Herpes ako nepríjemný spoločník

Herpes môže spôsobiť u ľudí rôzne druhy ochorení. Hlavnou charakteristikou herpesových vírusov je ich schopnosť „skryť sa“ v ľudskom tele, vytvoriť tichú infekciu a zostať prítomné počas celého života. Zbaviť sa herpesových vírusov je veľmi ťažké.

Herpes, ktorý spôsobuje bežnú kožnú infekciu sa rozdeľuje do dvoch hlavných skupín:

1. Herpes simplex

  • TYP 1 – herpes infikuje predovšetkým sliznice ústnej dutiny, kožu tváre, krku a končatín.
  • TYP 2 – infikuje sliznice pohlavných orgánov

Herpes simplex – viac užitočných informácií

2. Herpes varicella zoster

Spôsobuje osýpky (najmä u deti) a pásový opar (nazývaný aj herpes zoster, najmä u starších dospelých osôb).

Herpes varicella zoster – viac užitočných informácií

Koho môže postihnúť herpes?

Herpes môže dostať ktokoľvek v akomkoľvek veku, aj keď sa herpes väčšinou objavuje už v detstve. Herpes môžu ľahko získať ľudia s oslabeným imunitným systémom a ľudia trpiaci vážnymi ochoreniami.

Ochorenia ako sú napríklad: HIV/AIDS alebo rakovina, pacienti vystavení chemoterapii, alebo pacienti s transplantovanými orgánmi. Herpes varicella zoster môže spôsobiť závažnú infekciu u tehotných žien a môže poškodiť nenarodené dieťa.

Aké sú formy liečby herpesu?

Herpes je potrebné ošetriť čo najskôr antivirálnym činidlom nazývaným aciklovir, ktorý zabraňuje množeniu vírusových čiastočiek.
Biolampa je nový a účinný spôsob ošetrenia prejavov herpesu. Biolampa môže prispieť k liečbe kožných infekcií zmiernením bolestí, podporou hojenia herpesu a stimuláciou imunitného systému v boji proti infekcii.


Herpes simplex

Ako sa k nám herpes dostane?

Herpes simplex sa šíri priamym kontaktom s infikovanou osobou (napr. keď dotknutím sa infikovanej oblasti úst/nosa, rukami alebo pobozkaním osoby s oparom atď

Herpes a jeho bežné príznaky

V prvotnej fáze sa herpes nevyznačuje žiadnymi príznakmi alebo prejavmi, hoci v niektorých prípadoch pacient pociťuje celkový stav nepohody. Herpes sa potom „skryje´´ v nervovom systéme organizmu.
Približne u 30% ľudí infikovaných vírusom herpes simplex nedokáže ich imunitný systém zabiť vírus, čo má za následok neskoršiu reaktiváciu vírusu.

Prečo herpes vyjde na povrch?

Reaktiváciu herpesu často spúšťajú faktory, akými sú stres, poranenie oblasti úst, choroba a silné slnečné žiarenie. Pri reaktivácii sa vírus presúva nervom smerom ku koži v okolí úst/nosa a spôsobuje pocit svrbenia/pálenia. Neskôr sa vytvoria malé bolestivé pľuzgiere (opary), Z oporu môže vytekať tekutina, a nakoniec sa z neho vytvorí chrasta, ktorá zvyčajne pretrvá 7 až 10 dní. Opar väčšinou nezanecháva žiadnu jazvu.

Možné komplikácie

Herpes simplex môže vytvoriť komplikácie, ktoré sú však zriedkavé. Napríklad: hnisanie oka (v prípade infikovania oka), opuchy mozgu (akútna encefalitída) a potenciálne závažné kožné problémy – erythema multiforme.


Herpes Varicella zoster

Herpes a jeho následky

Herpes varicella zoster napáda horné dýchacie cesty a šíri sa vdychovaním kvapiek telesných tekutín, keď si infikovaná osoba nablízku kýchne alebo zakašle.

Po prvotnom infikovaní herpesom sa pacient zvyčajne cíti dobre, kým sa nedostavia osýpky (o 14 až 21 dní neskôr). Osýpky sú relatívne miernym ochorením u detí, oveľa závažnejšie sa však prejavujú u dospelých.

Herpes (osýpky) charakterizuje výskyt zhluku malých pľuzgierov a vriedkov najmä no trupe a hlave. Vriedky nakoniec vymiznú bez zanechania jaziev. Pacient je nosičom infekcie až dovtedy, kým nezmiznú všetky viditeľné známky herpesu na koži.

Z kadiaľ herpes prišiel a ako nám môže ubížiť?

Herpesový vírus môže odpočívať dlhé roky „skrytý“ v miechovom nerve. Neskôr sa môže reaktivovať, presunúť sa nervom do zadnej časti chrbta a spôsobiť pásový opar (herpes zoster). Herpes charakterizuje lokálny zhluk mimoriadne bolestivých pľuzgierov, ktoré sa môžu objaviť v ktorejkoľvek časti trupu. Tento zhluk pľuzgierov sa často objavuje v tvare opaska a siaha od chrbtice až po prednú stranu tela.
Keď herpes infikoval nerv vedúci do tváre, môže dôjsť k infekcii hlavy.

Keď herpes vyliečite, bolesť niekedy môže pretrvávať. Herpes zvyčajne zmizne po 3 až 4 týždňoch a väčšinou sa už neopakuje.

Herpes a komplikácie, ktoré môžu nastať

Komplikácie pri osýpkach nie sú bežné, môžu však zahŕňať zápal pľúc, bakteriálnu infekciu kožných lézií a neurologické problémy.
Medzi komplikácie pri herpese (pásovom opare) patrí pretrvávajúca bolesť (nazývaná ako post herpetická neuralgia, a postihuje až 50 % pacientov vo veku nad 60 rokov), U 50 % pacientov s infekciou Herpes varicella zoster ktorá postihuje tvár, môže dôjsť ku komplikáciám s očami (vrátane slepoty).

Ako herpes vyliečiť?

Herpes (osýpky) sa zvyčajne vyliečia samy a u detí si väčšinou nevyžadujú žiadne ošetrenie.
U dospelých je niekedy potrebná antivírusová terapia s aciklovirom (alebo iným podobným liekom).

Herpes varicella zoster môže mať smrteľné následky u ľudí s oslabeným imunitným systémom (ako je uvedené vyššie). Tí si vyžadujú dodatočné špeciálne vyšetrenie. Okrem toho môže herpes varicella zoster spôsobiť závažnú formu osýpok u tehotných žien (a môže poškodiť nenarodené dieťa), ktoré si preto tiež vyžadujú dodatočné špeciálne ošetrenie.

Herpes – pásový opar možno liečiť pomocou acikloviru a inými podobnými liekmi, vrátane valacikloviru alebo famciklaviru, ktoré skracujú dobu ochorenia a potláčajú jeho príznaky. Okrem toho je niekedy potrebné užívať lieky na zmiernenie bolesti.


Osobná skúsenosť s biolampou

herpes - liečba bioptron

Poviem vám že Biolampa je nový a účinný spôsob ošetrenia na potlačenie prejavov herpesu.

Biolampa Vám môže prispieť k liečbe kožných infekcií zmiernením bolestí, podporou hojenia herpesu a stimuláciou imunitného systému v boji proti infekcii.

Tu si môžete prečítať na čo všetko môžete Biolampu použiť, ako to funguje…

Katarína Bukerová
Evawellness – zdravie z prírody

Pridaj komentár