bola už so zeleninou. Napriek tomu RK vždy dokončili a to s veľmi dobrými zdravotnými a váhovými výsledkami. Takže by som neskákal hneď na 3. fázu, ale vydržal a skúsil potom druhú fázu so zeleninkou, kedy tieto problémy s trávením ustávajú.

 61. Ahoj Viktor,

  prosim ta, chcel by som sa spytat na povlak na jazyku. Pred kurou som mal silny povlak na jazyku a boli tam skvrny v tvare predlzenych fazul, ktore povlak nemali, ale vyzeralo to desivo. Vraj sa z jazyka da urobit aj diagnostika chorob, ale mozno som to mal zlym travenim. Inak mal som reflux pazeraka, na ktory som bol aj operovany.

  Ked som zacal RK, v momente som mal jazyk cisty, bez akehokolvek povlaku.
  V 2. faze RK sa mi objavil slabucky povlak, bez flakov na jazyku a ako som cital, asi to bolo detoxikaciou.

  Az ked som zacal jest strukoviny v 3. faze RK sa zas povlak objavuje s jednym malym flakom.

  Chcel by som sa spytat, s cim to moze mat suvislost, tie flaky a povlak. Moze to signalizovat zle travenie, alebo nejake diagnosti vnutornych organov?

  Dakujem pekne.

  PS: Viktor, teda ak mozem, ty si nejaky doktor, alebo odbornik na zdravu vyzivu?

 62. ocean, na jazyku ja 6 zón prislúchajúcich rôznym orgánom. To by asi musel vidieť skúsený liečiteľ, pracujúci s takouto diagnostikou. Ale ak dáme prírode možnosť tak nás zbaví takmer všetkých chorob. Ty si mal dosť problémov, s Tebou to nebude mať až také ľahké.
  Ryžová kúra je jedna z najlepších prírodných metód ako sa vyčistiť, regenerovať a vyliečiť. Chce to trpezlivosť, pretože sa to zdá zdĺhavé, a dôveru, že si dokáže telo pomôcť samo, ak mu dáme možnosť. Potom sa treba poučiť a pridržiavať sa v ďalšom stravy popísanej v 5. fáze RK, pretože ak skĺzneme do starých kolají, zdravotné problémy sa postupne vrátia.
  Keby to, čo dokáže urobiť RK za 36 dní s našim telom a duchom, dokázala aj západná farmaceutická medicína, obdržala by celú radu Nobelových cien.

 63. Dnes mám štvrtý deň II. fázy očisty. Jedlo mi problémy nerobí, len už asi piaty deň cítim intenzívnejšie zbavovanie sa tela hlienov /ranné vykašlávanie, občasné hlieny z nosa/. Dnes ráno ma však prekvapil priam nával hlienov v hltane. Pijem pri tom dosť tekutín, tak neviem, čo to mohlo zapríčiniť takéto ich nahromadenie. Cítim, že odchádzajú pri každom výraznejšom prehlnutí. Zaujímavé je, že to ranné vykašlávanie dnes ustalo. Dúfam, že to o pár dní pominie, takúto skúsenosť som zatiaľ počas ryžovej kúry nemala.
  Inak sa cítim zdravotne v pohode. Mám dostatok energie a dnes som po prvý krát po dlhšej dobe opäť pokojne spala. Cítim, že hlavne moja myseľ sa začína upokojovať.

 64. Rusalka, ten nával hlienov by Ťa mal len tešiť. Väčšinou máme, z predošlého spôsobu stravovania, organizmus značne zanesený a zahlienený. Treba sa ich len zbavovať a neprehĺtať a neposmrkovať ich. To, že u Teba k niečomu takému došlo je úžasná vec!
  MUDr Vilma Partiková v knihe „Hladovění pro zdraví“ o hlienoch hovorí, že sú to produkty látkovej výmeny a cudzorodé látky, ktoré sa postupne hromadia v organizme
  V Prahe existuje jeden liečiteľ, Pavel Šíma, ktorý svoju liečbu má založenú hlavne na zbavovaní tela hlienov. Vyprovokuváva to prestrikovaním nosa odvarom čaju z prasličky a anízu (pomer 3:1). Do nosných dierok sa niekoľkokrát denne strieka spolu jednorázovo asi 5 ml tohoto čaji v leže, pri zaklonenej hlave, ktorá nám visí z válendy. Dutiny tak odvádzajú škodliviny z ceklého tela a pľúc. Je to zpočiatku trochu nepríjemné a dráždivé, ale postupne to má zbaviť telo všetkých hlienov. Má s tým veľké úspechy a popularitu. Napísal o tom aj dve knižôčky; „Příroda se vrací a odpouští“ a „Za tajemstvím zdraví, s úsměvem láskou… a rozumem“ nakladatelství Heřmánek.

 65. Ahoj Viktor,

  mas pravdu, ryzova kura uplne osviezi telo i ducha, clovek sa citi skvele, ale stale mam pocit, ze je to len prechodne, neviem si uprimne predstavit, ze by som sa mal takto stravovat rok, nieto este cely zivot. Telo si pyta aj klasicke veci, ako su maso, a ine, pretoze to treba na zdravy vyvin a aby mohlo normalne fungovat a rozmyslat.

  RK je iba extrem, ked telo davame oddych aby sa uzdravilo regenerovalo. Ty drzis 5. fazu stale? Potom si bud jogin, alebo nejaky budhisticky mnich.

  Nic v zlom, je to velmi dobra vec, ale nejde to navzdy, vsak to vidis aj podla prispevkov ludi tu, ktori to robia iba preto, ze maju silnu volu.

  Tato doba, ktoru zijeme nam ani nedava sancu na zdravy zivot a stravu, preto musime takto obcas siahnut na nejaku kuru. Vravim, keby clovek zil mimo realny svet, niekde v budhistickom klastore, slo by to, bohuzial v realnom svete, uz len s varenim by boli problemy, nehovoriac o jedeni v behu…
  Trpezlivost mam a myslim aj volu inak by som sa nedostal na 23. den RK. Verim, ze si dam aj 5. prechodnu fazu, ale dalej v zivote sa mozem akurat riadit nejakou delenou stravou, pripadne azijskou kuchynou, ale neverim, ze by som vydrzal na ryzi dalej.

  Vravim, nic v zlom, som len uprimny.

  Myslis, ze uz teraz sa nejako moj organizmus regeneruje?

  Dakujem, s pozdravom ocean.

 66. Ahoj Viktor, no veď ja som rada, že sa hlieny /ešte stále/ uvoľňujú. Včera mi začala ďalšie dosť nezvyčajná reakcia. Na štítnej žľaze mám niekoľko malých uzlíkov, ktoré už roky sleduje endokrinológ. Nemenia veľkosť, nijak nevplývajú na činnosť štítnej žľazy, len sú pod dohľadom. Včera ma tie miesta začali tlačiť a pobolievať. Je možné, že by sa začali vstrebávať? Na kontrolu /sono/ idem asi o mesiac, tak uvidím, či sa niečo zmenilo/zmení. Sú malinké, ja si ich nahmatať nedokážem. Dnes už ten tlak ustal, už len doznieva.
  Ale veľmi ma začala bolieť stará /30 rokov/ jazva na trieslach /bolieva zriedka, občas pri výkyvoch počasia/ jej súčasťou sú tiež malé uzlíky, ktoré sa mi tam vytvorili po lekárskom zákroku /otvorenie tepny/.
  Sú to všetko také zvláštne pocity.
  Navyše môj organizmus dostal chuť na čistú ryžu, tak som sa rozhodla dnešok a zajtrajšok vypustiť zeleninu. Robím dobre, keď budem v rámci druhej fázy dva dni na čistej ryži? Vo štvrtok pridám opäť zeleninu, aby som mohla v sobotu prejsť plynulo na stravu III. fázy.

 67. Ocean, neviem, či si si skutočne stihol prečítať v návode k Ryžovej kúre aj V. fázu RK, kde to už vôbec nie je len výlučne o ryži. Ale po V. fáze nastupuje doporučené normálne stravovanie, ktoré je označené v návode ako VI. fáza. Skús si to prečítať a pouvažovať, čo Ti potom ešte chýba.
  Čomu sa treba vyvarovať je biela, ale čiastočne aj celozrnná múka, ktorá zahlieňuje podobne ako mliečne výrobky. Preto sú, z viacerých hľadísk, doporučované celé varené zrná! Ďalej biely cukor, aj v skrytých formách, tzv. rastlinné maslá, premiera živočíšnych tukov a bielkovín, konzervy a chemicky konzervované potraviny a úprava v mikrovlnke.

