Je možné žít 150 let ? – recenzia knihy Michaila Tombaka

Michail Tombak Ph.Dr. je absolventom fakulty biológie a chémie na Ruskej štátnej univerzite.

Po mnoho rokov bol vedúcim Centra pre zdravotnícke vedy v Moskve.

Vlastné zdravotné problémy ho priviedli k štúdiu tradičných tibetských, čínskych a ďalších orientálnych liečebných prostriedkov. Niektoré jeho knihy sa stali medzinárodnými bestsellermi na téma zdravie a liečenie.
Ako dieťa mal chatrné zdravie a nevyzeralo to s ním dobre. Jeho matka, lekárka v pohotovosti, ho pri horúčkach v 60. rokoch liečila zvýšenými dávkami antibiotík. Boli mu odstránené mandle, mal zápaly čelných dutín, vyrážky na rukách, bolesti hlavy a bolesti v oblasti pečene. Matka ho nezdravo stravovala – hlavne tučným a mastným. Raz keď v škole skolaboval, matka mu dala odstrániť zdravé slepé črevo a vtedy si chirurgička všimla jeho zväčšenej, zapálenej pečene.

Takže jeho ranná skúsenosť, keďže hltal veľa práškov, bola, že farmaká niečo liečia ale iné mrzačia a udržujú človeka v polozdraví. Preto sa skoro začal zaujímať o tradičné prírodné liečebné prostriedky a preberať zdravie do vlastných rúk.

Kniha Je možné žiť do 150 rokov? umožňuje samostatnú a nezávislú liečbu doma, s využitím prírodných, ľahko dostupných zložiek, bez dnes charakteristického chemického arzenálu. Autor uvádza účinné recepty na čistenie organizmu, ktoré sa opierajú o tisícročnej tradičnej prírodnej medicíny Východu a Západu.

Profesor dr hab. Michail Tombak (biochemik) patrí do svetovej elity významných špecialistov prírodných liečiteľských metód. Je autorom bestsellerov venovaných zdravému, aktívnemu a dlhému životu. Opisuje v nich čo robiť, aby sme fungovali správne dlhé roky, ako sa radovať zo života a uveriť v možnosti a vitalitu vlastného organizmu. Autor zdôrazňuje, že zdravie súvisí so stravou, s tým ako dýchame a ako dbáme o naše telo a psychiku.

Podľa môjho názoru môžeme rozdeliť všetkých ľudí (bez urážky) na lenivých a pracovitých

Leniví ľudia čakajú na pomoc druhých a starostlivosti o svoje zdravie nechávajú na ich pleciach. Pracovití ľudia si chcú pomôcť sami, chcú poznať príčiny svojich chorôb, len nie vždy vedia, ako to urobiť. Najmä pre nich píšem svoje knihy. Pokiaľ ide o lenivých, radím im zamyslieť sa nad jednou starou východnou múdrosťou, ktorá hovorí: "Ten, kto nič nerobí, neuspokojuje predovšetkým svoje potreby". Preto nedávajte ľahkomyseľne svoj vlastný život do rúk cudzieho človeka – život a zdravie je to najcennejšie čo máme. Nestrácajte čas a nečakajte na zázračné uzdravenie, nikto sa o vás nepostará lepšie ako vy sami. Preto je potrebné prejaviť vôľu a vytrvalosť, byť neľútostný k vlastnej lenivosti, ozbrojiť so znalosťami a skúsenosťami, hľadať svoju cestu k zdraviu, pretože ako je známe, kto hľadá, ten vždy nájde.

M.T.

Úryvok z úvodu:

Podľa všeobecne uznávaných súhrnov starobylej čínskej medicíny (to čo bolo dokázané v posledných vedeckých výskumoch), je organizmus človeka jedným veľkým energetickým systémom, ktorého všetky bunky a orgány spolu súvisia. (…) Energia tvorí okolo nášho tela energetický kokon (auru), ktorý definuje fyzický i psychický stav nášho tela. Celistvý cyklus zmien energií v organizme trvá 7 rokov a v priebehu nášho života sa mení 22 krát, čo znamená, že z hľadiska nazhromaždené ľudskej energie by sme mali žiť okolo 150 rokov.

150 rokov je možno trochu prehnané, myslí si zrejme skepticky zameraný čitateľ, však predsa len existuje šanca na dlhý život, a čo je najdôležitejšie, byť zdravý. Predsa organizmus starne a stone vtedy, keď sa prevaha medzi zdravými a chorými bunkami mení v prospech tých chorých. Zadržať proces starnutia znamená odvrátiť nepriaznivú bilanciu v organizme.

Vo svojom živote sme prečítal veľa kníh o chorobách aj o zdraví, pomáhal som mnohým ľuďom znovu získať kondíciu a dobrý vnútorný pocit. S úplným presvedčením môžem povedať, že je päť hlavných príčin, ktoré človeka ruinujú:

    Zanedbaná chrbticu.
    nesprávne dýchanie.
    Nesprávne stravovanie.
    Nedostatok vnútornej telesnej hygieny.
    Nedostatok podnetov, ako sa urobiť šťastným.

Počet strán: 256

Nakladateľstvo: Beskydy 2011  

Pridaj komentár