 68. Rusalka, držíme Ti palce. To že Ťa pobolievajú uzlíky pri štítnej žľaze a stará rana v triesle, je normálna spätná, liečivá reakcia, ktorá sa objavuje pri skutočnom liečení nielen pri hladovke a breussovej šťavovej kúre a teda podobne aj pri RK, ale aj napr. pri liečiní prípravkami Energy a Diochi a inými. Vtedy sa objavujú aj staré nedoliečené choroby, ktoré sa v tele riešia.
  Pri problémoch so štítnou žľazou je veľmi blahodárne si k dusenej zelenine alebo polievke pridávať aj trochu morskej riasy bublinatky (chaluha bublinatá, fucus vesiculosus), ktorú do bylinkových lekárni dodáva firma Juvamed. Už v minulých storočiach zistili mnohí lekári vo svete, že táto riasa, až zázračne, pomáha pri poruchách štítnej žľazy. Treba ju (za deň asi čajovú lyžičku) na pár hodín namočiť a potom aspoň 1/2 hod. variť.
  To, že sa aj v ďalších fázach RK vraciame k prvej fáze, teda jeme len opäť čistú ryžu, je len na prospech celej kúre. Pokiaľ organizmus dostane chuť na čistú ryžu, to treba len vítať, častejšie však prichádzajú chute iné, ktorým musíme čeliť.

 69. Ahoj Viktor,

  nemyslel som to zle. V piatok som zacal 4. fazu RK. A pomer potravin je uz skvely, priblizne pol taniera je ryza a pol zelenina a strukoviny. Ryza mi inak normalne chuti, odkedy si davam iba o trochu vody viac kolko je ryze a ochucujem si ju majorankou a cesnakom. Je naozaj ako oriesky, chutna a vobec nie je ako blato, ked sa dava viac vody.

  Co sa tyka strukovin, jem stale take velke fazule, tie mi chutia najviac, rozpolim si ich na tanieri a posypem troskou morskej soli.

  Od piatku som zacal pridavat surovu zeleninu, mam domacu kyslu kapustu zo suda, alebo si nastruham napriklad mrkvu so salatovou uhorkou a pokvapkam trocha olivovym olejom a osolim tiez trocha.

  S tym masom som to tak nemyslel, ja viem, ze sa odporuca jest ryby a hydinu.

  Inak citim sa pocas celej RK skvele, tri razy sa mi chvilu tocila hlava, ale to je v pohode. Citim sa taky lahsi aj na ducu aj na vahe (som na 30. dni RK a schudol som 16,8kg).

  Mam pocit, akoby som sa znova narodil, som vyrovnanejsi a veselsi a spokojnejsi.

  Skor by som chcel poradit, ako prejst na „normalnu“ stravu, aby to co mi RK dava nevyslo nazmar. Ja viem odkazes ma na VI. fazu, samozrejme pozorne si to precitam…

  Kupil som si WOK panvicu a skusim sa stravovat na tento sposob ako oni v Azii. Chcel by som sa spytat, co si myslis o ich prisadach, ako sojova omacka, ryzove vino, dumbier, chili papricky atd… Je zdrave jest palive? Aky mas prosim ta na to nazor? Oni pouzivaju velmi vela zeleniny a sem tam nejake tenko nakrajane masko, vacsinou kuracie, tak to si myslim, ze by mohlo byt pre mna dobre. Ci myslim, ze azijsky sposob pripravy jedal a stravovanie narusi ucinky RK?

  Dakujem. A mas pravdu za RK by sa mala davat nobelova cena.

 70. Ahoj Ocean, no to je potešitelné, ako si zatiaľ zvládol RK. Akú váhu si mal na začiatku?
  No ten prechod: V prvom rade prejsť piatou fázou, t.j. kombinovať a nahradzovať ryžu s inými celozrnnými obilovinami a strukoviny občas s tofu. Podrobne je popísná tu v návode, ale na jeho konci je priložený aj jej Wordovský súbor, kde si ju môžeš v originálnom prevedení stiahnuť, uložiť a prípadne vytlačiť!
  Až potom prejsť na tú tzv. šiestu fázu. Tiež je tu podrobne popísaná. Tu, pri tzv. normálnom stravovaní, si treba potom podržať akurát celozrnné obiloviny a produkty z nich (neskĺznuť do bielej ryže a bielej múky a výrobkov z nej, ale aj obyčajná ražná múka je vlastne biela múka, a hlavne sa vyhýbať jednoduchým rafinovaným cukrom) a nezabudnúť aj celkom na strukoviny, najlepšie sú drobné fazuľky azuki. V neposlednom rade nezabudnuť na popolušku na našom stole, ktorá je však kráľovnou stolov v iných krajinách – na zeleninu, ako rôzne tepelne upravenú, tak aj surovú! Určite ten ázijský spôsob stravovania aj s wokom je potom veľmi vhodný.
  Ich prísady, ako sójová omáčka, sójová pasta miso, umeboši ocot, ryžový ocot, gomasio, morské riasy sú zdravé, len treba kupovať kvalitné – tradične vyrábané. Aj koreniny, ako zázvor, najlepšie čerstvý, z ktorého po nastrúhaní sa dá vytlačiť šťava a uložiť v poháriku v chladničke, je dobrý a zdravý ako prísada do sladkých kaší, ale v Ázii sa používa aj do polievok. Veľmi dobré a zdravé, hlavne na žalúdok, sú aj štipľavé papričky tzv. kajenské korenie, ďalej prášok kurkumy, treba ho kombinovať s malým množstvom čierneho korenia. Tie rôzne koreniny (ale aj zeleniny) majú rôzne, veľmi účinné rastlinné fytochemikálie, ktoré sú dôležité napr. tiež pri prevencii a boji proti rakovine. Nič si nezadajú s účinnosťou s normálnou chemoterapiou.
  Strukoviny by sa mali predsa len občas striedať, aby sme dostali celú paletu ich rôznych látok.
  Čo sa týka ryžového vína saké, to je skôr len alkohol. Samozrejme občas, v malom množstve nemôže vadiť, ak sa práve neliečime z rakoviny.

 71. Ahoj Viktor, ďakujem za radu ohľadne rias. Zaradím ich v IV. fáze do jedálnička. Kedysi som riasy používala pri príprave jedál pravidelne, tak sa k nim vrátim.
  Som dnes v šiestom dni tretej fázy. Stratila som 6 kg, čo považujem za dosť veľa vzhľadom na to, že mám normálnu váhu /teraz je to 58 kg/. Strukoviny mám veľmi rada, takže je – čo sa týka jedla – táto fáza pre mňa fázou radostnou. Prvý deň zmena jedálnička spôsobila hnačku, ale na druhý deň už bolo všetko ok. Zároveň došlo prvé tri dni tejto fázy k mohutnému prečisteniu ženských orgánov /aspoň dúfam, že to bolo očistné/. Mala som silný hlienovitý výtok, ale už aj toto je od pondelka v poriadku.
  Včera som k svojim hodinám cvičenia opäť pridala aj plávanie. Priznávam, že mi chýbalo. Bolo to v pohode a cítila som sa po plávaní veľmi dobre.
  Na budúci týždeň som objednaná na sono štítnej žľazy, tak podám informáciu ako som dopadla s mojimi uzlíkmi.

  A mám ešte jeden dotaz. Naozaj sa teraz cítim mimoriadne dobre a mám chuť si celú kúru ešte raz zopakovať. Dá sa začať hneď po štvrtej fáze, alebo je lepšie dopriať telu niekoľko týždňov oddych?

  1. No, to okamžité zopakovanie kúry by nemalo mať žiadne zvláštne negatívne dopady. Myslím si, že práve naopak, čistenie pôjde do väčšej hĺbky. Možno, že už toľko ani nebudeš strácať na váhe. Takáto možnosť ma veru ani nenapadla.
   Snáď by ešte stálo za úvahu si pred tým dať 5. fázu, t.j. fázu s ďalšími obilninami a celozrnnými produktami, tofu, atď. ako je písaní v návode.
   Tie morské riasy, v malom množstve, by sa mohli pouážívať už aj v II. fáze RK, keďže ide vlastne o morskú zeleninu.

 72. Ahoj Viktor,

  mal som 134 kg a v sobotu koncim 4. fazu RK a budem mat cca 115 kg, cize som zhodil 19 kg, tj cca 14,2 percenta.

  Co sa tyka 5. fazy RK, treba kombinovat s doterajsou stravou cestoviny a ine obilniny, sojove klicky a tofu kvoli prechodu, alebo moze ostat ryza a strukoviny klasicky dalsich 9 dni?

  Ako si robis mungo fazulove klicky? Videl som zopar navodov na nete, ale zaujima ma tvoj sposob ako ich nechas klicit?

  Co znamena, ked som sa docital v navode RK, ze jedlo pokvapkáme dobrou, tradične dozrievanou sójovou omáčkou? Aka je to dobra? Ja som si kupil cinsku v tesco za 25 Sk, je taka dobra? Light je vraj slana, teda na solenie a Dark na to, aby jedlo bolo tmave.

  Chcem sa este opytat, ked budem za dalsich 9 dni uz v 6. faze RK cize sa zacne „normalna“ strava ako dlho sa travi jedlo normalne, tiez 3 hodiny ako ryza pri RK, alebo viac? Napriklad, maso, zemiaky, alebo ine druhy stravy sa asi travia viac…

  Mnozstva v „normalnej“ strave tiez musia byt take male zavisle od ryze ako v RK? Myslim, ci si mozem urobit viac ako 1,5-3 dcl ryze (obilnin) na den, podla ktorej sa potom vypocitaju mnozstva ostatnych potravin ako zelenina, strukoviny (ozaj mnozstvo masa bude ako strukoviny, kedze su to bielkoviny, teda tych 15 percent ako v 4. faze RK ?), salaty…

  Este sa chcem spytat osobne otazky, ten povlak na jazyku, v prvej faze RK uplne zmizol a od druhej sa znova vratil a mam ho stale. Cim to moze byt, alebo preco v prvej faze bol jazyk uplne cisty?

  A strasne ma svrbia nohy, najma lytka, a mam tam taku cervenu vyrazku. Vsimol som si to este pred RK, hlavne pri sprchovani ma to svrbelo, neprikladal som tomu najprv vyznam, ale potom vznikla ta vyrazka. Neviem, ci mam doma blchy, alebo je to nejaka alergia ?

  Dakujem. Ahoj.

 73. Chcela by som začať s RK na popolcovú stredu. Beriem okrem liekov na cukrovku,vysoký krvný tlak aj lieky na štítnu žľazu, ktorú mi vyoperovali. Moja otázka by znela či ich môžem brať aj počas RK ak áno zaujímal by ma postup, keď si ráno uvarím ryžu na celý deň, na obed a večeru si ju mám prihrievať? Ako?, alebo ju jesť studenú.
  Ďakujem.
  Bea

 74. Ahoj Bea, no nie som lekár. Ale na vysoký krvný tlak budeš môcť vysadiť lieky snáď aj okamžite po zahájení RK. Ešte sa nestalo, aby aj ten najzarputilejší vysoký krvný tlak za pár dní nezišiel na normál alebo ešte nižšie. Dávkovanie inzulínu si budeš musieť regulovať, ale budeš potrebovať len časť toho ako teraz a na štítnu žľazu asi budeš lieky potrebovať, keďže je vyoperovaná. Ale na množstve a regulácii sa poraď s endokrinológom. Škoda, že si sa s RK nestretla pred viacerými rokmi, ale nič nie je nikdy stratené.
  Ryžu si môžeme prihriať tak, že ju pdlejeme troškou vody a len šetrne zohrejeme v pare pod pokrievkou, tak aby sme ju neprevarili druhý krát. Ak to nevadí, dá sa jesť samozrejme aj nezohriata, pretože dôkladným žuvaním ju zohrejeme v ústach.
  Držíme palce, aby si to zvládla a Tvoj zdravotný stav sa radikálne zmenil k lepšiemu.

 75. Ahoj Viktor,

  prosim ta odpovedz ak mozes na moj posledny prispevok.

  Okrem toho ma este zaujima ten pomer v 5. faze RK, ze miesto ryze dame aj ine cestoviny, alebo pecivo celozrnne.
  Tych 80 percent a 20 percent. pochopil som to spravne ze napriklad 80 percent ryze a 20 percent napriklad celozrnnych cestovin? Ci ten pmer je len ked sa nieco vari s ryzou, nejake ine obilniny.

  A teda mozeme uplne miesto ryze jest napriklad celozrnne cestoviny alebo pecivo.

  Dakujem. Ocean.

 76. Ahoj Viktor,
  Ďakujem za odpoveď. Už sa psychicky pripravujem na stredu. Dúfam, že to s pomocou tejto stránky vydržím. Viem, že to bude ťažké. Pokiaľ ide o existenciu ryžovej kúry na Slovensku podľa mojich informácií mi o nej cca v 1980-tom rozprávala moja mama, že ju držal jej bratranec v tom čase primár na internom odd. v Malackách. Vtedy som bola ešte dieťa. Pamatám si iba to, že mal mať vážne zdravotné problémy a pomohla mu ryžová kúra. Toto iba na margo existencie ryžovej kúry na Slovensku.

  Bea

 77. Ahoj Ocean, ospravedlňujem sa no bol som odcestovaný a nemal som dosť času.
  V piatej fáze môžeš zostať pri ryži, ak chceš, očiste to prospeje, ale potom si musíš zaradiť ďalšiu, kedy začneš experimentovať s inými celozrnnými obilninami, ako pšeno pohánka, ktoré sa varia podobne jednoducho ako ryža, len kratšie, alebo lúpaným ovsom, špaldou, ktoré môžeme variť aj spolu s ryžou, kde tvora asi 20% množstva. Prípadne jačmenné krúpy, raž, ktoré varíme samotné, lebo sa varia dlhšie ako ryža. Zvyknú sa miešať s ryžou len obilniny, ktoré s ňou aj varíme. Celozrnné cestoviny jeme ako základ samotné, teda so strukovinami a zeleninou, bez ryže. Celozrnné pečivo na Slovensku kvalitné nedostať kúpiť. Odporúčam si piecť vlastné, veľmi jednoduché Dogoty, ktoré občas môžeme jesť ako jediný základ, recept je priložený na tejto stránke. Treba si však uvedomiť, že múka v každej forme, aj celozrnná, organizmus zahlieňuje a uprednostňovať preto varené, celé zrná.
  Mungo naklíčujem v 7 dcl pohári, kde asi 1,5 cm munga premyjem, dám na vrch nejakú sieťkovinu so záclonoviny bez vzorku, ktorú pripevním gumičkou. Máčam to asi 10 hod, potom zlejem cez sieťku, cez ktorú napustím opäť vodu na prepláchnutie, potom cez sieťku aj vylejem, nechám v rohu dresu opreté šikmo hore dnom odkvapkať. Postavím na dno, jemne sklepnem, aby sa povrch vyrovnal a postavím na tmavé, teplé miesto. Aspoň 2 krát denne takto preplachujem. Mungo klíči veľmi rýchlo. Keď sú klíčky 1/2 cm dlhé, uložím ich do chladničky, nezabúdam stále, min. raz denne, preplachovať. Nebezpečenstvom klíčkov sú plesne!
  Dobrá sójová omáčka je tá tradične dozrievaná v drevených, najčastejšie cédrových sudoch po dobu jedného roku. Zárukou sú len japonské omáčky ako Shoyu a pod., od firiem ako, Onozaki, Muso, ktoré dostaneme len v dobrých Natur obchodoch. Nie čínske ani holandské a nie v supermarketoch a Tescu. To je chémia a rýchlené chémiou.
  Iste, v 6. fáze sa jedlo môže tráviť dlhšie, záleží od množstva tukov (sardinky v oleji až 8 hodín) a bielkovín a vhodnej, či nevhodnej kombinácie potravín.
  Preto tie pomery bielkovín, aj mäsa, sú aj naďalej len 15% v priemere, samozrejme si občas človek môže dovoliť nejaký výstrelok, ale nie trvale. Bielkovín človek vlastne veľa nepotrebuje, zaťažujú a narušujú metabolizmus.
  Povlak na jazyku môže signalizovať, že telo sa ešte čistí, a treba mu to dopriať. Ale reakcie tela sú veľmi komplikované človek sa v nich len málo vyzná.
  Takisto svrbenie nôh je prejav čistenia organizmu, keďže iné vylučovacie cesty nestačia. Môžu to byť aj problémy s pečeňou, alebo spôsobené psychikou. Pomáha umývanie veľmi horúcou vodou, do ktorej pridáme jablčný ocot, alebo čajom z myšieho chvostíka.
  Keď as dá strava do poriadku, postupne by sa malo všetko stabilizovať, a to je 5. a 6. fáza RK…

 78. Viktor,

  dakujem ti velmi pekne za odpovede, uz som sa zlakol, ze si na mna zabudol, alebo zanevrel. Od utorka uz budem v 6. faze teda „normalna“ strava.

  Zaobstaral som si original cinsky wok, teda plechovy, v ktoroch je rychla priprava zeleniny, cestovin, aj masa.

  Skusim aj cinske ryzove rezance, aj ked asi nie su z hnedej ryze.

  Moja vyska je 189 cm a ako som spominal zo 134 kg som siel na 114 kg, teda 20 kg ubytok.

  Okrem toho sa citim velmi dobre, aj duchovne aj fyzicky.
  Teraz uz mozem zacat sportovat, behat a trochu robit kliky, aby sa mi aj sila zyvsila, predtym to neslo bol som velmi tazky. Nadavaha tu je stale, ale myslim, ze ked sa dostanem na 100 kg uz to bude v poriadku.

  Ryzu som si naozaj oblubil, neviem aku pouzivas znacku, ja som mal od firmy PRO-BIO a bola dokonca Bio, ako uz hovori nazov firmy. Trosku draha 54 Sk 500 g, ale zas denne som si odmeral 2 dcl, takze to nevyslo tak draho a hlavne ucinok na nezaplatenie.

  Myslim, ze teraz sa budem stravovat velmi zdravo, hlavne vela zeleniny, salatov a obcas rybie filety a kuracina. Vela pit, zvykol som si v prvej faze aj 4 litre cistej vody z kohutika a pri terajsej vahe by to malo byt cca 3,5 litra denne, rano vzdy vypijem tych 1,5 litra a potom priebezne denne zvysok.

  Myslim, ze prve, co dam z masa do ust budu rybacie filety Pangasius, alebo som rozmyslal, ze si urobim kuraci vyvar. Co by bolo podla teba ako prve vhodnejsie?

  Alebo, ze by som si este teraz spravil nejaku natierku z 5. fazy, akoze maslo zmiesat napriklad z mungom varenym?

  Prosim ta este tie klicky, to sa je cele aj s tymi fazulkami? Som si myslel, ze budu vacsie ako take struky, ked to vidim niekoho v telke ako s tym vari a vravi, ze su to mungo klicky. Nevies, kde take dostat kupit-tie vacsie co vyzeraju ako struky.

  Dakujem ti inak velmi pekne za tvoj cas a uzitocne rady.

  Ocean.

 79. Ahoj Oceán, no, prešiel si kúrou výborne, ale ešte kým sa usadí, ako tak, zdravá a správna strava, bude to práca a bdelosť.
  Tá ryža od firmy PRO-BIO je dobrá, najlepšia je asi ich dlhozrnná – basmati.
  Vodu z vodovodu je dobré nechať cez noc odstáť vo veľkom uhorkovom pohári, aby vyprchal chlór, inak OK. Aj to množstvo vody, ktoré si pil, bolo pre efekt kúry podstatné.
  O rybe pangasiuse z Vietnamu na internete kolovali šokujúce varovania, aký je plný chemikálií a svinstva. Kurčatá z obchodu tiež sú plné hormónov a antibiotík. Ak sa dá domáce. Ako vidíš, v tejto dobe nie je vôbec ľahké sa zdravo stravovať. Človek musí veľa vedieť. Správny životný štýl by sa mal učiť už v škole. To je dôležitejšie, ako iné predmety. Ale farmaceutické firmy by potom mali veľké straty.
  Strukovinové nátierky, väčšinou z varených strukovín, sú veľmi dobré a ich zmysel je aj v tom, že sa vyhýbame tým prílišnému množstvu tuku, ktorý je v bežných pomazánkach. Dobré recepty nájdeš v makrobiotických kuchárkach.
  Klíčky samozrejme sa jedia aj s fazuľkami. Vo vnútri zrnka sa pri klíčení udejú zázraky. Štiepenie škrobov a tukov na jednoduchšie zložky, násobenie vitamínov a enzýmov, takže sú ľahko stráviteľné. Majú len krátke klíčky, celé bohatsvo je vtedy ešte v zrnku. Dostať ich aj na tácničkách zatavené vo fólii v supermarketoch, ale ľuďom z nich bolo aj týždeň veľmi zle, lebo tam už boli plesne!! Tie, čo si Ty videl v televízii, to sú dlhé, staršie klíčky z normálnej sóje, ktoré pestujú aj u nás Aziati. Zrnko tým bolo už vyčerpané. Technológiu pestovania nepoznám. Normálne klíčky s fazuľkami sú však oveľa hodnotnejšie. Ale normálna sója neklíči, vysokou teplotou v sušiarňach je zabitá. Jedine bio sója od fi. PRO-BIO mi pekne klíči.

 80. Do skončenia ryžovej kúry mi chýba päť dní. Dnes som absolvovala sono štítnej žľazy a výsledky sú viac ako dobré, niektoré z uzlíkov, ktoré tam mám, zmenšili svoju veľkosť. Tak sa teším a dodalo mi to ešte väčšiu chuť, predĺžiť si ryžovú kúru – minimálne o 9 dní čistej ryže a o niečo skrátené ďalšie etapy kúry.
  Viktor, mám otázku. Dnes som bola u lekárky konzultovať moju nespavosť, nesústredenosť a nepokojnosť mysle, ktoré sa počas kúry zlepšili len o kúsoček. Lekárka mi doporučuje liečbu antidepresívami. Dala mi čas na premyslenie do utorka. Nie som veľmi zástancom takejto liečby a trocha sa jej obávam. Existuje nejaká prirodzená náhrada? Veľa cvičím, veľa plávam, veľa sa prechádzam po prírode, pracujem s dychom… no ani spolu s ryžou to veľmi mojej mysli veľmi nepomáha. Neviem nájsť svoj stratený pokoj.

  1. Ahoj Rusalka, vidím, že RK si dobre zvládla a ďalej bojuješ, kedy si však stratila svoj pokoj? Antidepresíva nie sú, podľa mňa riešením, ale naša myseľ.
   Najhoršie je od niečoho utekať, lebo to potláčať, tým sa to zhoršuje a zosiľňuje. Nesmieš chcieť ujsť od depresie, nespavosti, nesústredenosti, nepokoja mysle, ale sa jej postaviť, zamerať na ňu svoje vedomie, pozrieť sa na to. Urob to svojim meditačným predmetom, prepáľ sa cez depresiu. Prílišná aktivita môže byť tiež len únikom od nepríjemných duševných stavov. Vyhraď si pravidelne denne čas byť sama so sebou a pozorovať zvedavo a nezaujato všetky zložky svojej osobnosti:- telesné; citové (aj nepríjemné), mentálne (myšlienky, žiadosti, stavy a zafarbenia svojej mysle). Porozumenie niečoho vznikne, len keď tomu venujeme pozornosť. Vrecom tmu z miestnosti nevyženieme, len svetlom, teda vedomím. Antidepresíva a prílišná aktivita sú, v tomto prípade, len mechom.
   Aj problémy so štítnou žľazou môžu súvisieť so silnými a častými negatívnymi citovými pohnutiami a šokmi., takže môýu byť aj psychogénnej povahy. Treba začať pracovať so svojou mysľou, psychikou.
   Je dobré mať kotvu od ktorej vychádzame a ku ktorej sa vraciame, aby sme sa netúlali a nestrácali v rôznych myšlienkach a predstavách a tou kotvou je najlepšie naše prirodzené dýchanie, ktoré si uvedomujeme. S nádychom si potom môžem uvedomovať celé telo a s výdychom si tiež uvedomujem celé telo. Keď sa myseľ k niečomu zatúla, či už pocity myšlienky, zvuky…,si to všimnem a trpezlivo ju, ako malé dieťa, vrátim späť k dýchaniu, ktoré je príjemné a ukľudňuje.
   Zároveň pozorovaním všetkých javov, vnútorných aj vonkajších, môžem zistiť ich tri univerzálne charakteristiky: 1/ sú pominuteľné a nestále, plynú. 2/ sú neuspokojivé a strastné, nedajú nám pravé a trvalé šťastie. 3/ Nie sú našim ja, nie sme to my. Uvedomením si toho môžeme získať pokoj, nadhľad a vyrovnanosť. Ale chce to neustálu snahu o všímavosť a bdelosť.
   A ak Ti môžem v tomto odporučiť nejakú knihu, tak by to bol Eckhart Tolle: Moc přítomného okamžku, z vyd. Pragma, prípadne niečo od Krišnamurtiho, ale čítanie samo nepomôže, len prax.
   O nespavosti bolo tu pred pár dňami písané tiež. Vyskúšaj si tiež dať podmienky do poriadku, -inteligentne. Neponocuj pri internete, to tiež narušuje spánok

   1. Ďakujem za odpoveď Viktor. Aj za cenné rady. Knihu E. Tollea si určite kúpim. A asi by som mala oprášiť aj knihy o meditácii. Nespavosť sa mi počas RK výrazne zlepšila, hoci to stále nie je ono. Ale s tou mám problémy len niekoľko málo mesiacov. To ostatné /depresia, nesústredenie, nepokoj mysle/ to si so sebou nosím už niekoľko rokov /7?/. Je to zároveň aj časová hranica, kedy som prestala s mojim mnohoročným vegetariánstvom a kedy som okrem mysle, začala zanedbávať aj svoje telo.
    Pokúsim sa zamerať na svoju psychiku. Myslím, že máš pravdu, a že väčšina mojich zdravotných neduhov súvisí práve s ňou. Len mám pocit, že je vo mne momentálne viac rezignácie ako vôle.
    Určite ale po skončení RK zopakujem ešte jeden jej cyklus /skrátený ako som napísala vyššie/, cítim sa výrazne lepšie po všetkých stránkach.

 81. Podakovanie,

  Viktor dakujem Ti za seba aj za vsetkych, ktorym vytrvalo a pravidelne odpisujes, za rady a postrehy a podporu.

  V pondelok som skoncil prechodnu fazu a som na „normalnej“ strave. Jem vacsinou delenu stravu, zeleninu, munga, cinsku kapustu, dnes som mal aj kuracie prsia… zeleninove polievky… upiekol som si chlieb zo spaldovej muky a ciernych oliv…

  Poviem Vam vsetkym, chyba mi ryza, je mi za nou nejako smutno, naozaj tie cinske prislovia o stasti a ryzi su pravdive, ze ak chces byt stastny cely zivot jedz ryzu.

  Kazde rano vypijem 1,5 litra vody, to som si uz nejako navykol a dam si striedavu sprchu.

  Po tolkych rokoch zivota az teraz vo veku 36 rokov sa dozvediet o niecom takom ako je ryzova kura, skoda, ze som to nevedel skor, ale ako sa vravi niky nie je neskoro.

  Vsetkym co citaju tieto stranky odporucam tuto kuru, treba sa na zaciatku trocha premoct a ide to, clovek ani nie je hladny, je to naozaj vyvazena strava a ten pocit lahkosti, ci uz na tele, alebo dusi prekona vsetky pocity…

  Viktor, ja sa ozvem, asi si dam skratenu 4×1 den RK, preto, aby som si vratil tieto pocity. Je to mozne, nevadi, ze to nebude 4×9 dni?

  Viktor Tebe aj ostatnym vela stastia praje ocean-ivan.

  Pokoj v dusi.

 82. Ahoj Ocean, no skoro si ma rozplakal. Isteže, môžeš si dať aj mini kúru 4 x 1 deň, je to veľmi vhodné si robiť takéto udržovacie dni.
  Ale neviem, či som to nesprávne pochopil, že sa s ryžou lúčiš po RK. Aj v piatej a „šiestej“ fáze ju môžeš mať stále ako prílohu, či základ k iným potravinám. Myslené je to len tak, aby po RK nebola stále len ryža, že ju potom prestriedávame s inými celozrnnými, hodnotnými obilninami, prípadne cestovinami a pod. Ja ju mám aj normálne, možno aj 4 krát do týždňa. A na strukoviny by tiež bolo škoda zabudnúť, nehovoriac už o zelenine.
  Čo sa týka delenej stravy, ak sú strukoviny k obilninám v pomere asi 1/5, je to OK. Horšie je to, ak to s nimi preháňame, a ešte zle kombinujeme, ako hrachová kaša s párkom alebo šošovica s volským okom.

 83. V utorok som úspešne skončila RK. Cítim sa veľmi dobre. Pokračujem od včera opäť čistou ryžou /do Veľkej noci si dám ešte jednu skrátenú kúru/. Tento rok som mnou moje telo veľmi dobre spolupracuje, neprenasledovali ma myšlienky na predčasné ukončenie a lákadlá okolo seba som viacmenej nevnímala. V poslednom týždni sa mi celkom upravil aj spánok, takže sa vytrácajú niekoľkomesačné pocity únavy a myseľ začína byť pokojnejšia. Verím, že sa „vylieči“ celkom.

 84. Rusalka, zaslúžiš si obdiv za Tvoju vytrvalosť a že si, ako hovoríš, nezakolísala počas RK. Si takmer lepšia ako naši hokejisti! Nech sa Ti všetko ešte viac upraví a vylepší pokračovaním novým kolom kúry. Do Veľkej noci sa vlastne dá ešte stále stihnúť aj celá kúra.
  Teší nás, že aj problémy so spánkom a mysľou sa vylepšili a zrejme, ak sa budeš usilovať, aj vyriešia.

 85. Ahoj Viktor,

  nelucim sa s ryzou, ale ako bolo napisane v 6. faze RK, presiel som na ine obilniny. A uz druhy den si ju zas varim a potom dam na wok pripiect s roznou zeleninou. Ryza a zelenina, pripadne spaldove cestoviny uvarene a potom zapecene na olivovom oleji, na to vsetko nedam dopustit.

  Dvakrat som mal aj kuracie maso, ale zelenina je najlepsia.

  A dalsi uspech, idem s vahou zas dole, uz mam nie minus 20 kg, ale minus 21 kg oproti povodnym 134 kg. Sice pomalsie, ale porcie su obrovske. Akurat si varim ryzu a strukoviny.

  Inak prisiel mi strasne velky ucet za plyn, taky som este nemal. Za 49 dni (presne v obdobi RK) som minul 35 m3, tj. na den je to 0,7 m3. Neviem, ci to je preto, ze som si vzdy varil ryzu cca 20 min a strukoviny cca 1 h 15 min, ale dovtedy som maval spotrebu max 0,03 m3 na den. A pritom som tiez varieval…

  Vravim zelenina by nemala byt popoluska na nasom stole je skvela a mozeme sa jej najest kolko chceme.

  Pomer potravin by som mal dodrziavat ako bolo v 5. faze RK? Teda 50% sacharidy, 20% varena zelenina, 15% surova zelenina a 15% bielkoviny?

  Zatial s pozdravom ocean.

  PS Rozplakal ako ze si dojaty, ze ta kura je taka skvela, alebo skor si to myslel akoze zo srandy.

 86. Ahoj Oceán,
  v piatej fáze, a platí to aj pre šiestu, sa celozrnná ryža má striedať (nie vynechať) a kombinovať (v pomere 80:20%) s inými obilninami. Čiže, pár krát do týždňa by sme si ju mali stále dopriať.
  Pozor na obrovské porcie, aby nedochádzalo k prejedaniu a následnému zlému tráveniu a tak ku tvorbe toxínov v tráviacom trakte. Viem, aj podľa seba, že je ťažké sa tomu vyvarovať.
  Tomu vysokému účtu za plyn nerozumiem, pretože ryžu a strukoviny si varíme len raz za deň a po zovretí ich ďalej varíme len na veľmi slabom plyne. Ale dobre, že varíš na plyne, to je zdravšie, ako na elektrine.
  Áno, ten pomer potravín by mal prevažne byť ako udávaš, s výnimkou, keď občas robíš prísnu delenú stravu, teda len zeleninu a mäso.
  Dojalo ma to, že si to úspešne zvládol a že Ti to pomohlo a pozitívne zmenilo život. To ma teší.

 87. Tak dnes som zacal s ryzovou kurou.

  Po prvom dni sa ani neda povedat ze ci to so mnou nieco robi.Jedine co pocitujem je dost velka bolest hlavy co nebyva u mna zvykom.Uvidim po par dnoch.Mavam dost casto ladvinove koliky takze sa toho trochu obavam nakolko som tu cital ze je to mozne dostat prave pocas kury.Nikdy v zivote som nieco taketo nepodstupil takze neviem co ma caka a neminie.Budem sa snazit vydrzat co najdlhsie a vytrvat do konca

  Vlcik

  1. Vlcik, bolesť hlavy je normálny jav v prvých dňoch kúry. V návode je o tom dosť písané.
   Kolika je spomínaná, nie však ľadvinová, týkalo sa to črevnej koliky a to v súvislosti s pitím veľa nápojov po jedle. Nemusíš mať obavy.

 88. ahojte, som pred koncom druhej fázy. Mám jediný, ale zato podstatný problém. Veľmi som schudla a preto neviem, či mám v kúre pokračovať. Dala som sa na to z očistných dôvodov, nie redukčných, pretože už pred začatím kúry som vážila asi 50 kg. Je v prípade prílišného úbytku na váhe lepšie kúru predčasne ukončiť? Alebo by som mala iba pridať nejakú potravinovú zložku navyše? dakujem za rady

 89. Zdravíme, Jasterica, očista sa nedá oddeliť od straty na váhe. Pri RK strácaš len to nezdravé a zaťažujúce, v podstate choroby. Čo je prílišná strata na váhe? Pri hladovke je bezpečnostná hranica, ešte s veľkou rezervou, -25%. U Teba by to bolo na 37,5 kg. Si na konci 2. fázy, tá nová potravinová zložka príde, sú ňou strukoviny, obsahujúce v kombinácii s ryžou dobré a plnohodnotné bielkoviny. Takže si nerob starosti, len dobre požuj a presliň každé sústo, aby z toho telo dokázalo vyťažiť maximum a nezabúdaj na dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu a slnku.
  Mina, skutočne si to zobrala s prípravou zodpovedne a vyplatilo sa. Ja by som odporúčal predĺžiť 1. fázu len tak, aby mi zostalo 9 dní na posledné tri fázy, teda po 3 x 3 dni. Ale ak cítiš, že Tvoj návrh je lepší, môže byť, ak to zvládneš. Len potom si daj pozor pri nábehu na extrémy.

 90. Ahoj Viktor, dakujem za odpoved! No ja citim, ze by som zvladla uskutocnit aj moj prvotny umysel,lebo so citim psychicky velmi silna, ale tiez ma napadlo, ci prechod na normalnu stravu nebude trosku drasticky, kedze dalsie tri fazy by trvali len po jeden den. Ale citim sa vyborne. Na druhej strane, celkom pekne som schudla a to kila, ktore som mala fakt navyse, takze by som nerada nieco nabrala naspat. Chodim pravidelne cvicit, takze pohybu mam dost, boli to skor take kila, ktore sa velmi tazko u zien zhadzuju 🙂 ale ako popisujes pri Jasterici, kila, ktore idu dole, su odpad, takze usudzujem, ze ich nenaberiem spat, ked sa budem zdravo stravovat. Touto kurou by som rada zacala novu a lepsiu etapu vo svojom stravovani, pomaly si zacinam kupovat zdrave varianty potravin a verim, ze mi zdrave stravovanie vydrzi co najdlhsie. Ale ako si pisal, nechcem spadnut do nejakych extremov, takze asi spravim, ako si napisal. Dnes mam 12 den, takze akurat od zajtra by som zacala so zeleninou, na ktoru sa uz neskutocne tesim! este jeden postreh – uplne sa mi akoby vycibrili ci vynovili zmysly – vsetko mi vonia ovela intenzivnejsie. A hlavne, som sa psychicky dost zrovnala – mam pomerne vybusnu povahu, ale odkedy drzim kuru, som pokojnejsia a vyrovnanejsia a len maloco ma skutocne vytoci. To mi pripada rovnako velke plus ako fyzicka ocista. Zatial dakujem a urcite sa este ozvem … som rada, ze som sa na to dala.

 91. Ďakujem za upokojenie. Strukoviny su super. KAzdemu radim to, co som si uvarila dnes na obed: cervena ryza uvarena so sovicou a karfiol na pare uduseny s medvedim cesnakom. mnam. teda dufam, ze ten karfiol sa moze…

 92. Teší nás to, Jašterica. Až keď človek prejde trochu ryžovou kúrou, si uvedomí aké dobré, vyvážené, zdravé a chutné sú jednoduché veci založené na celozrnných obilninách, zelenine a strukovinách. „To naviac je od diabla“, povedané s trochou nadsázky a humoru.
  Presne takáto strava, ako v 4. až 6. fáze RK je, tiež podľa „Výživa podle pěti elementů“ od Barabara Temelie, z Eugeniky 2002, považovaná za tú najsprávnejšiu a najzdravšiu.

 93. Ahoj Viktor,

  pozdrav od oceana. Vaha mi stale drzi, len sa necitim tak fit ako pocas ryzovej kury. Jem vsetko, ale tei pocity co som mal uz nie su.

  Prosim ta chcem sa ta pytat, stale som pil zihlavovy caj, teraz uz nepijem asi 10 dni. Zacali mi totiz vypadavat vlasy pri cesani. Moze na to mat vplyv zihlavovy caj?

  Mam chut sa vratit k RK. Odporucas mi nejaku skratenu, alebo sa mam vratit rovno k poslednej faze RK? Asi najucinejsia je prva faza vsak a zvysok je uz iba prechod, ci aj osatne fazy RK su ocistne?

  Dakujem.

 94. krehká. veľmi citlivá a nie, nemám len ten dojem, že očistná kúra ešte trvá. telo je len schránka, tá sa zbavila všetkého nadbytočného. čas plynie, kilá sa pomaly vracajú. momentálne trošku tratím vlasy. aj som kvôli tomu plakala ale čo už, sú to len mŕtve bunky. hormóny vypli, menštruáciu som do dnešného dňa nedostala. heh, ešte že bol pôst od všetkého, inak by som sa už aj obávala.
  lenže, všetko je riadené zhora.
  hlava.
  myseľ ešte stále čistí. prichádza znovuzrodená prirodzenosť.
  celkom náročné, taký nápor. kúra je naozaj skúška, ktorú treba podstúpiť.
  bojujme so sebou, staňme sa víťazmi…
  ZDAR

 95. veľmi ma mrzí, že u Teba neprebehla RK, tak, ako si si určite priala. Napísala si pekný, sarkastický príspevok. No v živote sa vždy nedokážeme vyvarovať všetkých chýb a za mňa, nie sme bohovia, aby sme dokázali všetko predpokladať a úplne sto percentne poradiť.
  Nevieme, aké si mala ťažkosti, ktoré Ťa doviedli k RK. Snažila si sa, až úzkostlivo, od začiatku nič nezanedbať, no asi najväčšia chyba, ktorú som nedocenil, ale Ty si už aj tak bola rozbehnutá, bola, že si pila ráno ten kýblik čaju z kotvičnika zemného, ešte k tomu aj vzhľadom k Tvojej nízkej telesnej váhe. Je to silná bylina, ktorá postupne výrazne zasahuje do hormonálneho systému (napr. o 30% zvyšuje hladinu testosterónu, zvyšuje hladinu folikostimulačného hormónu, hladinu estradiolu, luteinizačného hormónu, obsahuje 2,8% steroidných saponínov, je považovaná za bylinnú viagru).
  Pri RK môžeme užívať len veľmi mierne čaje, ale najlepšie len čistú vodu. Pri RK si organizmus všetko reguluje sám a nesmie byť niečím znásilňovaný, preto stále varujeme pred akýmikoľvek potravinovými doplnkami a náhradami, vitamínmi a minerálmi, ktoré nastolovanú jemnú reguláciu pri dlhodobej RK postupne rozvracajú.
  Podobný prípad ako u Teba sa vyskytol raz u ženy v prechode, ktorá brala hormonálnu terapiu, ktorú počas RK vysadila a dostala sa následne do nezávideniahodných zdravotných problémov.
  Len tak ma tiež napadá, akú pozornosť si venovala dôkladnému žuvaniu počas prvých dvoch fáz RK.
  Ako je to teraz u Teba s kotvičníkom, pretože ten dokáže už aj zastavenú menštruáciu u starších žien obnoviť, keďže Ty ju teraz stále nemáš. Ako sa teraz stravuješ, čo sladkosti?
  Prajeme Ti skorý návrat vitality, zdravia a aj váhy, pri dobrom stravovaní.

  1. mrzí ma, ak príspevok vyznel sarkasticky, to som naozaj nemala v úmysle. pekne po poriadku… k RK ma viedla, ani nie tak zdravotná situácia, i keď ťažkosti v podobe chôrob sa vždy nájdu, skôr hlad po novej, lepšej ceste životom. niežeby som žila extrémne a bohémsky, ale keď chcem niečo zmeniť, musím začať od seba.
   kotvičník, som pila len tých prvých pár dní, potom som si uvedomila, že aj čaj môže byť na príťaž, tak som ho úplne vyradila. kýblik ostal, no teplej a odstátej vody. s tým úzkostlivo, to na mňa isto sedí. žuvať som sa snažila dôsledne.
   sladkosti, až sa za seba hanbím, musím priznať, ich konzumáciu som obnovila. raz si písal, že myseľ je mocná, je to pravda, vždy má dáke výhovorky.
   ach je toho toľko čo by bolo momentálne nutné zohľadniť. môj terajší stav. raz si napísal, že kúra musí byť ľudom daná. vnímam ju ako dar. aj keď sa sa chybuje, je tu vždy nový deň, možnosť na zmenu.
   tie vlasy aj starta menzesu, len životný kolotoč či bumerang čo sa vracia. bolo to tu, je to tu zas, stále o tom istom, preto asi ten nechcený sarkazmus.
   prosím, ak máš nejaké rady som otvorená.
   nemôžem opomenúť ešte jeden fakt. počas a po kúre, vnímala a vnímam to ako stres, stretla som sa s nepochopením okolia. to ma mrzí a zaťažuje. cítim tlak, neviem čoho, na seba a mám chuť sa búriť a brániť.
   možno si iba namýšľam a zveličujem ale kúra (znovu?)otvorila pandorinu skrinku – sny a niečo navyše možno, šiesty zmysel?

 96. Ahoj Ocean, to ma teší, že sa Ti váha stále drží, išiel si tuším zo 134 na 114 kg. No RK je komplexná záležitosť. Je to detoxikácia, ozdravenie a prechod na zdravú stravu zároveň. Keby si sa stravoval len 4. alebo 5. fázou RK, po pol roku až roku by si dosiahol to čo pri 36 dňovej celej RK. Čiže 4. a 5. fáza sú tiež liečivé, takto funguje vlastne makrobiotika. Len RK to všetko urýchľuje a čo je dôležité, naučí postupne človeka si takúto stravu sám pripravovať. Aj tých čo si nevedia uvariť ani čaj.
  Hovoríš, že ješ všetko, to by sme v tejto nezdravej dobe nemali. Mali by sme sa vyhýbať hlavne bielemu cukru, bielej múke a niektorým rastlinným olejom (slnečnicový, kukuričný, sójový), aby sme sa vyhli srdcovo cievnym problémom, ale aj cukrovke atď. Viď posledný dôležitý príspevok „Cholesterolová lež“.
  Neviem, či vypadávanie vlasov môže spôsobovať dlhodobé pitie žihľavového čaju. Doporučuje sa urobiť 4-týždňovú kuru s pitím čaju z čerstvej žihľavy na jaro a na jeseň. Ale proti vypadávaniu vlasov by malo pomôcť zase umývanie hlavy žihľavovým čajom. Viď knihu od Marie Treben, Zdravie z Božej lekárne.
  U Teba by bolo dobré ešte kúru zopakovať, aby si ešte išiel z váhou dole a potom sa držať 5. fázy, ale bez bielej múky, cukru a nevhodných rastlinných olejov, ako je uvádzané v v tom poslednom prispevku tu v Eutrofii.

 97. Ahoj Viktor,

  vlasy si umyvam zihlavovym samponom a zlepsilo sa to.

  Celkovo som sa necitil dobre s normalnou stravou so vsetkymi cukrami, masom atd ako to pozname vsetci. Som vycerpany a unaveny, preto som sa rozhodol vratit k Ryzovej kure. Prosim ta porad mi, cital som, ze sa da urobit aj skratena kura kde jedna faza trva tri dni. Alebo skor odporucas prvu fazu nechat 9 dni a potom ostatne fazy skratit napriklad na 3 dni?

  Akurat dnes som zacal s prvou fazou, lebo pocity, ktore mi dala ryzova kura a celkovo ako som sa citil lahky a cisty som nikdy v zivote nezazil, a nic ich nenahradi ani alkohol ani cokolada. Jedine co ma mrzi, ze nemam cas sa najest v klude ked som v praci, tak to budem do seba asi iba hadzat.

  Dakujem ti zatial, ozvi sa. Pozdravuje ta ocean.

 98. Ahoj Ocean, tiež som bol na určitých pochybách, čo sa týka ďalšieho stravovania po RK. Teraz som si prečítal 400 stránkovú knihu "Čínska štúdia" od Collina Campbella, z vydavateľstva Svítáni, 2009, a moje neistoty sa konečne rozplynuli. Je to najuznávanejší americký vedec v oblasti výživy, ktorý robil 45 rokov základný výskum, množstvo štúdií na zvieratách a ľuďoch a nakoniec grandióznu štúdiu v Číne, v spolupráci s čínskymi vedcami, ktorá trvá už 25 rokov a výsledok: najlepšia strava pre človeka je prírodná vegetariánska strava, ale bez rafinovaných sacharidov. To znamená, všetky živočíšne bielkoviny sú škodlivé, najviac mliečne produkty! Ďalej sa musíme vyvarovať tiež bielej múke a cukru a výrobkov z nich. Preto by som Ti odporúčal urobiť v Tvojom prípade prvú fázu 9 dní. Ostané si daj po 3 dni a zakotvi na piatej fáze RK. Šiestu fázu RK, kde sú dovolené tiež živočíšne produkty, budem musieť zrevidovať. Sám to jasne tiež potvrdzuješ, keď píšeš: "Celkovo som sa necítil dobre s normálnou stravou so všetkými cukrami, mäsom atď., ako to poznáme všetci. Som vyčerpaný a unavený, preto som sa rozhodol vrátiť k Ryžovej kúre." Takže treba len zostať potom na piatej fáze RK, kde sú možnosti tvorby chutnej stravy nekonečné a cítiť sa budeme tiež nekonečne. To je plne v zhode s touto najnovšou knihou o výžive, najlepšou za posledných 100 rokov.
  Ale ten čas na konzumáciu jedla v kľude si budeš musieť nájsť. To je tiež jeden z pilierov zdravia.

  1. Viktor, zaujala ma kniha, ktorú spomínaš ( ako aj Výživa ako zbraň proto rakovine aj Varíme z potravín…., nevieš, kedy má výjsť Jesť zdravo a s pôžitkom? ). Žiaľ u nás v Ke je vypredaná a keď som ju hľadala v internetových kníhkupectvách tak aj tam je vypredaná, ale chystá sa dotlač ( ktovie kedy). Nevieš mi poradiť, kde by som ju zohnala a nemusela čakať na dotlač?
   Ďakujem.

    1. Viktor predstav si, že snáď poslednú som kúpila v Košiciach.
     Samozrejme úplnou náhodou. No a nestíham sa čudovať. Len jedna vec mi vŕta v hlave. Podľa slov herca Adamoviča, ktorý prekonal rakovinu, ho vyliečilo pitie kozieho mlieka.
     V každom prípade je to veľmi zaujímavá štúdia.

 99. Ahoj Viktor,

  dakujem za tvoje rady ohladom tej knihy a ako skratit RK. Musim sa priznat, ze 2x som zlyhal, raz po jednom dni a raz za dva dni. Teraz som zacal odznovu, 23.6. a uz som teda na 3. dni prvej fazy. Schudol som 3,3 kg. Inak v povodnej ryzovej kure som siel z 134 kg na 114 kg a potom mi vaha vyskocila v priebehu pol roka zas na 120 kg, lebo som do seba pchal vsetko co som videl, strasne mi chuti jest, aj ked pri svojej vyske 190 cm a vahe 120 kg je to nadvaha, ale nevyzeram ako nejaky sumo borec. Citim sa zas vyborne, som cisty, hlava cista, najhorsie je to vsak vecer, vetdy mam chut jest, cez den to vydrzim, ale nastastie som zatial nemal skrat ako prve dva razy, ked som zlyhal. Ta kniha co si mi odporucal sa naozaj oplati kupit? je to lepsie ako si kupovat Bukovskeho? On asi tiez cerpa odtial vsak? Co sa tyka RK, tak je to zatial jedina vec v mojom zivote, co ma naozaj presvedcila, ze funguje, co sa tyka ocisty tela aj duse, je to naozaj bomba. Musim vydrzat do buduceho stvrtka, aby som mal tych 9 dni prvej fazy a potom si to dam skratene tie ostatne ako si mi radil po 3 dni a skusim pri poslednej faze aj vytrvat. Chcel by som vazit 100kg/190cm/37 rokov. Myslim, ze s tym by som bol spokojny v mojom veku. Ako vidim, moc ludi uz nepise, zeby nikto nechcel skusit ocistu? Vsak svet je dnes dost zaneseny, tak ludia ozvite sa skuste. Treba vydrzat avysledky sa dostavia.

 100. Prosim Ta Viktor,

  este som sa zamyslel nad tym, preco jednotlive fazy RK trvaju 9 dni. preco prave devat? A ked ju skratim tak po 3 dni dalsie fazy, cize suvisi to vsetko nejako s cislom 3? cize nasobky 3? Dakujem.
  Ocean.

 101. Ahoj Ocean, teší ma, že si sa ozval a opäť bojuješ. Čo sa týka večerných pokušení, s tým nám aj ja veľké problémy. Ale hovorí sa, že hlad je preoblečený smäd, preto, keď človeka chytí večer mlsná, treba sa napiť dobrej vody, prípadne čaju. Však to ju potom prestane baviť!
  Tak, po skončení kúry skús potom zakotviť v tej piatej fáze RK a určite váha 100 kg nebude pre Teba nedosažiteľná méta.
  S tým číslom 9 neviem ako to je, ale tak to učil Zeané Lao Shin v Rakúsku, a asi mal na to pádny dôvod.
  Prajem veľa úspechov.

 102. Ahoj Delli, kniha Čínská studie z vyd. Svítání, v Hradci Králové, je rozobraná a dotlač bude teraz v auguste. Dá sa u nich objednať aj cez internet.
  Čo sa týka knihy „Jesť zdravo a s pôžitkom“ od kanadských autorov Richard Béliveau, PhD. a Denis Gingras, PhD, je pripravovaná do tlače a vyjde v krátkom čase v Balneotherme v Bratislave. Táto kniha, oproti ich predošlej knihe „Výživa ako zbraň proti rakovine“, bude zameraná širšie, na rôzne civilizačné choroby, teda nielen na rakovinu.
  To, že sa náš herec Jozef Adamovič vyliečil z rakoviny pitím kozieho mlieka, nie je celkom pravda. Liečil sa hlavne dlhodobými hladovkami. Mal som možnosť s ním hovoriť niekedy koncom 70. rokov, keď ukončil svoju 42 dňovú hladovku a ešte o koziach nechyroval. V tom čase pobýval v Rusku. Možno mal len šťastie, že mu kozie mlieko neskôr rakovinu opäť nespustilo. Vtedy sa ešte o škodlivosti živočíšnych bielkovín na rakovinu a pri rakovine vedelo veľmi málo.

  1. Viktor ďakujem za odpoveď. Veľmi ma trápi to, že tie zabehané zvyklosti sa véééééľmi ťažko a veľmi dlho budú naprávať. Ale čo je ešte zúfalejšie je to, že na lekárskych fakultách sa vyžive ako takej venujú mám dojem že len jeden semester a opäť je to na úrovni dlhodobých zvyklostí. Veď práve tam by sa malo začať. Nezabudnem, keď bola moja dcéra maličká a pani doktorka mi povedala, že ako prvé, čo jej mám dať do stravy k dojčeniu je šunka. To bolo síce pred 18-timi rokmi, ale som presvedčená, že dnes by to iné nebolo. Ešte raz, ďakujem.

 103. Máš pravdu Delli, všeobecná neznalosť ohľadom správnej výživy, hlavne medzi lekármi je obrovská, napriek tomu, že vedeckých dôkazov serióznych vedcov je dostatok a sú nespochybniteľné. V kapitole „Proč jste o těchto faktech neslyšeli dříve“ Collin Campbell poukazuje na to, že je to spôsobené záujmami potravinárskeho priemyslu (mäsiarsky, mliekarenský, ktrorý má všade vedcov, ktorí hája jeho záujmy, aj vo vláde. Farmaceutický priemysel má zase v moci lekárske fakulty, a nedovolí ohroziť svoje ekonomické záujmy. Vychováva lekárov, ktorí vedia liečiť len chemicky, ich produktami. Zdravie občanov u týchto inštitúcií je žiaľ, na poslednom mieste. Na prvom je vždy biznis. Musíme sa preto hájiť sami.

 104. Dobrý deň.Začala som s ryžovou kurou,dnes štvrtý deň a už mám o 3kg menej.Moja váha pred kurou 83 kg/161cm,cítim sa dobre a rozhodne chcem pokračovať ´dalej.Chodím do práce,tento týždeň mám dokonca nočnú,takže raňajky nestíham.Kedže sa pomaly pripravujem na II.fázu,v ktorej sa odporúča soliť morskou soľou,chcem sa
  spýtať,či je zdravšia ako kuchynská soľ,aj napriek tomu,že obsahuje jedno dosť škodlivé éčko.Vdaka.

  1. teší nás, že sa Ti, ak môžem tykať, darí v RK. Spočiatku človek stráca na hmotnosti viac aj preto, že sa telo odvodňuje, keďže stráca spočiatku vodu viazanú na soľ. Ale aj tak tých 10 kg úbytku môžeš dosiahnuť.
   Čo sa týka soli, morská je pri zdravom stravovaní odporúčaná preto, že je komplexná svojim obsahom aj mnohých ďalších minerálov, na rozdiel od kuchynskej soli, ktorá je takmer čistým NaCl, chloridom sódnym.
   Ide o rozdiel podobný ako medzi bielym cukrom a pravým medom, preto sa nazýva aj jedným z troch bielych jedov (ďalšie dva sú biely cukor a biela múka). Ale ako máme rôzne medy, ktoré môžu včelári pančovať, tak môže byť trošku zasahované aj do morskej soli. Najlepšia je morská soľ len s prírodným obsahom jódu – nejodizovaná a táto obsahuje údajne až 84 prvkov. Dobrú morskú soľ treba hľadať v nejakom Natur obchode. Chuťove v jedle morskú a kuchynskú soľ nerozlíšime, ale náš metabolizmus to s povďakom ocení.
   Neviem aké éčko si mala na mysli, ale ak by tam aj bolo, tak soli v II. RK fáze používame čo najmenej (viac radšej na dochucovanie používame bylinky) a v rámci toho je aj príslušného éčka len zlomok zo zlomku. Vo väčšine chlebov je teraz spústa éčok, čo nás však nemrzí, pritom chleba zjeme oveľa viac ako morskej soli.
   Používajú sa ale rôzne éčka, ktoré sú rozdelené do piatich skupín, od priaznivo pôsobiacich látok, až po látky výrazne nepriaznivé. Pozri v tomto napr. knihu Tajemství výrobců potravin od Víta Syrového.

 105. Ahojte Vasa stranka ma tak fascinovala, ze som musela s ryzovou kurou zacat. Bez cakania! 😀 Som tu novacik, avsak nie celkom v stravovani. Mam za sebou niekolko hladoviek za 3 roky (max 20 dni, dalej som nesla nakolko autorka knihy, podla ktorej som sa riadila Mudr.Partykova doporucovala hladovku az po 35ke a tu este nemam:-). K vsetkemu som „podlahla“ na zaklade informacii, taktiez k nemalej miere k tomu prispela moja intolerancia kravskeho mlieka a alergia na lepok, a moje chore creva s tym suvisiace. Pre niekoho obmedzujuce pre mna uz zivotny styl, s podtitulkou zravy. Napokon mlieko a vyrobky z neho zahlienuju, biela muka cukor, to tiez nie je to prave orechove pre telo.:-) Dnes som na 20-TOM dni ryzovej kury, ostavam stale ale na I.faze, cistej ryze, predlzila som si prvu fazu na 3×9 dni, ryzu si po hladovkach neuveritelne vychutnavam, kupujem si drahsiu v bio obchodoch, „ryzovka“ ma naucila ju dokonale uvarit. Som extremista priznavam. Ale vysledok je vyborny, kila idu dole, detoxikacia uspesne prebieha, plet sa krasne cisti (pri hladovkach to bol efekt dievcata ako po liftingu, tvorga novych budiek je urychlena tym, ze telo nemusi energiu vynakladat na metabolicku premenu latok). Tesim sa, ze mozem pit teple napoje-bilinkove caje, (hladovky bola len krystalicka voda). Citim sa velmi dobre, priam podozrivo pokojna, zharmonizovana, fyzicky i dusevne. Moja chora slezina evokovala chut na sladke a tu ryza krasne preliecila, takze chut na sladke po par dnoch RK zmyzla, z toho sa velmi tesim, a myslim si ze aj dalsie neduhy a zavislosti vie tento zazrak napravit. Je to harmonia pre telo i ducha. Verim v cinsku stravu, verim ich principom, ktory cinania pochopili, zalozeny na 5 elementoch chuti (kysla, sladka, horka, pikantna, slana), oni vsetky chute vlozia do jedneho jedla, jedlo je harmonicke pre telo i ducha, my si uvarime, slane bryndzove halusky, slane evokuje sladke, tak na si prifarbime cokoladu a sladke evokuje pikantne, tak to zaklincujem cipsami, vysledok?
  Vrelo si dovolim doporucit, ak mate chut urobit nieco pre svoje telo/ducha, chodte do toho ale iba samy s spresvedcenia, nic na silu, nedava v zivote zmysel. Drzim palce. Este otazka na skusenejsich, ako mam pokracovat po predlzenej I.faze prosim? Pekny den zelam a vsetko dobre

  1. Ahoj Property, no nás tiež fascinovala Tvoja predĺžená I. fáza RK. Takže dnes si zrejme na 22. dni. To sme tu ešte nemali. Dúfam, že sa stále cítiš tak dobre, ako píšeš, čo Ti prajeme a držíme palce. Viacerí to tu už spomínali, že tá I. fáza sa im najlepšie páčila a chceli sa k nej vrátiť.
   No, volal som do Rakúska tomu priateľovi Heinzovi, ktorý, ako som písal, si prvú fázu predĺžil na trojnásobok. Nie je to však pravda, nebolo to asi tých 30 dní, ako som si z jeho vyprávania pamätal a písal v návode, ale 40 dní čistej ryže bez soli a tuku!
   Čo sa týka toho čo ďalej, hovoril mi, že ku koncu I. fázy si začínal pridávať trošku (asi pol až jednu čajovú lyžičku) gomasia k ryži (sezamová soľ, výroba je popísaná v návode) a potom postupne začal pridávať varenú zeleninu, asi tak 9 dní a potom ďalšie 9-dňové fázy. Takže už v ďalšom to nepredlžoval a postupne štandardne prešiel na 4. a 5. fázu RK.
   Momentálne sa, aj s manželkou, už 10 rokov venuje čínskej filozofii a praxi Falun Gong, o čom ja skoro nič neviem.
   s pozdravom Viktor

   1. Dakujem Viktor za milu a promtnu odpoved. Kupim si sezamovu sol, teda ak v PP najdem. Citim sa vyborne. Vidi to aj okolie. Ryza mi stale chuti a mam zivot o nieco jednoduchsi, rano sa nabalim a do vecera sa uz o jedlo nemusim starat :-D, o tolko starosti som ukratena,(vdaka za Ryzovku :-D), kde pojdem jest, co budem varit, kde nakupovat. RK je tak pohodlna. Aj pitny rezim mi pri nej vyhovuje, ja osobne potrebujem v zivote rezim a disciplinu sama na seba a pri RK stravovani je to jednoduche. Popri tejto predlzenej prvej faze kazde rano beham 30 minut, raz do tyzdna tae bo a dvakrat v tyzdni joga, takze som dost akcna a citim sa vyborne. Horsie je to s pozvaniami na obedy ale nikomu to „nevesam na nos“ pretoze potom je odpoved jednoznacna „ty to nepotrebujes“ a ja ostavam abolutne nepochopena. Robit nieco pre svoje zdravie asi nie je zdrave :-D. Prestala som co je dobre (pri hladovke sa to nedalo) ratat dni, kolko mam a kolko este budem mat, a mozno aj tym je to jednoduchsie, ale ked tak ratam 2. decembra zacnem so zeleninou. Uz sa tesim, ale dovtedy Vam este budem posielat priebezne hlasenia. Uz sa tesim na dalsiu s Vami, pretoze neviem ci pred vianocami niesom jedina co tu experimentuje s RK :-D.
    Viktor vies o nejakej literature Falun Gong, ja uz mam tiez peknych par knih za sebou, teraz luskam Cinsku Studiu.
    Vsetko dobre prajem Katarina

 106. Dobry den,
  chcela by som sa opytat skusenych, ktori sa uz podrobili ryzovej kure, ako je to s jojo efektom. Bezne sa snazim stravovat rozumne, takmer ziadne vyprazane, masa malo a ked, tak kuracie, vela zelininy….. Napriek tomu sa obavam, ze ked po skonceni ryzovej kury pomaly prejdem na povodny rozumny sposob stravovania sa, ze sa dostavi jojo efekt. Chcem sa pustit do ryzovej kury aj kvoli zdraviu, ale aj znizeniu hmotnosti. Obavam sa, aby som potom po case nemala este viac ako teraz.
  Dietu som nikdy nedrzala, ale kazdeho, koho vidim okolo seba a snazil sa schudnut, vzdy vahu nabral naspat a este aj nejaky bonus navyse 🙁
  Poradte, prosim. Dakujem

 107. Ahoj Viktor, Kwikki aj ostatni!

  V prvom rade mam maly technicky dotaz, nevidim na stranke ziadny odkaz na RK 2012, preto aj ja pisem sem. Chcela by som zacat s RK tento tyzden, t.j. 8.3. 2012, nakolko zacina spln… Chcem sa spytat, ze ci je mozne zaroven uzivat rano nalacno brusnicovy sirup, ktory uzivam uz dlhodobejsie, ide o naturalny produkt (od firmy Just). Inak dakujem velmi pekne za stranku a aj za vsetky rady. Uz sa aj uprimne tesim na zacatie RK, len sa obavam, ako to zvladnem, nakolko kuru absolvujem pocas svojho pobytu v Cine:-) dakujem za vsetky rady.

  S pozdravom Maria

Pridaj komentár